Türk Kökenli Rus Bakanı Sergei Shoigu’nun Ayrıntılı Hayatı!

Türk Kökenli Rus Bakanı Sergei Shoigu'nun Ayrıntılı Hayatı!

Türk Kökenli Rus Bakanı Sergei Shoigu’nun Ayrıntılı Hayatı!

Çok kötü bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Rusya federasyonu’nun Savunma Bakanı ve bugüne kadar ülkenin en uzun süre bakanlık yapan ismi oldu.

Anketlere göre rus halkının devlet başkanından sonra en sevdiği politikacı ve kimi uzmanlarca putin’in varisi olarak görülüyor. Peki medyada sık sık türk kökenli Savunma Bakanı olarak sunulan bu kişi kim ve gerçekten putin’den sonra rusya’nın başına geçecek mi?

Karşınızda Sergey şoygu’nun profili.

Sergei Shoigu: Rusya federasyonu’na bağlı özerk bir Türk Cumhuriyeti olan Tuva cumhuriyeti’nin çatana şehrinde tuva türkü gazeteci bir baba ve zoo teknisyen rus bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesinin etkisiyle 5 yaşında Ortodoks kilisesinde vaftiz edildi. Sergei Shoigu, ismi aslında ailenin soy ismi değildi. Ancak nüfus müdürlüğündeki bir karışıklıktan dolayı babasının ismiyle soy ismi yer değiştirdi. Bu olay sıra dışı ve soydaşların dan çok farklı bir hayat yaşayan sorguya kaderin ilk mesajıydı.

Şoygu, üniversiteyi kronos years politeknik enstitüsü de okudu ve 1977 de inşaat mühendisi olarak mezun oldu. 10 yıla yakın bir süre mesleğini yapmasının ardından 1988 de Sovyetler Birliği komünist partisinde politik hayata başladı. 1990 a gelindiğinde ise doğduğu sibirya topraklarından moskova’ya taşındı. Rusya Federasyonu devlet mimarlık şef yardımcılığı ve yapı inşaat komisyonunda görev aldı. 1991 de ise askeri bir görev olan kurtarıcı kolordu Bakanlığına getirildi. Sovyetlerin dağılması Şoygu için bir değişim değil devamlılıktı.

Türk Kökenli Rus Bakanı Sergei Shoigu'nun Ayrıntılı Hayatı!
Türk Kökenli Rus Bakanı Sergei Shoigu’nun Ayrıntılı Hayatı!

Sergei Shoigu, bürokrasi içindeki yükselişini hiç durmadan sürdü ve bunu yaparken rus devlet otoritelerinin de güvenini kazandı. Bu güven arttıkça sorguya verilen görevler de artmaya başladı. 1992 de ilhak edilen kuzey osetya ve inguşetya topraklarındaki geçici yönetimin başkan yardımcılığına atandı. 1994 te ise olağanüstü haller bakanı oldu. Özellikle doğal afetler sırasında aldığı görevlerle, rusya halkı nezdinde gözde bir kurtarıcı oldu ve 1999 yılında rusya’nın kahramanı olarak ödüllendirildi. Bu gelişmeyle ilk kez tuva türkü kökenli bir isim rusya’nın kahramanı olarak ödüllendirilmiş oldu.

Sergei Shoigu, 2000 yılında birlik partisine başkanlık etti. Bu parti daha sonra anavatan bütün Rusya ile birleşerek birlik bloğunu oluşturdu. Bu blogda daha sonra putin’in de içinden geldiği birleşik Rusya partisine dönüştü. Aynı yıl gerçekleşen seçimlerde Putin, Birleşik Rusya partisi lideri olarak Rusya komünist partisi’ni geride bırakarak % 52,9 luk oy oranıyla devlet başkanı seçildi. Bu durumda Sergei Shoigu, da yeni başkanın iktidar yolunda kilit destekçilerinden biri oldu. Bu tarihten sonra bürokrasinin çeşitli kademelerinde görev alan Sergei Shoigu, ekim 2010 da Rusya ulusal terörle mücadele komitesi üyesi oldu ve 2012 yılına gelindiğinde ise şu anda hâlâ sürdürdüğü Savunma Bakanlığı görevine getirildi.

Bu tarih aynı zamanda Sergei Shoigu’nun, Çin’e yakınlaşmasının da başlangıcı oldu. Savunma Bakanlığı görevine getirilmesi ardından Sergei Shoigu, kısa süre için yetkinliğini kanıtladı. 2014 te rusya’nın Vietnam, küba, nikaragua, ve singapur’da askeri üssü bulundurabilmesinin önünü açtı ve rusya’nın aktif çıkarlarını korumak için burada birlikler meydana getirdi.

Ukrayna’da iç savaş patlak verdiğinde ise Sergei Shoigu, ülkedeki ayrılıkçı gruplara yardım etmekle suçlandı. 2015 rusya’nın Suriye iç savaşındaki politikalarının altına imzasını attı. Sergei Shoigu, rus kamuoyu anketlerinde de yıllar boyunca üst üste en çok takdir gören bakan seçildi. Ayrıca Sergei Shoigu’nun japonca, mandarin, ingilizce ve farklı türk dilleri başta olmak üzere 9 dil bildiği de başarıları arasında sayılıyor. Özellikle türkiye’de soygunun türklük yanına çok vurgu yapılsa da genetiği dışında karşımızda bir türkten bahsetmek imkansız. Neredeyse sovyetlerin yıkılışından beri devletin zirvesinde yer alan bu isim, Rusya tarafından gerçekleştirilen başta çeçenler olmak üzere sivillere ve masumlara yönelik pek çok katliamda da yer aldı.

Türk Kökenli Rus Bakanı Sergei Shoigu'nun Ayrıntılı Hayatı!
Türk Kökenli Rus Bakanı Sergei Shoigu’nun Ayrıntılı Hayatı!

Hatta pek çoğunun altında bizzat imzasının olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil. Aynı zamanda Sergei Shoigu, Rusya ve Türkiye arasında 2015 yaşanan uçak krizinde ankara’nın eyleminin planlı bir provokasyon olduğunu dile getirenlerden biriydi. Ayrıca Suriye Lazkiye”ye s 400 lerin yerleştirilmesinde de rol oynadı. Rusya’nın ekiplerinden bahsettiğimizde sık sık yolsuzluk ve pahalı zevklerden de bahsetmemiz gerekir. Sergei Shoigu, için bu kural değişmiyor. Bakanlığı ilgili dile getirilen iddialardan biri yolsuzluk sonucu elde ettiği paraları eşinin üzerinden akladı. Sergei Shoigu’nun 2011 deki varlığı 494000000 ruble iken eşinin ki 78. 7000000 ruble idi.

Sorguya maaş gelirine karşın moskova’da 16000000 $ değerinde bir eve sahip olması sorulduğunda küçük kızına ait olduğunu söylemişti. Fakat mevzubahis evin 2.009 dan beri kızının üstünde olduğu ve kimsenin inanın bu tarihte sadece 18 yaşında olduğu biliniyor. Sergei Shoigu, ayrıca pahalı zevklere sahip bir isim. Değeri, 40000000 $ olduğu belirtilen hint, çin ve Japon kılıçlarıyla hançerlerinden oluşan bir koleksiyonu var. Sergei Shoigu, ile ilgili dile getirilen en ilginç iddialardan biri de onun putin’den sonra Rusya lideri olma ihtimali. İngiliz ekonomist dergisinden moscow times gazetesine pek çok basın kuruluşu Sergei Shoigu, putin’in varisi olarak tanımladı ancak tabii ki ne Sergei Shoigu, ne de Putin, Rusya konusunda hiçbir yorumda bulunmuyor. 2013 de Sergei Shoigu, Rusya’ nın varisi olarak düşünüp düşünmediği sorulduğunda yerime gelecek kişiyi Rusya halkı seçecek cevabını verdi. Ancak soyadının Rusça olmaması sebebiyle asla böyle bir göreve gelemeyeceğini söyleyen siyasi analizler de mevcut.

Türk Kökenli Rus Bakanı Sergei Shoigu'nun Ayrıntılı Hayatı!
Türk Kökenli Rus Bakanı Sergei Shoigu’nun Ayrıntılı Hayatı!

Sergei Shoigu, ilgili hafızalara kazınan bir başka ilginç detay da kızının sosyal medya hesabından yaptığı bozkurt işareti. Rusya Güney Kıbrıs futbol maçı öncesinde yaptığı paylaşımda rakip takımı hedef aldı. Rusya, Ukrayna arasındaki gerilimin tırmandığı şu günlerde Rusya Savunma bakanlığı’nın başında oturan Sergei Shoigu, işte böyle bir isim.

Putin’den sonra rusya’nın devlet başkanlığında türk kökenli bir isim görecek miyiz? Bunu tarih gösterecek ancak Sergei Shoigu, ismini duymaya daha çok devam edeceğiz.

Sıradaki içerik:

Türk Kökenli Rus Bakanı Sergei Shoigu’nun Ayrıntılı Hayatı!