e

Yakuza Mafyası Lideri Kimdir? Yakuza Mafyası Ne Demek?

141 Okunma
Yakuza Mafyası Lideri Kimdir? Yakuza Mafyası Ne Demek?
avatar

Admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yakuza Mafyası Lideri Kimdir? Yakuza Mafyası Ne Demek?

Dört yüz yıldır her yerde Yakuza Mafyası, denen örgüt var. Özel şiddet yöntemleriyle Hollywood filmlerinin bile konusu oldular ve Yakuza Mafyası türünde onlarca film çekildi. Sessizlik en önemli kurallarından birisi ve yüz elli binden fazla üyesi var, İstanbul bile faaliyet alanları içinde. 2011 yılında Obama yönetimi Jakuza mafya gruplarının Amerika’daki tüm mal varlıklarına el koyduğunu açıklamıştı ve bunun üzerine başlatılan operasyonlarla dünya çapında 26 bin Yakuza üyesi tutuklanmıştı. Ancak geçen zamanda yakuza çetelerinin bu durumdan çok da etkilenmediği, aksine kendilerini yeniden entegre ettikleri ortaya çıktı.

Yakuza Mafyası Lideri Kimdir? Yakuza Mafyası Ne Demek?


Vücutları dövmelerle kaplı olan ve yeri geldiğinde patronlarının emriyle intihar etmeyi bile göze alan bu insanlar kim? Yakuza Mafyası, en basit haliyle Japon mafyası olarak adlandırabiliriz.
Ancak tek bir çete değil, belli bir gelenekten gelen çetelerin genel adıdır. Bu çeteler aynı gelenekten gelen, kendilerine ait ritüelleri ve kuralları olan gizemli suç örgütleridir.
Samurayların devamı oldukları gibi bir iddiaları vardır. Günümüzde 150 bin civarında Yakuza Mafyası, üyesi olduğu düşünülüyor. En büyük yakuza çetesi ise Yamaka çibumi olarak bilinen mafya örgütü.
Ulusal Polis Teşkilatı’nın raporlarına göre Yamakachi Gomi örgütü 80 yıllık bir örgüt ve içinde şekillenen 850 farklı alt çeteden oluşuyor ve yaklaşık her çete türünde 39 bin çete üyesi var.

Yakuza demek ”KAYBETTİN” anlamına geliyor.!

Yakuza Mafyası Lideri Kimdir? Yakuza Mafyası Ne Demek?


Yakuza Mafyası Lideri Kimdir?

Yamaca Guni mafya örgütünün altıncı nesil lideri Şenobi TUS’u dir. CIA raporuna göre dünya’ nın en tehlikeli yüz insandan birisi.
Yakuza Mafyası, Porno, uyuşturucu, yasa dışı kumar, haraç, insan ticareti, silah kaçakçılığı, politikacılara ve iş adamlarına şantaj, cinayet, baskı, tehdit gibi faaliyetlerin en tepesindeki isimdir.
Yakuza Mafyası lideri ”Şenobi tus” rakibini bir düelloda Samuray kılıcıyla öldürmekten hapis yatmıştı. Şimdi ise Uzak Doğu’daki dev imparatorluğunu sert yöntemlerle daha da büyütüyor.
Yakuza Mafyası, nın bu kadar büyümelerine rağmen içlerine girilebilmesi ve yakalanmaları hiç de kolay olmuyor. Tabii ki bunun birçok nedeni var. Örneğin Yamaca guni, çetesinin içinde 850 farklı alt çete olduğunu söylemiştik. Yani bir grup tutuklansa dahi diğer gruplarla olan bağlantısı kurulamadığı için operasyonlar kısır döngüde kalıyor. Ayrıca en tepedeki liderin tutuklanması da hiçbir şeyi değiştirmiyor.
Çünkü Yakuza’nın en büyük özelliği çetelerin kendi kendini yürütebildikleri örümcek ağı sistemiyle bağlı olmaları. Yamacahi 1997 ve 2005 yılları arasında lider seçilemediği için lidersiz kalmış ancak faaliyetleri aynı şekilde devam etmişti.

Yakuza Mafyası Lideri Kimdir? Yakuza Mafyası Ne Demek?


ABD merkezli Fortum dergisine göre Yakuza Mafyası, nın yıllık geliri seksen milyar doları geçmektedir. Yakuza çetelerinde iç disiplin, sert şiddet eylemleriyle sağlanıyor. Eğer üyelerden biri yanlış bir faaliyette bulunursa ya da saygısızlık yaparsa serçe parmağı bir törenle kesiliyor ve üyenin bağlılığı yeniden sağlanmış oluyor. Törenle kesilen parmak yine törenle büyük patrona götürülüyor. Günümüzde de devam eden bu uygulama son operasyonlar sonrasında Jakuzan’ın gizliliğe daha çok önem vermesinden dolayı değişim gösterdi. Öyle ki polis raporlarına göre fişlenmemek için kesilen parmak, patrona gösterildikten sonra tekrar geri dikiliyor. Yobit Sume denen parmak boğumu kesme ritüelinin kökeni çok eskilere dayanıyor. O zamanlar kesilen her boğum ve parmak savaşçının kılıcı tamamen kavramasına mani olduğu için cezalandırılan birey, hayatta kalabilme nedeniyle gruba ve grubun korumasına daha muhtaç hale getiriliyormuş. Eğer çete üyeleri ikinci hatalarını yaparsa bunun cezası linç edilmek mallarına el konulması ya da kafese kapatılmak. Yüz bin kadar ya kuza gangsteri olduğu bilinse de, yakın olmak hiç kolay değil. Öncelikle Japon geleneklerine saygılı bir Japon milliyetçisi olmalılar.
Bu milliyetçi duruşları nedeniyle 1950 yıllarıda dünyada yayılan komünizm akımına, solculara ve öğrenci hareketlerine karşı Uzak Doğu’da acımasız faaliyetlerde bulundular.
Milliyetçi partilerden tam destek aldılar. O dönemlerde hem Amerika hem de Japon sağcı partiler kendilerine büyük destekte bulundu. Zaten halk tarafından yüzlerce yıldır benimsenmiş olan Yakuz’a
sayede devlet de içli dışlı oldu ve politikacıları kucağına almayı başardı. Bir Yakuza üyesinin hiçbir emri sorgulamaması tam anlamıyla robota dönüşmüş olması gerekmektedir.
Bu bağlılıkları nedeniyle kendilerini Samurayların devamı olarak görüyorlar. Yakuza’ ların aileleri sadece içinde bulundukları çete üyeleri olabilir. Bunun dışında evli olsalar da çocukları dahi olsa çetedeki dostları için onları feda etmekle tereddüt etmemeliler. Bu nedenle ki ya kuzalar kendi statüsündekilere Kayadağ, yani kardeş, kadın üyeleri, abla, kendilerinden üstün olanlara oya bun, yani baba, en büyük patronu ise kumiço ismiyle anarlar. Çeteye kabul edilen yeni üye bir süre boyunca kendinden üsteki Oya Bun yani baba ile birlikte bir üstat öğrenci çırak ilişkisiyle kurallara tam olarak adapte ediliyor.

Yakuza Mafyası Lideri Kimdir? Yakuza Mafyası Ne Demek?

Yakuza Mafyası, Güney Amerikalı karterlerden sonra dünyada en çok para kazanan mafya örgütlenmesidir. Öyle ki Japonya dışında Çin, Avustralya, Tayland, Malezya gibi uzak doğu ülkelerinin tüm yeraltı dünyasını neredeyse onlar kontrol ediyor. Bu ülkelerin hem uyuşturucu hem de fuhuş trafiği insan ticareti onlara ait. Dünya’ nın çeşitli ülkelerinde bazı Yakuza liderleri yaşıyor ve evleri kale gibi korunaklı. Yanlarında binlerce adamları ve milyarlarca dolarlarıyla beraber uzak doğu ülkelerinde hayatlarını sürdürmektedirler.

Sıradaki içerik:

Yakuza Mafyası Lideri Kimdir? Yakuza Mafyası Ne Demek?