Türkmenistan’dan Hakkında Çok İlginç Bilgiler! Yasaklar Ülkesi!

Türkmenistan'dan Hakkında Çok İlginç Bilgiler! Yasaklar Ülkesi!

Türkmenistan’dan Hakkında Çok İlginç Bilgiler! Yasaklar Ülkesi!

Bir ülke düşünün her şey yasak. Örneğin siyah araba kullanmak yasak. Çünkü ülkenin liderine göre siyah renk, uğursuzluk getiriyor. Kadınların araba kullanması, hatta pantolon giymesi bile yasak. Suudi arabistan’dan değil. 30 yaş altında bir gençsiniz, ülkeden çıkmanız yasak. Hatta bu ülkede corona virüs bile yasaklandı ama bunlar tüm yasakların sadece birkaçı.

Türkmenistan’dan bahsedelim. Son zamanlarda batıdaki komedyenler sıklıkla bu ülkeyle dalga geçer oldu. Bu dalgalara sebep olan baş karakteri ise ülkenin Cumhurbaşkanı Berdimu Hamedov, Cumhurbaşkanı berdimu hammedov un rejimi, tıpkı ilk Cumhurbaşkanı niyazov gibi kendisini yükseltmekten oluşuyor. Başkan o kadar geliştirdiki, bisiklette giderken tek elle atış yapabiliyor. Türkmen atları ve köpekleri hakkında kitap yazıyor, sürekli spor yaparak dünyanın en hafif halterlerini kaldırıyor.

Bu makalemizde kuzey kore’den sonra dünyanın en kapalı ülkesi Türkmenistan hakkında her şeyi 10 başlıkta anlatacağım.

Dünyanın doğalgaz rezervlerine sahip sayılı ülkelerinden biri olan türkmenistan’ın hazar denizi kıyısında 11 milyar ton petrol ve 5. 5 trilyon metreküp doğalgaz rezervi bulunuyor. 2018 verilerine göre Türkmenistan dünyanın en fazla doğalgaz rezervine sahip dördüncü ülke. Türkmenistan dünyanın hem en zengini hem de en fakiri olmayı nasıl başardı? Ülke bu kadar zengin olup altının üstünde otururken halk nasıl fakir kaldı?

Sovyetler yıkıldı, tüm ülkeler kendi bağımsızlığını kazandı. Aralarında türkmenistan’da vardı. Tek adayın katıldığı seçimlerde sapar Murat niyazov %99. 5 oy alarak ülkenin ilk Cumhurbaşkanı seçilmişti. Ardından ülke meclisi ona türkmenbaşı unvanını verdi. Böylece niyazov artık dünyadaki tüm Türkmenlerin başı olmuştu. Tüm medya onun için milletin kurtarıcısı, hatta peygamber sıfatını da kullanıyordu. Ayrıca orduda görev yapmamasına rağmen mareşal yürütmesine sahipti. Bununla bitmedi kendi yazdığı ruhuma kitabını, tüm Türkmenlerin kutsal kitabı ilan etti, hatta ay ve gün isimlerini bile değiştirmişti. Ocak ayına kendisinin Nisan ayına annesinin ismini vermişti. Aslında niyazov kendisini direk şah ilan etmek istedi ama buna iran ve rusya’nın karşı çıktığı biliniyor.

Türkmenistan’dan Hakkında Çok İlginç Bilgiler! Yasaklar Ülkesi!

Türkmenbaşı ise şah olamayınca teselli olmak için kendini ömür boyu Cumhurbaşkanı ilan ederek başkentin merkezine altından heykelini yaptırdı ve Türkmen başının bu serüveni tamı tamına 30 sene sürdü. Tam da türkmenistan’ın absürt yönetiminden bahsederken, Türkmen komünizmin koruyucularının kullandığı bir argüman var ama orada her şey bedava. Uzun süre Türkmenistan pratikte ücretsiz hizmetlerle övündü. 1993 ten bu yana türkmenistan’ın tüm sakinleri ücretsiz gaz, su ve elektrik kullanıyor. Türkmenbaşı yönetimindeki kamu hizmetleri faturaları o kadar önemsiz ki yılda bir kez makbuz alınıyordu. Yine de halkın refah içinde yaşadığı söylenemez.

Tabii bu ücretsiz hizmetlerde yeni yönetim başa gelince değişti. Türkmenistan, dünyanın ulaşılması en zor ülkelerden biri. Her bakımdan ulaşılması zor. Özellikle bir gazeteci iseniz vize almanız neredeyse imkansız. Ülke hakkında tarafsız raporlara ulaşamazsınız. Türkmenistan halkı bugüne kadar muhalefet görmedi. Çünkü ülkede gerçekleri konuşmak, en büyük suç bedeli çok ağır protestolardan bahsetmeye gerek yok. Buradaki insanlar protestonun ne olduğunu bilmiyor. Mutfaklarda bile yetkilileri eleştirmekten korkuyorlar. Ülkedeki yasakların sonu gelmiyor. Örneğin 2010 beşten beri Türkmenistan ülkeye siyah araba ithalatını yasakladı. Neden cumhurbaşkanına göre siyah renk talihsizlik getiriyor? Bu yüzden kimse siyah araba kullanmamalı. Youtube, Facebook, Twitter gibi sosyal medya bile yasak. Türkmenistan hakkında övgüyle bahsetmen her şey herkes yasaklanmış durumda.

Türkmenlerin hayatı televizyon ve özel servislerle kontrol ediliyor. Başkanının canı istediği için tüm ülke belirlenen süreç boyunca sabahları ekranların önünde egzersiz yapacak. Düğün sırasında yeni evliler, cumhurbaşkanının portresini arka plana alarak foto çektirmeleri, düğün albümleri cumhurbaşkanıyla en az 3 fotoğraf içermelidir. Bu konuda resmi bir belge yayınlanmadı ancak nüfus müdürlüğü bunun zorunlu bir gereklilik olduğunu söylüyor. Türkmenler neyi ve neden yapmaları emredildiğini düşünmekten çoktan vazgeçti. Bazı verilere göre, Türkmenistan nüfusunun yarısı işsiz ancak başkan farklı bir görüşe sahip. Bugün halkımızın yaşam standartları çok yüksek ve bu piyasa ekonomisine geçişte zorluklar yaratıyor diyor.

Berdimu hammedov iktidara geldikten kısa bir süre sonra türkmenistan’dan gelen göçmen akışı 3 katına çıktı. İnsanlar turist vizeleri ile yurt dışına akın etti. Yasa dışı göçmenler olarak farklı ülkelere yerleştiler. Çoğu aktif olarak Türkiye, iran, Rusya ve avrupa’ya göç etti. Burada belirtmek gerekir ki, insanlar türkmenistan’dan durum çok kötüye gittiği için değil, sınır biraz daha açık hale geldiği için ülkeden kaçtılar. Türkmenistan’ın beyaz mermer başkentinin fotoğraflarını gördüklerinde insanların en çok sorduğu soru bu, nitekim yeni aşkabat’ta kimse yok.

Türkmenistan’dan Hakkında Çok İlginç Bilgiler! Yasaklar Ülkesi!

Mermer kaplı devasa yeni evler, geniş caddeler, parklar, bahçeler, çeşmeler var ama insan yok aşkabat inanılmaz bir hızla inşa ediliyor. Dev parklar ve meydanlar birbirinden çok uzaktaki evler. Gün içerisinde şehir merkezinde yoldan geçen tek bir kişi göremezsiniz. Dünya geçen yüzyılın ortalarında otoriter bir estetik döneminden geçti. Sıradan insanın içindeki lüks sarayların arka planında gri betonun bir parçasına dönüşmesine, hitlerin almanyasında stalin’in moskova’sında görmüştük. Şimdi Türkmenistan bayrak yarışını devraldı. Ülkenin başkenti insanlar için değil geçit törenleri için yapılmıştır. İzolasyon açısından türkmenistan’a sadece Kuzey Kore ile karşılaştırabilirsiniz. Yetkililer ayrıca ülke sakinlerinin yurt dışına çıkmasına izin verme konusunda son derece isteksiz.

Mesela henüz 30 yaş altında bir gençsiniz, ülkeden çıkamazsınız. Türkmenbaşı rejiminden sonra halkı yeni gelen yönetime ümitle bakıyordu. Ancak ülkede değişen tek şey Türkmen başının portreleriyle. Ülkeyi anlatmak için 10 başlık yetmez. Dünyanın en zengin yeraltı kaynaklarının üzerinde milyonlarca insan aç bir şekilde ülkeden çıkıp dünyanın dört bir yanında kölelik şartlarında yaşamak karşılığı ülkesine birkaç dolar gönderilenler kendilerine şanslı atfediyor. 5 milyondan biraz fazla nüfusu olan ve dünyadaki kanıtlanmış gaz rezervleri açısından dördüncü olan bir ülkede insanların ortalama maaşı 30 ile 70 $ arası.

Türkmenistan halkı son derece umutsuz çünkü mevcut Cumhurbaşkanı, kendinden sonra tahta oğlunu hazırlıyor. Uluslararası insan hakları gruplarının verdiği verilere göre, Türkmenistan, özgür olmayan ilk 5 ülke arasında yer alıyor. Buna rağmen dünyadaki insan hakları ve demokrasi savunucuları, türkmenistan’ın mevcut rejimine karşı caydırıcı yaptırım kullanamıyor. Acil durumlar için güçlü, ticari ve siyasi ortakları var. Önce Rusya sonra çin ümit ölünce her şey ölür. Dünyanın sessizliği, Türkmen halkına ümitsizliği hapsediyor… Sitemizi takip etmeyi unutmayın….

Sıradaki içerik:

Türkmenistan’dan Hakkında Çok İlginç Bilgiler! Yasaklar Ülkesi!