e

Turgut Özal’ın Damadı Davulcu Asım Ekrem kimdir?

55 Okunma
avatar

Admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Turgut Özal’ın Damadı Davulcu Asım Ekrem kimdir?

Dönemin Başbakanı Turgut özal’ın kızı Zeynep ile evlenen Asım Ekrem, davulcu damat olarak tanındığı ve iktidarın yıpratılması için kullanıldı. 1980 sonrasında türkiye’nin en önemli figürlerinden biri Turgut özal’ı, uzun süren iktidarı boyunca yaptıkları kadar geniş ailesine açtığı kapılarıda konuşulmuştu. Abi korkut özal’dan kardeşi Yusuf bozkurt özal la ve yeni Hüsnü doğan’ın birçok isim Anap yönetiminde bir hükümette önemli görevler aldı. Eşi Semra özal’dan çevresinde dönemin iş adamlarının eşlerinden oluşan papatyalar grubuyla sürekli basında yer alıyordu.

Oğulları Ahmet ve efe de iş hayatında babalarının açtığı yoldan yürümeye çalışırken kızı Zeynep bambaşka bir olayla baterist asım ekrem ile 1985 te yaptığı evlilikle bir anda gündemi değiştirdi. Türk basınında davulcu olarak nitelendirilen asım ekrem aslında pop ve caz dünyasının başarılı baterist’ lerindendir. Zeynep özal’la beraberliği sırasında müzik hayatına ara verip ticarete atılmasıyla bir anda basının dikkatini çekti.

Özal ailesinin bu beraberliğe sıcak bakmadığı, hatta engellemek için elinden geleni yaptığı iddia ediliyordu. Bu yöndeki iddialardan biri gazeteci Erbil alpin, 1993 yılında çıkarttığı plastik papatya kokusu adlı kitabında yer aldı. Erbil alpin aktardığına göre yasalara göre esas görevi dış istihbarat olan Mehmet eymür Başbakanlığa çağrıldı damat adayını inceleme görevi verildi. Hatta bir keresinde bu araştırma talebini alan bazı resmi görevliler Büyükada’da bir mekanda Asım Ekrem i kaçırmaya bile çalıştılar. Asım Ekrem, in nasıl bakıldığını devlet haber alma örgütünün damat kaçırma girişimi, mafya babalarının tehditleri, damat hakkında dava açma projeleri, Semra hanım’ın muhalefeti Turgut bey’in baskısı satırlarını görmek mümkün.

Turgut Özal’ın Damadı Davulcu Asım Ekrem kimdir?

Bu tüm baskıya rağmen Zeynep özal ve Asım Ekrem, Marmara denizi’nde Gülizar adlı bir yatta evlenmeyi başardılar. Devlet bu evliliğe engel olamamıştı ama sonrasında yaşananlar nedeniyle aslında ekrem ve Zeynep özal, iktidarın yumuşak karnına dönüşecekti. Müziğe ara veren asım ekrem Bağdat caddesinde bir mağaza açtı. Bu mağaza nedeni hiçbir şekilde anlaşılmayan bir şekilde Alaattin çakıcı’nın yeğeni tarafından kurşunlandı, bir yandan da davulcu ekrem, min adı işleri nedeniyle hayali, ihracat, naylon fatura gibi iddialara karışmıştı. Asıl bomba ise 1986 yılında patladı.

Jaguar otomobillerinin Türkiye distribütörü zeki küçük berber, evliliklerini kutlamak ve yeni doğan çocukları için çifte hediye vermek adına. Jaguar otomobil hediye etti. Bu durumu propaganda malzemesi yapan Süleyman Demirel ve doğru yol partisi çok ilginç bir hamle yaptı. 1987 de yapılacak yerel seçimlere amblemi ve ismi Jaguar ı çağrıştıran kısaltmaları olan Büyük Anadolu partisi adıyla bir parti kurmaya karar verdiler.

Partinin ambleminin Yüksek Seçim kurulunun uyarısıyla değiştirilmesi gerekince Demirel, davulu delen jaguar amblemi tasarladı. Bütün propagandası davul ve jaguar olan parti %5 i aşan bir oy almayı başardı. Tüm bu tantana Turgut Özal Cumhurbaşkanı olduktan sonra çiftin 1993 yılında boşanmayla sonlandı. Boşanma sonrasında anavatan partisi üye aidatını ödemediği gerekçesiyle üyeliğini düşürdü. Büyük kongre delegeliği iptal edildi. Davulcunun hızlı yükselişi aynı hızla inişe dönüşüvermişti.

Sıradaki içerik:

Turgut Özal’ın Damadı Davulcu Asım Ekrem kimdir?