e

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Nato’yu Tehdit Etti!

22 Okunma
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Nato'yu Tehdit Etti!
avatar

Admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Nato’yu Tehdit Etti!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir putin’in Ukrayna işgaline yönelik nato’yu müdahaleye karşı uyarısında tarihte görülmemiş sonuçları olacağı şeklindeki tehdidi tartışılıyor.

Putin, rus ordusundan nükleer silahları kapsayacak şekilde özel savaş durumu seviyesine geçilmesini istedi. Peki bu ne anlama geliyor? Batılı uzmanlar, putin’in özel savaş durumuyla tam olarak neyi kastettiği konusunda bir bilmece ile karşı karşıya. Çünkü örneğin Amerika Birleşik devletleri’nin Silahlı Kuvvetleri için 5 farklı alarm seviyesi var. Beşinci seviyeye barış zamanında geçerli. Birinci seviye ise başkanın bir rakibe karşı büyük bir nükleer saldırı emri verdiği amerika’ya yönelik tam bir saldırı durumu anlamına geliyor.

Buna karşın rus komuta yapısının işleyişi hakkında yeterli güvenilir bir bilgi yok. Ancak görünen şuki Putin gizlice olası bir nükleer savaşın hazırlığını yapmıyor. Aksine o bu ihtimale açıkça dünya kamuoyuna duyuruyor. Buradaki muhatapları ise ukrayna’yı rus silahlı kuvvetlerine karşı destekleyen tüm ülkeler, özellikle de nato ülkeleri.

Putin, bu adamın saldırgan olarak nitelediği açıklamalara yanıt olduğunu söyledi. Rusya’nın nükleer silahları konusunda uzman pavel poodle ye göre putin’in emri nükleer başlığı ilk hatası olmaya hazırlık anlamına gelmiyor. Modric, bunun emir komuta zincirini tepki vermeye hazırlamaya yönelik bir formülasyon olduğu kanısında. Ancak yine de üst düzeyde bir alarm durumu. Batılı hükümetler şimdiye kadar söylemleriyle gerginliği tırmandırmaya özen gösteriyor. Nato bunun durumun ne kadar ciddi olduğunu gösterdiğine dikkat çekerken, rusya’yla savaş istemiyor, biz savunma amaçlı bir ittifakımız dedi.

Amerika Birleşik Devletleri de şu anda nükleer alarm seviyelerini değiştirmek için hiçbir neden olmadığını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Nato’yu Tehdit Etti!

Peki, batılı ülkeler ve rusya’nın ne kadar nükleer silahı var? Amerika Birleşik Devletleri 1950 yılların ortalarından bu yana nato ya ait nükleer silahların bir bölümünü avrupa’da konuşlandırdı. Tam sayı gizli tutuluyor. Nato ise 100 kadar nükleer başlığın, 5 ülkedeki 6 askeri üste bulunduğunu bildirmişti. Söz konusu yerler belçika’nın Brugge üssü, almanya’daki bunhel, italya’daki avian ovasına geldi. Hollanda’daki forcadell ve türkiye’deki incirlik üssü nato da geçerli olan prensibe göre tüm üyeler nükleer güce müdahil olma hakkına sahip. Silahların ateşlenmesi için gerekli kodlar sa amerika’nın elinde nükleer silahlara yönelik kararlar da buluşmaları, üst seviyede gizli tutulan nato’nun nükleer planlama grubu tarafından alınıyor.

Bununla birlikte nato bünyesinde avrupa’da konuşlandırılan nükleer silahlar aslında mevcut cephaneliğin sadece küçük bir bölümünü oluşturuyor. Tahminlere göre, rusya’nın 6250 nükleer başlığı var. Amerika Birleşik devletleri’nin 5500, fransa’nın 290, ingiltere’nin 225. Amerikan bilim insanları birliği’nin verilerine göre, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve ingiltere’ye ait yaklaşık 970 nükleer silah her an kullanıma hazır. Yani bu silahların ateşlenmesi sistemleriyle birlikte depoladıkları ve en geç 15 dakika içinde kullanıma hazır hale getirilebildiklerini anlamına geliyor.

Buna karşılık rusya’nın da yaklaşık 900 fırlatmaya hazır nükleer başlığı bulunuyor. Nato ve Rusya önemli stratejik nükleer silahların yanı sıra tahribat gücü düşük normal savaş araçları tarafından da ateşlenmesi mümkün. Taktiksel nükleer silahlara da sahip. Bu nükleer silahlar bir bölgeyi tamamen yok etmiyor. Ancak nükleer bir santralde meydana gelebilecek bir kazaya benzer şekilde geniş bir bölgeyi nükleer sızıntıyla zehirli edebilecek güce sahipler.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Nato’yu Tehdit Etti!

Bazı uzmanlar nato’da korku yaratmak ve rusya’ya karşı oluşan ortak cepheyi bölmek amacıyla putin’in bu tür taktiksel nükleer silahları kullanabileceği görüşünde. Peki putin’in ülkesinin nükleer silah gücüne dair pazar günü yaptığı üstü kapalı tehdit, soğuk savaş dönemine dönüş anlamına mı geliyor? O dönem günün birinde bir diğerinin nükleer silah kullanmasını engelleme amacıyla nükleer cephanelik biriktirdiği zamanlarda ve o dönemde yaşanan en çarpıcı gelişmelerden biri, 1962 deki küba krizi idi.

Washington ve moskova’yı nükleer savaşın eşiğine getiren kriz, son anda diplomatik çabalarla açılmıştı. O zaman geçerli olan siyasi mantık aslında prensipte bugün de değişmedi. Taraflar, nükleer silahların kullanılması sonucunda ödenecek. Bedelin ne kadar yüksek olduğunu bilmek zorunda. Zira bir tarafın kullanması diğerinin de anında misilleme yapması anlamına geliyor. Özetle, korku ortaklığı tarafları aynı noktaya getiriyor.

Sıradaki içerik:

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Nato’yu Tehdit Etti!