e

Yolcu Uçaklarının Bilinmeyen 16 Özelliği ve Ayrıntıları?

39 Okunma
Yolcu Uçaklarının Bilinmeyen 16 Özelliği ve Ayrıntıları?
avatar

Admin

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yolcu Uçaklarının Bilinmeyen 16 Özelliği ve Ayrıntıları?

Uçak kanatları havanın yüzeyinde rahatça kayması ve uçuş esnasında yarattığı direnci düşürmek için pürüzsüz yapılır. Peki öyleyse kanatların üzerindeki dışa dönük sarı kancalar ne işei yarıyor? Bariz bir şekilde aerodinamiği kötüleştiriyor. Vardır bir sebebi diyoruz ve güvenlik için orada olmaları şarttır.

Bir uçağın açık denizde acil durum inişi yaptığını düşünün, her şey yolunda giderse uçak suyun üstünde kalır. Ardından kurtarma botları yolcuları kurtarmak için gelir. Uçaktan çıkışlar kanatların üzerindeki acil durum kapılarından yapılacaktır. Kapı açılmadan önce tahliye kaydırağı şişerek açılır. Yolcular kanat üstünde yürüyüp kaydırağın üzerinden aşağıya kayarlar ancak kanadın yüzeyi su yüzünden kaygandır, yolcular kayıp zarar görebilir. Bu ihtimale karşı kabin ekibi bir kurtarma halatı kurarlar, bir ucunu kapıya, diğerini ise kanadın ucundaki bahsettiğimiz bu kancalara. Çıkıntılar tahliye esnasında insanlar bu halata bir tampon gibi tutunup kendilerini güvene alırlar. Ayrıca kurtarma botlarını da kanatlara bu kancaları kullanarak halatla sabitleyebilirler ve bu sayede insanlar uçaktan çok da uzak durmazlar. Bu arada bir uçak, hava koşullarına ve pilotunun yeteneklerine bağlı olmak üzere su üzerinde 10 dakikayla 60 saat arasında kalabilir.

Hem ana kapılar hem de acil durum çıkışlarında kabin ekibi için fazladan tutamaçları vardır, insanlar bir tahliye esnasında paniğe kapılıp hostesleri kazara düşünebilir, böyle bir durumu önlemek için kabin görevlileri o tutamaçlara tutunabilir.

Uçaklardaki kemerler, arabalardaki kemerlerden biraz daha farklı bir işleve sahiptir. Aracınızdaki kemer sizi yatay bir çarpışmaya karşı korur. Uçaklar da türbülansa girdiğinde yukarı aşağı sarsılır. Elinizdeki kemer de sizi tavana çarpmaktan korur.

Kabin görevlileri sorun çıkaran yolculara karşı kelepçe taşır. Eğer birisi aksilik çıkarmaya başlayıp uçuşa müdahale etmeye çalışırsa hosteslerin onu koltuğuna kelepçelemeye hakkı vardır. Bunun için de ya polis kelepçeleri ya da plastik kelepçe kullanırlar. Uçuş esnasında alınabilecek en büyük önlem budur. Ardından yaramaz kişiyi havalimanına bildirirler ve inişten sonra onu polise verirler.

Yolcu Uçaklarının Bilinmeyen 16 Özelliği ve Ayrıntıları?

Acil durumlarda oksijen maskeleri otomatik olarak açılır. Aynı zamanda bilmediğiniz ek bir amaçları daha vardır, o da basıncı dengeleyip paniği engellemek. Hava basıncı türbülans sebebiyle değişebilir. Dolayısıyla başka amaçlarının yanı sıra maskeler yolcuların sakin kalmasına da yardımcı olur.

Sizin güvenli bölgenizden yani koltuğunun altındaki can yeleği sizi boğulmaktan korur. Ayrıca koltuğun yüzeyi su geçirmez maddeden yapılmıştır. Eğer su kabine dolarsa koltuğunuz ıslanmayacaktır ve sizi donmaktan da korur. Koltuk ayrıca ateşe dayanıklıdır. Yüzeyi alevlerin yangın boyunca yayılmasını engelleyebilir. Ancak daha da önemlisi sizi ateşten koruyabilir. Tabii bu özelliğe muhtemelen hiç ihtiyacınız olmayacaktır ama kendinizi güvende hissetmek de güzeldir.

Dip koltukların hemen altında siyah üçgen camlar olduğunu fark etmişsinizdir. Bunlar biz yolcular için en iyi kanat manzarası ve en güzel uçuş fotoğraflarını çekmemize yardımcı olabilir. Ancak bu üçgenler kameranız için oraya konulmamıştır. Kabin görevlileri uçağın durumunu görmek için pencerelere bakarak gözlemler. Kanatların donduğunu motorun alev aldığını ya da pilotun bir sorunla karşılaştığını varsayalım. Bu durumda hostesler hızlıca bu üçgenlere gidip urumu değerlendirirler.

Candan kanatlara bakıp bu kanatlar neden uçağın alt kısmında ki pencerelerin üzerinde ya da tam ortaya konulabilir mi diye düşündüğünüz olmuştur. Aslına bakarsanız bazı uçaklarda kanatlar gerçekten ortada veya daha yukarıdadır. Her konumda ayrıca mantıklıdır. Motor ve türbinler kanatların altında olur yere yakın olmaları tamir edilmelerini de kolaylaştırır. Denize yapılması gereken acil inişlerde de kanatlar bir kurtarma yastığı görevi görür. Uçağı su yüzeyinde tutmaya yardım ederler. Kanatların altındaki boş yakıt depoları da uçağın yüzeyde kalmasına yardımcı olur. Ancak kanatların bu alçak konumunun bazı riskleri de vardır. Piste toz toprak türbinlere dolabilir. Neyse ki pistler dikkatlice temizlendiği için bunun gerçekleşmesi çok da olası değildir. Kanatları ortada olan uçaklar en az hava direnciyle karşılaşır. Bu yüzden savaş uçaklarını ve süpersonik uçakları bu şekilde inşa ederler. Büyük kargo uçaklarının kanatları ise gövdesinin üst kısmındadır. Bu sayede uçak yere yakın durabilir ve kargosu daha rahat yüklenir. Ayrıca toz toprak türbinlere yüksekliği dolayısıyla giremeyeceği için hazırlığın yapılmamış pistlere inmekte daha güvenlidir. Uçakların ayrı dinamikleri kanatlarının pozisyonu sebebiyle daha iyidir. Daha az hava direncine maruz kalıp yüklerini daha hızlı ulaştırırlar.

Yolcu Uçaklarının Bilinmeyen 16 Özelliği ve Ayrıntıları?

Uçaklardaki maskelerin içindeki oksijen birkaç kimyasalın karışımıdır. Oksijen tankları taşımak, havayolu firmaları için çok pahalıdır. Çok fazla yer işgal eder ve ağırlığı arttırırlar. Bu da fazladan yakıt tüketimine yol açar. Bu sebeple kimyasal bir oksijen üretici kullanırlar. Bunlar da başınızın üzerindeki panelde yer alır. Orada içinde baryum, sodyum ve potasyum bileşiklerinin olduğu bir depo vardır. Bir birine karıştıkların da sıcak bir kimyasal tepkime olur ve oluşan oksijen maskeye dolar.

Pencerelerdeki minicik delikler, camın kırılmasını engellemek içindir. Uçağın içindeki hava basıncı dışarıda kinden çok daha fazladır. Fark o kadar fazladır ki hava pencereyi dışarıdan kırabilir. Bunu engellemek için küçük delikler vardır. Hava oradan giriş yolu bulunca pencerenin üzerindeki ağırlık azalır. Bu arada pencerelerin şeklinin yuvarlak olmasının da bir sebebi vardır. Havanın eşit dağılımı için bu ideal şekildir. Şekli kare veya üçgen olsaydı hava akımı köşelerde biriktirdi. Bu da parçalanmasına sebep olurdu. Uçak pencereleri 3 katmanlı camdan oluşur. Dış katman basıncı, göğüsler, ortadaki bir sigorta görevi görür. Üçüncü katman sa, ikinciyi ona dokunmayı seven yolculardan korur.

Uçak teknik olarak tek katmanla lastiklerle de uçabilir ancak bu tehlikeli olurdu. Tekerleklere de ek koruma katmanları konulur. İniş esnasında devasa bir yük kaldırmak durumundadırlar. Yine de endişelenmeyin. Patlamalar tekerlekler aslında altında kaldıkları basıncın 5 ila 7 katı daha fazlasına dayanabilirler.

Uçaklardaki tuvalet kapısının üzerinde işareti görüyor musunuz? Altında gizli bir mandal vardır. Kabin görevlileri kapıyı dışarıdan açabilirler. Dolayısıyla tam mahremiyet beklemeyin. Tabii diğer yolcuların bunu yapması yasaktır. Kabin ekibi acil bir durumda kapıyı buradan açabilir.

Hostesler uçuş esnasında kabinden geçerken hep koltukların üstlerindeki raflara dokunurlar. Bunu bagaj bölmeleri kapalı mı diye kontrol etmek için yapmazlar. Bu bölmelerin altlarında çıkıntılı köşeler halinde tutamaçlar vardır. Kabin ekibi de düşmemek için bunlara tutunur. Oldukça işlevsel şeylerdir. Özellikle de tuvaletlerin yakınındaki koltuklarla dokunmak istemiyorsanız.

Türbinlerinin kanatlarının altına yerleştirilmesinin çok önemli bir sebebi vardır. Önceden bunları aero dinamiği geliştirmek için uçağın kuyruğuna koyarlardı. Motorlardan biri çalışmayı bırakırsa çok fazla sallanma yapmazdı. Ayrıca uçaklar tek türbin ile de uçabilir. Ayrıca kanatlarda daha inceydi ve kuyruktaki türbinler sayesinde aerodinamiğe de yardımcı olacak şekilde hava akımına uyumlulardı. Ancak görünüşe göre bu yerleşimde ek maliyet demek oluyordu. Kuyruktaki motorların bakımını yapmak çok zahmetli idi. Yukarıdaki konumları sebebiyle bakım için her seferinde özel ekipman gerekiyordu. Bu da doğal olarak bilet fiyatlarına yansıyordu. Bu yüzden para ve zamandan tasarruf etmek için türbinleri kanatların altına yerleştirmeye başladılar.

Daha önce hiç kalkış öncesi kabin altında yanıp sönen ışığı fark etmiş miydiniz? Bu pilot havalimanındaki güç kaynağından ayrılıp taşıt içindeki kaynağı geçtiği anda olur. Bu hızlı geçiş yanıp sönmeye sebep olur.

Değişik konular için istekte bulunabilirsiniz…

Sıradaki içerik:

Yolcu Uçaklarının Bilinmeyen 16 Özelliği ve Ayrıntıları?