Tarihin En Büyük Gemi Kazası Costa Concordia’nın Batış Hikayesi!

Tarihin en büyük gemi kazası Costa concordia''nın batış hikayesi!

Tarihin En Büyük Gemi Kazası Costa Concordia’nın Batış Hikayesi!

2012 yılının ikinci haftası dolmak üzereydi. Soğuk ocak günlerine rağmen italya’da turistik geziler ve eğlence hayatı tam gaz devam ediyor. Birçok insan tatil için burayı tercih ediyordu. Tur gemileri, rehberler ve seyahat acenteleri ise müşterilerini arttırmak amacıyla kıyasıya bir rekabet içindeydi. Ülkenin en büyük tur şirketlerinden biri olan Costa ise tarihin en büyük gemilerinden birinin yapımına başlamıştı.

Dönemin efsanelerinden titanik’in iki katından daha büyük olan bu gemi, 290 metre uzunluğa, 35 metre direk boyuna ve 13 açık güverteye sahipti. Kat kat spa merkezleri, yüzme havuzları ve daha birçok aktivite imkanıyla Costa concordia tarihin en ilgi çekici gemilerinden biri olacaktı. Devasa görünümü ve sahip olduğu özellikler, bölgeye gelen turistlerin tercihlerinde sürekli üst sıralarda olmasını sağlıyordu.

2014 ten beri hizmet veren Costa concordia için neredeyse 100 yıl sonra yine tanrının bile batmayacağını gemi deniyordu. Kitabı tanrıların dokunuşuna gerek kalmadan insanların hatası bastırmıştı. Posta şirketi ise işini şansa bırakmayacaktı.

Geminin başına şirkette uzun zamandır çalışan ve başarılı bir şekilde görevini yerine getiren kaptan Francesco şefliğine getirildi. Onlara göre uzun zamandır kaptanlık yapan Frenceska, Bu büyük görevi yerine getirebilecek tek insandı.

Tarihin En Büyük Gemi Kazası Costa Concordia'nın Batış Hikayesi!
Tarihin En Büyük Gemi Kazası Costa Concordia’nın Batış Hikayesi!

2012 yılının 13 ocağına kadar da tüm beklentileri iyi bir şekilde karşılamayı başarmıştı. Masmavi italyan denizleri önlerinde bir örtü gibi seriliyor, içerideki müthiş eğlencenin aksine sakin sular misafirleri buyur ediyordu. Soğuk kış havası kimsenin umurunda değildi. Herkes mutlu ve çok keyifliydi.

İki gün önce İtalya limanından başlayan yolculuk Akdeniz sahilleri boyunca devam edecek ve tam 7 gün sürecekti. Sicilya bölgesinin palermo limanından ayrıldıklarında ise 12 ocağa girilmişti, bir sonraki gün ise yeni durak Civitavecchia limanı olmuştu.

Misafirler burada bir süre kalıp liman çevresini gezdikten sonra tekrar Costa concordia döndü. Kalkış işareti verildi ve tekrar harekete geçildi. Gemi için çizilen ana rotaya harfi harfine uyguluyordu. Ta ki kalkıştan sonraki birkaç saate kadar resmi rotada Cilo adasının etrafından geçmesi gereken Costa concordia nun kaptanı selamlama uygulaması yapılmasını istiyordum.

Adaya daha da yaklaşarak buradaki halkı selamlamak, misafirlere ise adanın güzelliklerini daha yakından görme fırsatı vererek eşsiz bir deneyim sunmak istiyordu. Bu tarz selamalar tarih boyunca her zaman yapılmış ve hiçbir zaman kötü bir sonuçta noktalanmamıştı. Neredeyse zararsız olan bir gelenektir. Sadece yeni rota çizilmişti. Kaptan gemiye gizlice soktuğu moldovalı metresi ile kamerasında akşam yemeği yerken Costa concordia rotasından sapmış ve julio adasına yaklaşmaya başlamıştı.

Planlanan sapma. Yaklaşık 450 metreydi ve tamamen zararsız bir uygulamaydı. Ancak tanrının bile batmayacağını, bu gemi bir kez daha insanlığın hatası yüzünden eski bir dostla aynı kaderi paylaşacaktır. Costa concordia saniyeler geçtikçe cudi adası’na daha çok yaklaşıyor. Rota sapma mesafesi açılmaya devam ediyordu. 450 metre olarak koyulan mesafe sınırı tam 659 metre açılmıştı. Adanın ışıkları akşam saatlerinde cıvıl cıvıl bir tablo gibi rengarenk enstantaneler sunuyor. Restoranda yemek yemeyen insanlar bu güzel manzaranın fotoğraflarını çekiyordu.

Tarihin En Büyük Gemi Kazası Costa Concordia'nın Batış Hikayesi!
Tarihin En Büyük Gemi Kazası Costa Concordia’nın Batış Hikayesi!

O sırada büyük bir sesle gemi sarsıldı. Aşılan mesafe sınırı yüzünden gemi altında neler olduğu bilinmeden uzun süre hareket etmiş. En sonunda bir kaya ile karşılaşmıştı. Sivri ucundan geminin altına yırtan kayalar tam 53 metrelik bir yara açmıştı.

Sarsıntı yüzünden anlık olarak bir denge kaybı yaşanmış, restoranda yere düşen tabakların sesi her yerde yankılanmıştı. Kamerasında uyuyanlar korkuyla uyanırken, güvertedeki insanlar ise düşme tehlikesi geçirmişti. Her şey tekrar normale dönmüş gibi görünse de kalabalığın nabzı geri dönmeyecek şekilde yükselmişti. Kaptan hızla kamerasından çıktı ve görev bölgesine gitti. Çevresindeki herkes neye uğradığını şaşırmıştı. O sırada elektrikler gitti. Dev yapı karanlığa gömüldü?

Jeneratörlerin bulunduğu kısımda büyük bir hasar oluşmuştu. Motorlarda arıza yapmış, gemi olduğu yerde durmuştu. Büyük bir ölüm sessizliği vardı, şimdi ortalıkta. Kalabalığın paniğini kontrol altına almak, insanları sakinleştirmek gerekiyordu, işte o görev kaptanındı.

Yedek jeneratörlerin devreye girmesiyle gemi tekrar hayata dönmüş gibi parladı. Kaptan ise mega fondan basit bir elektrik kesintisi olduğunu söylüyordu. Su geçirmez denilen bölümler su altında kalmaya başlamıştı. Yarığın boyutu 70 metreyi geçmişti. Şimdi neredeyse 5 derecelik bir yan yatma vardı ve bu mesafe gitgide yükseliyordu. Tüm kalabalık korkuyla kurtarma filikalarına doğru koşmaya başladı. Bazı misafirler kompartımanlı da sıkışmış, ölümü bekleyen denek hayvanları gibi çaresiz kalmışlardı.

Elektriğin etkisiyle asansörde kalan insanların yardım çığlıklarını kimse duymuyor. Duyanlar da kendi canının derdine düşerek kurtarma filiikalarına doğru ilerliyordu. Bu sırada hâlâ mega fonlardan panik yapılmaması, önemli bir sorun olmadığı söyleniyordu. Posta concordia kaptanı sahil güvenliğine haber vermişti. Kazadan tam 27 dakika sonra gemi ile iletişime geçildi. Ancak kaptan basit bir arıza yaşadıklarını ve yardıma ihtiyaçları olmadığını belirtti. Kaptan kendini düşünerek yalan söyledi. Adına, kariyerine ve gemi firmasına leke sürdürmek istemeyen kaptan, gemiyi göz göre göre bir felakete sürüklüyordu.

Denizin büyüklüğüne meydan okurcasına dizayn edilmiş Costa concordia bu savaşı kaybetmek üzereydi. Gemi su almaya devam ediyor. Bariz bir şekilde yana yatıyordu, insanlar yer çekimini kaybediyor. Geminin yürüme bölümlerinde değil, sağa bakan bölümlerinde daha kolay ayakta durabilecek, ileri bir pozisyona geliyorlardı. Artık gerçeği saklamanın anlamı kalmamıştı. Acil durum sirenleri çalındı ve gemiyi terk etme çağrısı yapıldı. Artık tam bir izdiham ve kıyamet havası hakimdi.

Tarihin En Büyük Gemi Kazası Costa Concordia'nın Batış Hikayesi!
Tarihin En Büyük Gemi Kazası Costa Concordia’nın Batış Hikayesi!

Bir saat önce hayatlarının en güzel günlerini geçercesine eğlenen insanlar, şimdi canlarını kurtarmaya çalışıyordu. Kurtarma filika”larının sayısı yolcular için yetersizdi ve gemi yan yatmaya başladığı için halatlar yetmiyor. Filikalar 3 metre havada asılı kalıyordu. Olabilecek son mesafeye kadar indirilen filikalar halatlar kesilerek suya bırakıldı. Bazıları karaya yakın oldukları için gemiden atlayıp yüzmeyi düşünüyordu. Ancak gece saatinde 20 metre yüksekten suya atlamak ve akşam saatinde karaya kadar yüzmek pek de akıl kârı değildi. Panik artarken koordinasyon problemleri de baş gösterdi. Tam da yeni kaptanının devreye girmesi gereken bir andı. Gözler onu arıyor, insanlar onu soruyordu. Kaptan o nerede?

Korkak kaptan gemiyi herkezden önce terk etmişti, ilk filikalar dan birine binerek gemiden kaçmıştı. Yolcular kadar sahil güvenlikte kaptana ulaşmaya çalışıyordu. En sonunda iletişim kuruldu ancak geminin çoktan başı boş bırakıldığı anlaşıldı. Işte o anda yeni bir kıyamet koptu. Costa concordia daki 4252 yolcu artık tek başınaydı. Gün doğumuyla birlikte ihtişamlı Costa concordia 90 dereceye yakın bir şekilde yan yatmıştı.

Kurtarma çalışmaları geç de olsa başlamış ve yolcuların çok büyük bir bölümü kurtarılmıştı. Bazı yolcular ise kazadan tam 30 saat sonra su geçirmez kompartıman larda karanlığın içinde beklerken kurtarıldı. Dışarıda bir felaket yaşanırken onları içeride sıkışmış kimseden yardım alamamış ve su altında kalan bölümde ölümü beklemişler. Neyse ki şansları vardı ancak hayatını kaybeden 32 yolcu onlar kadar şanslı olamayacaktı. Ilerleyen günlerde korkak kaptan ortaya çıkarak filika”ya  bilerek binmediğini, ayağının kayarak gemiden düştüğünü ve tam da filika”nın üzerine denk geldiğini söyleyecekti.

Ancak çekilen görüntülerle kaptanın hem korkak hem de yalancı olduğu anlaşılacak ve 16 yıl 1 ay hapse mahkum edilecekti. Bir kez daha tanrı’nın bile batıramayacağı gemi olarak adlandırılan bir yapı basit bir insan hatası yüzünden bakacaktı. Ancak okyanus, Costa concordia, titanik gibi ikiye bölerek yatmayacak insan hatalarının ne kadar büyük boyutlarda olabileceğini gösterilmesine su yüzünde tutacaktı.

Sıradaki içerik:

Tarihin En Büyük Gemi Kazası Costa Concordia’nın Batış Hikayesi!