e

Türkiye Devlet Fedaileri Kimdir?

54 Okunma
Türkiye Devlet Fedaileri Kimdir?
avatar

Admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye Devlet Fedaileri Kimdir?

İzmir’de kavga eden 2 kişiden birinin üzerinde Türkiye devlet fedaileri adlı 1 kimlik çıkması tartışma yarattı.

İzmir’de kavga eden 2 kişiden birinin üzerinde Türkiye devlet fedaileri adlı 1 kimlik çıkması tartışma yarattı. Çünkü 15 temmuz darbe girişiminin ardından bu tür tartışmalı yapıların sayısında artış dikkat çekiyor.Sadat milli beka hareketi özel harekat adı geçenlerden sadece birkaçı. Bu tür yapılanmalar son zamanlarda neden arttı, amaçları ne? Bu soruların yanıtlarını aradık.

Türkiye’de paramiliter gruplar tartışması sürerken, izmir’de dikkat çeken bir olay meydana geldi. Torbalı ilçesinde kavga eden ve belinde silah olduğu belirtilen bir kişinin üzerinden türkiye’ye devlet fedaileri yazılı kimlik çıktı. Chp’li Murat bakan’ın paylaştığı kimliğin üzerinde cumhurbaşkanlığı forsu dikkat çekiyor. Ama iş giderek daha çetrefilli matruşka gibi birbirinin içinden çıkan olaylar zincirine dönüştü. Adına türkiye’ye devlet fedaileri kimliği düzenlenen bu kişi, kavga ettiği başka bir kişiyle ilgili Facebook hesabından çarpıcı iddialar ortaya attı. Mesajın içinde çok vahim iddialar var.

Kavga ettiği kişiyi deşifre ediyor. Kavga ettiği kişide kim? 15 temmuz platformu başkanı yani Torbalı da böyle bir platform var ve onun işte sahte vize aldığını, suç örgütü kurduğunu, çete eleştiri falan iddia ediyor. Yani biz buz dağının görünen yüzü bu tabii bunu polisin araştırması lazım. Türkiye’de devlet fedaileri adına düzenlenen kimlik belgesi gözleri bir kez daha benzer tartışmalı oluşumlara çekti.

Birde 15 temmuz darbe girişiminin ardından paramiliter olmakla suçlanan grupların sayısında yaşanan artış dikkat çekiyor. Sadat peker, milli beka harekatı, halk özel harekatı, ak gençlik ocakları, özel harekat ocakları ve Osmanlı ocakları isimleri bilinen gruplardan. Bu benzeri 15 temmuz’dan sonra bizim ismini henüz duymadığımız, bilmediğimiz yüzlerce organizasyon var ve tamamı kamu görevlisi gibi hareket ediyorlar. Kendilerini herhangi bir kamu görevlisi sorumlulukları olmadığı gibi genelde hayata tutunamamış muvaffak olamamış insanlar kendini devlet görevlisi ve devlet adına bir şey yapabilme. Yani tam bir paramiliter yapı.

Türkiye Devlet Fedaileri Kimdir?

Peki bu grupların sayısının artmasında iktidarın bir rolü var mı? Kendisiyle bir cumhur ittifakı’nın dışındaki tüm yapıları kriminal gören marjinal gören devletin bekasına tehdit olarak topluma yansıtan bir anlayışı var. Burada bu yapıların da önü açılıyor. Yani cumhurbaşkanının da nezdinde, kişiliğinde toplanan aşırı güç aşağıya doğru indiğinde ben işte cumhurbaşkanı’nın fedaisiyim diyen bir kişiyi de kim koruyor artık yani onuda dokunulmaz kılıyor.

Dolayısıyla adam ak gençlik ocakları diye bir dernek kurup cumhurbaşkanlığı forsu arabasının önüne yapıştırıp onunla polis kontrollerinden rahatlıkla geçebiliyor. CHP’li bakan, bu tür gruplara devletin izin vermemesi gerektiğini belirtiyor. Dolayısıyla devlet organizasyonunda devletin resmi kolluk kuvvetlerinin yapması gereken görevleri kendiliğinden üstlenen ve tamamen saraya bağlı onlarca grup ortaya çıkmış durumda. Risk tabii ülkenin güvenliği, kamu güvenliği için risk. CHP li bakan 2018 ruhsatlı silahlara verilen 200 merminin Süleyman soylu’nun çıkardığı bir genelgeyle 5 katına çıkarıldığını anımsatarak, silahlanmaya dikkat çekti.

Sıradaki içerik:

Türkiye Devlet Fedaileri Kimdir?