Sultanahmet Arkeoloji Parkı Hakkında Bilmedikleriniz!

Sultanahmet Arkeoloji Parkı Hakkında Bilmedikleriniz!

Sultanahmet Arkeoloji Parkı Hakkında Bilmedikleriniz!

Gezgin hayatı yaşayan Bilal Akbağlı’dan Sultanahmet arkeoloji parkı hakkında ayrıntılı bilgileri sizlere sunuyoruz.

Benim gibi evden sık sık uzak seyahat ediyorsanız, sonunda kendinizi daha önce geçtiğiniz yerlerden birinde bulacaksınız. Londra hilton’daki o rahatsız havadan sonra yolculuğum beni batı dünyasından çıkarıp doğuya götürdüğünde fazlaca mutlu olacağım bir şehir var istanbul. İstanbul fetedilip Osmanlı imparatorluğu’nun başkenti olmadan önce hıristiyanlık dünyasının merkeziydi.

Şehrin konumu onu benzersiz kılıyor. Boğaziçi ile ikiye ayrılan istanbul, avrupa ve asya arasındaki büyük ayrımı birleştiriyor ve ortasında tasarımı efsanelere konu olmuş dev bir yapı var ve orada dünyanın en ünlü seslerinden birini duyabiliyorsunuz. Size Sultanahmet arkeoloji parkını tanımama izin verin.

Bölgenizdeki yerel park gibi tabii yerel farkınız antik bir roma hipodromu üzerine inşa edilmişse ve her 2 ucunda insanlığın en büyük mimari başyapıtlarından ikisi duruyorsa. bir tarafta Ayasofya diğer tarafta ise sultan Ahmet cami 2 imparatorluğun inşa ettiği 2 anıt. Günde 5 kere Sultanahmet caminin tepesinden gelen bir sesle bir araya geliyorlar. Müezzin olarak bilinen bir adamın sesiyle. Müezzinin rolü kutsal bir görev ve sultan Ahmet camii’nde bu onur ibrahim çoban’a ait. 2011 yılında müezzin olarak çalışmaya 2011 başladı. 4 senede ibrahim hoca işinde ustalaştı ve 2015 te efsanevi Sultanahmet camii’nde müezzin olarak büyükler ligine katıldı.

Sultanahmet Arkeoloji Parkı Hakkında Bilmedikleriniz!
Sultanahmet Arkeoloji Parkı Hakkında Bilmedikleriniz!

Sultanahmet camii’nin bu kadar efsanevi yapan şeyi anlamak için kökenlerini anlamak gerek ve bunu yapmak için de önce karşıdaki Ayasofya, ya bakmalısınız. 532 senesinde Bizans imparatoru birinci jüstinyen tarafından yaptırıldı ve yaklaşık 1000 sene en büyük Hıristiyan katedrali idi. Ancak 1400 lerde şehir Osmanlı imparatorluğu’na geçti. Fatih Sultan Mehmet ayasofya’yı bir ulu camiye çevirdi. Hıristiyanlık resimlerinin çoğunun üzeri kapatıldığı ve tasarımına 4 yüksek minare eklendi. 200 sene ileri saralım.

17.  asrın başında sultan birinci, Ahmet imparatorluğu’nun baş tacı için kullanılmış bir katedral den daha iyisini yapabileceğine karar verdi. Usta mimarına yeni daha büyük bir cami inşa etmesini emretti. 8 küçük kubbeyle çevrili büyük bir kubbeden oluşturacak. İçeride 260 tan fazla renkli cam ışığı içeri alıyor ve süslü duvarlarında 20000 adet inanılmaz detaylı tek tek boyanmış mavi çini var. Selvi ağaçları, meyveler, laleler ve güller resmedilmiş. Bu süslemeli dekorasyon bereketi simgeliyor ve benzersiz rengi Sultanahmet camii’ne popüler ismini veriyor ve ayasofya’dan daha fazla parlamasını sağlamak için sultan istanbul güneşli’de parlayacak altından yapılma minareler emretmiş.

Ancak bir sorun vardır, bu efsanevi bir iletişim hatasıydı. Hikayeye göre mimar sultan’ın 6 minare istediğini düşünmüş. Çünkü türkçede altın ve 6 kelimeleri çok benzer ve mavi cami yani Sultanahmet asla altın kulelerine kavuşması da dünyanın en eşsiz ve etkileyici tasarımlarından birine sahip ve bugünkü ezanı o efsanevi minarelerden birinden dinleyeceğiz. İstanbul şehri öğle namazına hazırlanırken, müezzin caminin 70 metrelik minarelerinden birine tırmanıyor. Tabii bu bir açıdan dünyanın en büyük sahnesi olabilir.

Türkiye’nin en büyük şehri istanbul’da 3 binden fazla camiden ezan sesi yükseliyor ve belki de en yüksek sesli olanı bu muhteşem 6 minarenin birinden çıkıyor. Sultanahmet camii’nde sahneye çıkan müezzin ibrahim çoban için manzara efsanevi. Buradan istanbul’daki 24000000 insana bakabiliyor. Aşağıda inananlar camiyi dolduruyor. İnançların bağışladığı çok sayıda halıyla kaplı zeminde diz çökmeden önce ayakkabılarını çıkarıyorlar. Müezzinin gözü saatinde ve sonra namaz zamanı. Minareden yapılan çağrı aşağıdaki parktan ayasofya’ya doğru yankılanıyor. Şehrin bu 3 sokağının kesiştiği yerdeki Ayasofya, Sultanahmet cami ve aralarındaki senfoni beni daima istanbul’a getirecek.

Sıradaki içerik:

Sultanahmet Arkeoloji Parkı Hakkında Bilmedikleriniz!