e

Uludağ’da Günde 10gr Altın Buluyorlar!

128 Okunma
Uludağ'da Günde 10gr Altın Buluyorlar!
avatar

Admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Uludağ’da Günde 10gr Altın Buluyorlar!

Amerika özellikle Kaliforniya bir dönem altın avcıların hücumuna uğramıştı, filmlerden biliyorsunuzdur belki. Umut avcıların hikayeleri, romanlara, beyaz perdeye ilham olmuştu. Benzer arayış yaygın olmasa da Türkiye’de zaman zaman ekrana geliyor. Son örneği Uludağ’ın eteklerinden haberlere yansıdı. Geçmişteki o hikayelerin peşine düşen gençler, altın aramak için bir makine bile yaptılar. İşte zamanda yolculuğu andıran tuhaf hikayenin ayrıntılarına geçelim. Uludağ Ormanları’nın eteklerinde altın buluyorlar. Makineyle çalışıldığı zaman sekiz gram veya on gram da altın çıktığı oluyor. Uludağ’ın etekleri bu aralar on dokuzuncu yüzyılın Kaliforniya’sını andırıyor. Dere kenarında dolaşan umut avcıları günde on gram altına yaklaştıklarını savunuyor. Doğa zaten bunu getiriyor, zenginleştiriyor derenin kenarlarında belli bir toplanma bölgeleri var, o bölgeleri tespit edip orada çalışıyorlar. Bir dönemin çok izlenen altına hücum filmlerini akıllara getiren görüntüler, eski maden yataklarından kopup gelen altın parçalarından kaynaklanıyor.

Uludağ’da Günde 10gr Altın Buluyorlar!


Günümüz avcılarına da o eski hikayeler öncülük ediyor. Altın avcıları ilk olarak yer tespiti yapıyor. Peki bunu nasıl yapıyorlar?

Altının ilk dönemlerde nasıl bulunduysa öyle yapıyorlar. O ilkel çağlardaki gibi. Ellerindeki bu kaplarla buluyorlar. Evet, bozuk sarı olan altın. Altın parçacıklarını resimdeki gibi görülüyor. Altın arama sırasında makine çalışıyor.

Bir gün boyunca çalıştığı zaman, makine kaç gram altın çıkartıyor sizze?

Beş gram, üç gram, on grama kadar çıkabiliyor. Tarih boyunca altın en fazla dere yataklarında, doğal ortamlarda var. Yani madenlerde aranan, çıkartılan altından dere yataklarındaki altın kat kat daha fazla.

Altın eleme motoru çalışmaya başlıyor peki bu makine altın buluyor mu? Hayır, bu makine altın bulmuyor ve amaç ise, bu makine doğadaki altını ayrıştırmak için yapılan bir makine.

Herkes yapabilir bunu aslında çok kolay bir konu fakat, define aramak için belli bir mevzuat var ve izinsiz yapılması mümkün değil. Altın avcıları bölgede ruhsatlı madenci olmadığı gerekçesiyle yer
dışı bir iş yapmadıklarını savunuyor.

Altın arama işi yapanların açıklamaları ise şöyle: Biz kaçak altın aramıyoruz. Eğer bölgede herhangi bir işletmenin ya da devletin maden arama ruhsatı yoksa, o bölgede yada bu kurala uyarak dünyanın her tarafında bu makine kullanılıp Altın araması yapılabilir.

Sıradaki içerik:

Uludağ’da Günde 10gr Altın Buluyorlar!