Yüksek Hızlı Tren Hızı Nedir Özellikleri Nelerdir?

Yüksek Hızlı Tren Hızı Nedir Özellikleri Nelerdir?

Yüksek Hızlı Tren Hızı Nedir Özellikleri Nelerdir?

Yüksek hızlı trenler hem hızlıdır hem de az karbondioksit sarfeder sayıları dünya genelinde gittikçe artıyor. Buradan, şuradan veya buradan bu trenlerle yolculuk yapabilirsiniz ama en iyi yüksek hızlı raylı sistemde dünya şampiyonu kim?

Çin, ülkedeki hemen hemen her büyük kenti birbirine bağlayan yaklaşık 40000 kilometre uzunluğunda yüksek hızlı demiryolu bağlantısı inşa etti. Dünyanın hiçbir yerinde daha fazla sayıda hızlı tren trafiği yok. Böylece çin, Japonya ve Avrupa birliği’ni geride bırakıyor. Avrupa’da sadece 11000 kilometre uzunluğunda yüksek hızlı hat var. Amerika Birleşik devletleri’ni ise geçelim. Orada neredeyse hiç yok.

Çin bunu nasıl başardı? Diğer ülkelerde bunu başarabilir mi? Bugün pekin’den şangaya yolculuk sadece 4 saat sürüyor. Sonuçta 1300 kilometre yol kat ediliyor. Pekin’den guangzhou ya yolculuk normal bir trende 22 saat sürerken, hızlı trenle 8 saat sürüyor. Dileyen deniz seviyesinden 3000 metre yükseklikteki tibet’e hızlı trenle gidebilir. Bu trenler bu yükseklikte ekstra oksijen ve güneş yanığına karşı korumak için renkli camlarla donatılmış. Peki ama tüm bunlar nasıl mümkün olabildi? Zira çin’de yatırım masrafları düşük çin’de bir kilometrelik hızlı tren demiryolunun masrafı 17 ila 21000000 $ arasında, avrupa’da ise 25 ila 39000000 $ tutuyor.

Yüksek Hızlı Tren Hızı Nedir Özellikleri Nelerdir?
Yüksek Hızlı Tren Hızı Nedir Özellikleri Nelerdir?

Çin 2008 Olimpiyat Oyunları dolayısıyla pekin’den tiencine ilk yüksek hızlı demiryolu bağlantısını açtı. Çin’in hızlı trenleri konusunda uzmanlaşmış bağımsız araştırmacılar, her gün sürekli yüksek hızlı trende seyahat ederek projeyi kontrol ediyor.  Çin yönetimi planlanan güzergahlarda yaşayan halkı başka yerlere yerleştirme konusunda hızlı ve acımasız yer değiştirmek istemeyenler ise oradan nihayetinde ayrılıncaya kadar evlerine hapsediliyor.

Almanya’da böyle bir şey düşünülemez bile ama burada da engeller var. Örneğin şututkart tren istasyonu 1995 ten beri planlama aşamasında ancak bitmiş olmaktan çok uzak ve sürekli bütçe ve planlama sorunları var. Birde tamamen raydan çıkmış bir proje 2017 yine gecikmeler yaşandı. Alman demiryolları koruma altında olan özel bir tür kertenkeleleri 15.000000€ masraf ederek başka yerlere yerleştirmek zorunda kaldı. Çinde ise böyle bir şey düşünülemez.

Çin’in yüksek hızlı tren tarihi o kadar başarılıydı ki, tren trafiği artık tüm diğer ulaşım türlerine hakim oldu. Ancak hızlı trenlerin başarısının başka bir nedeni daha var. Çin’de uçakla seyahat etmek mi? Berbat bir şey, özellikle de kronik rötarlar yüzünden çekilmez bir hale dönüşmüş durumda. Bunun sebeplerinden biri ordu çin hava sahasının yaklaşık dörtte üçünü kontrol ediyor. Sivil uçuşlar kalkış için hava kuvvetlerinin yeşil ışık yakmasını beklemek zorunda.

Yüksek Hızlı Tren Hızı Nedir Özellikleri Nelerdir?
Yüksek Hızlı Tren Hızı Nedir Özellikleri Nelerdir?

Bu arada tren yollarının yapımı sırasında çok fazla karbondioksit salınıyor. Ancak genel bilançoda tren trafiği çin’in karbon ayak izini önemli ölçüde azaltıyor ve çin’in demiryolu tarihi devam ediyor. Ülke 2035 yılına kadar yüksek hızlı tren ağını 2 katına yani 70000 kilometreye çıkarmak istiyor. Ancak hepsi bu değil. Hükümet şimdi saatte 600 kilometreye kadar maksimum hıza sahip bir maglev treni kamuoyuna tanıttı. Dünyanın en hızlı kara ulaşım aracı. Peki diğer ülkeler çin’in ayak uydurabilir mi?

Diyelim ki madrid’den roma’ya yüksek hızlı trenle seyahat etmek istiyorsunuz. Bu durumda 3 kez tren değiştirmeniz gerekiyor. Barselona Paris ardından Torino bu 49 saatten fazla yolculuk demek ve her aşamayı farklı acentelerden ayrı ayrı rezervasyon yaptırmak gerekir. Şangay dan çengdu ile olan mesafe yaklaşık aynısı burası sürekli yüksek hızlı tren hattı süre 11 saat ve rezervasyonlar bilgisayardan tek bir tıklamayla yapılıyor. Sonuç çin yeni bir gelişme olana kadar bu konuda öncü pozisyonda ve yüksek hızlı trenlerin geleceğinin nasıl olabileceğini gözlerimiz önüne seriyor.

Sıradaki içerik:

Yüksek Hızlı Tren Hızı Nedir Özellikleri Nelerdir?