Putin Savaşı Kaybediyor? Putin Kaybederse Neler Olur?

Putin Savaşı Kaybediyor? Putin Kaybederse Neler Olur?

Ukrayna savaşı başladığında herkes Putin ukrayna’yı 35 günde yutar diyordu. Şimdi ise Ukrayna putin’i yutacak mı diye konuşuluyor. Putin’in iktidarı tehlikede mi? Hâlâ bitiremediği bu savaş dönüp putin’in başını yer mi? Eğer öyle 1 şey olursa Putin bana yar olmayan dünya kimseye yar olmasın deyip nükleer başlıklarını harekete geçirir mi? Evet, Putin kaybediyor mu ve aslında Putin kaybederse dünya kazanır mı, kaybeder mi?

Rusya’nın Urayna’yı işgali 24/2/2022 tarihinde Moskova saati ile 18:00 civarında başladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, savaşı ukrayna’nın başı bozuk askerlerden ve nazilerden arındırılması olarak nitelendiriyordu. Putin’in önceden kaydedilmiş açıklamasının yayımlanmasından dakikalar sonra ukrayna’ya füze saldırıları başladı. Uzmanlar, bunu ikinci dünya savaşı’ndan bu yana avrupa’daki en büyük konvansiyonel savaş operasyonu olduğunu ilan etti. Ruslar başta olmak üzere milyonlarca insan bu savaşın çok kısa süreceğini düşünüyordu ama öyle olmadı. Kremlin’in küçümseyerek savaş değil, özel bir askeri operasyon dediği harekatın birkaç gün veya hafta içinde biteceği tahmininde bulunuyorlardı. Ancak ukrayna’nın işgalinin üzerinden 8 ayı aşkın süre geçti. Putin gibi bir liderin sözünden döndüğü hiç görülmedi. Çünkü Putin herkesin gözünde daima kazanan bir liderdi ve yenilmezdir.

Öyle savaştan çekilip dediklerini yapacak biri değildi. Bu nedenle ruslara göre ukrayna halkı rus askerlerinin kendilerini özgürleştirdikleri için sevinçle karşılayacaktılar. Ukrayna hükümeti domino taşları gibi düşecekti ve ukrayna’da rus yanlısı bir hükümet kurulacaktı ama öyle olmadı. Üstelik Rusya hızla toprak kaybetmeye başladı. Daha savaşın 12. gününde Rusya birliklerinin karmaşa içinde olduğu söyleniyordu ingilizler tarafından ama rus halkının birçoğu manipüle edildiği için buna inanmıyordu. Ayrıca tüm batı dünyası da ukrayna’nın arkasındaydı. İsveç ve Finlandiya gibi tarihsel rus korkusu yaşayan ülkeler, nato’ya üye olmak için el kaldırdı. Putin, ukrayna’yı nazilerin kontrolünden kurtaracağız dese de başında %73 ile seçilmiş yahudi bir devlet başkanı, ukrayna halkını ve dünyayı ikna edemedi.

Putin Savaşı Kaybediyor? Putin Kaybederse Neler Olur?

Hafife alınan komedyen diye aşağılanan zelenskiy hükümeti hızlı bir şekilde düşseydi Putin en başından itibaren haklı olduğunu iddia edebilirdi ve geçtiğimiz haftalarda, rusya televizyonlarında nadir görülen bir olay yaşandı. Programın sunucusu dimitris alev, ukrayna’daki özel operasyon cephesinde şimdiye kadarki en sert hafta yaşandı dedi ve Harkov cephesindeki askerler geri çekiyorlardı. Tabii böyle yansıtmıyorlardı ama işin gerçeği buydu. Bu geri çekilme, rus vatanseverler ve gazeteciler arasında öfkeyle karşılandı. Hatta tam da bu sıralar Putin halkın eğlenmesi için dünyanın en büyük dönme dolabının tanıtımını yapıyordu.

Sanki hiçbir şey olmamış gibi davranıyordu, işin rengi değişiyor muydu? Rusya kaybederse hem dünya hem de Rusya için sonuçları ne olur? Ya da moskova’nın ukrayna’ya yenilgisi batı için kesin bir zafer anlamına gelir mi? Daha da önemlisi bu savaşın sonucunu kim belirleyecek? Şimdi bir yandan savaş bir yandan da müzakereler ve arabuluculuk girişimleri devam ediyor ve savaşın ne zaman biteceğine dair henüz bir ışık yok. Peki putin’in önündeki engeller neler? Öncelikle Putin savaşı devam ettirmek ve iktidarını sürdürmek için gerek duyduğu rus halkının ve seçkinlerinin desteğini kaybedebilir. Bunu bir kenara yazalım ve nedenlerine bakalım.

Hatırlanacağı gibi son rus çarı ikinci nikolay, 1905 yılında japonya’ya karşı bir savaş kaybetmişti. Daha sonra bolşevski devriminin kurbanı oldu. Yalnızca tacını değil, hayatını da kaybetti. Buradan çıkarılacak ders şu, otokratik yöneticiler, savaşları kaybettikten sonra otokrat olamaz. Peki bu kural her zaman çalışır mı? Hayır, mesela Saddam birinci Körfez savaşını kaybetti ama ırak’ ı demir yumrukla 10 yıl yönetti. Yani her an her şey olabilir. Şimdi Putin cephesinde geri dönelim.

Putin’in savaş kuruluşu ve siyasi danışmanı rasputin lakaplı Alexander dugin bir uyarıda bulundu, Rusya, Ukrayna savaşı kaybederse. nükleer kıyamet kopar dedi. Arkasından Putin aynı cümleleri tekrar etti, ukrayna’da boş durmadı. Tabii savaşmak için 300000 yedek askerin seferber edilmesi gerektiğini belirtti, işte o andan sonra dublin’e göre rusya’nın kalbi ve ruhu tehlikeye girdi. Arkasından Putin kurtarılmış, topraklardaki halkın güvenliği için kısmi seferberlik ilan etti. 2 milyondan fazla yetişkin erkek için sefer emri çıktı ama bu işte bir terslik vardı.

Seferberlik çağrısı putin’in beklediği gibi olmadı. Seferberlik sonrası Ruslar, antalya, istanbul, izmir. Dubai, bakü gibi ülkelere uçak bileti almak için sıraya girdi. Bu yoğun talep nedeniyle uçak bileti fiyatlarında 10 kattan fazla artış yaşandı. Nerede o seferberlik aşkı diye sorguluyor insan yani Putin kaybediyor mu sahiden? Şu ana kadar Ukrayna ordusu takdire şayan bir kararlılıkla ve beceriyle savaştı. Büyük ve küçük devletler savaşınca insanın aklına ister istemez bazı tarihi örnekler geliyor. Mesela cezayir’in 1954 ile 1962 yılları arasında fransa’ya karşı yürüttüğü savaşta fransa üstün bir askeri güçtü, yine de cezayirliler Fransız ordusunu yıpratmanın ve paris’teki savaşa yönelik desteği azaltmanın yollarını buldular. Tarih göstermiştir ki savaşlar her zaman askeri olarak güçlünün kazandığı mücadeleler değildi.

Putin Savaşı Kaybediyor? Putin Kaybederse Neler Olur?
Putin Savaşı Kaybediyor? Putin Kaybederse Neler Olur?

Zelenskiy daha önce hiçbir siyasi geçmişi olmamasına rağmen rus işgali başladığından beri Ukrayna halkını bir arada tutmayı başardı. Savaş başladığında bir haftada yenilecek deniliyordu ama öyle olmadı. En azından şimdilik rusya’nın ukrayna’da uğrayacağı bir yenilginin doğuracağı sonuçlar Avrupa ve ABD nin karşısına temel zorluklar çıkaracaktır. Ukrayna’yı abd’ye ve nato’ya kabul etmek ve tekrar inşa etmek devasa bir çaba gerektirecektir. Mesela Birinci Dünya Savaşı sonrasında yenilmiş ve aşağılanmış Almanya gibi Rusya içinden de Hitler vari vahşi siyasiler çıkabilir. Malum yaralı aslan kadar riskili yoktur doğada Putin iktidarı yenilse dahi hâlâ nükleer silahlara sahip. Küresel düzenin dışındaki bir süper güç olacaktır.

Kuzey kore’nin öyle ya da böyle tolere ediliyor olduğuna bakmayın. Rusya kadar devasa bir ülkenin varlığı, tüm komşuları için bir tehdit demek. Ayrıca Ukrayna savaşı’nın suçu ve lekesi onlarca yıl Rusların alnında kara bir leke olacak. Kaybedilen bir savaştan kazanç sağlayan bir devlet neredeyse hiç yoktur. Kaybetmiş bir rusya’dan özgürlükçü bir rusya’nın çıkacağını hayal etmek saflık olur. Rusya, özellikle kuzey Kafkasya başta olmak üzere parçalanabilir. Yani irili ufaklı devletler meydana gelebilir. Malum tek ve küçük yugoslavya’dan bile 7 ülke çıktı ve bu yeni ülkelerin birbirleriyle çatışma ihtimallerini de unutmamak lazım. Daha doksanlarda avrupa’nın göbeğinde Bosna savaşında 1000000 insan hayatını kaybetti. Rusya bu savaştan kesin bir mağlubiyetle çıkarsa Amerika sonunda çin’e odaklanmak isteyecektir.

Buna karşılık çin zayıflamış bir Rusya üzerinden nüfusunu güçlendirmeye çalışabilir. Rusya’nın savaşı kaybetmesi küresel ekonomiden ayrılmasına da neden olacaktır. O sermayeye sahip olmak artık doksanlara göre çok daha zor. Ayrıca bugün dünyada söz sahibi olan rusya’nın iyi eğitimli gençleri arasında beyin göçü devasa boyutlara ulaşacak. Şimdi bunları bilen Putin kaybetmek ister mi sanıyorsunuz? Olası bir tehlikede 400 suikastçi zelenskiy üzerine salacak. Böyle bir şey olacağı iddialar arasında tabii ama unutmayın benzer bir risk Putin için de var tabii. Peki Putin savaşı kaybederse ülkesini terk eder mi sizce? Avrupa basınında dönem dönem çıkan fantastik haberlere bakacak olursak bu da mümkün bazı haberlerde. Putin ailesini ve kendisini tahliye edecek planları çoktan hazırladı deniliyor. Koskoca putin’in düştüğü hale bakın.

Tabii bu iddia doğruysa putin’in ve yakınlarının ülkeyi terk etme durumunda, Beşar Esad yönetimindeki Suriye kaçacakları gibi sürünr. Ha bir de putin’in nükleer silah kullanabileceği ihtimali henüz düşük olsa da yabana atılmaması gereken bir konu, ABD bu konuda putin’e boşboğazlık yapma dese de muhtemelen ihtimalleri hesaplıyordu zaten. Ukrayna silahlı kuvvetleri de böyle bir tehdidin olduğunu her daim söylüyor. Yani olaylar nasıl geldi buraya bunları hiç hesaplamadım.

Putin gibi biri başlarda Ruslar için Sovyet sonrası dağınıklığı toparlayan güçlü bir liderdi. Rusların yerlere düşen özgüvenini ayağa kaldırdı ama iktidar süresi uzayıp tek adam haline gelince dünyayı vegelişmeleri anlayamadı aşırı özgüven onu kaza yapmaya zorladı. Sonuç olarak Putin, ukrayna’daki savaşı, savaş alanında belki resmi olarak kaybetmeyecek fakat savaşlar çoğunlukla sona erdikten sonra masada kaybedilir veya kazanılır. Savaş bittikten sonra Rusya halkı şu tehlikeli soruyu sormaya başlayacak, şimdi ne olacak? Biz neden bu savaşa girip onca evladımızı kaybettik? Bu anlamsız savaşın sonuçlarını Rusya halkının hazmetmesi çok zor olacak. Putin, yanlış zamanda yanlış yerde yanlış bir savaş başlattı diyebiliriz. Bu savaşı kim belirleyecek dersiniz? Bu savaşın sonucunu muhtemelen ne nato ne de Putin belirleyecek. Rus halkının tavrı belirleyecek.

Bizlerde bu savaşı yakından takip ediyoruz ve önemli gelirmeler yaşandığı an sitemizde yayınlıyoruz…

Sıradaki içerik:

Putin Savaşı Kaybediyor? Putin Kaybederse Neler Olur?