e

Osman Kavala Kimdir, Gezi davası, Neden hapiste!

212 Okunma
Osman Kavala Kimdir, Gezi davası, Neden hapiste!
avatar

Admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Osman Kavala Kimdir:

Mehmet Osman Kavala 2 Ekim 1957 senesi Paris doğumlu. Türk iş adamı ve insan hakları savunucusudur. 1990 senesinden sonra birçok sivil toplum kuruluşuna destek oldu. 2002 senesinden beri kar amacı gütmeyen kültür kurumu olan Anadolu Kültür’ün kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır. Uluslararası Af Örgütü bağışçılarından birisidir. Türkiye’de risk altında bulunan kültürel mirasın korunması amacı ile yaptığı çalışmalar sonucunda 2019 senesinde kendisine Avrupa Arkeoloji Mirası Ödülü verildi. Yine 2019 senesinde, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nin demokratik toplum çalışmalarına katkıda bulunan ve ifade özgürlüğüne yönelik baskı altında olan kişilere verdiği ‘Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü’ verildi.

Osman Kavala, lise öğrenimini İstanbul’da Robert Lisesi 1975 mezünlarındandır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde işletme bölümü, Manchester Üniversitesi’nde ekonomi bölümünde lisans eğitimi aldı. New York’ta bulunan The New School for Social Research’te doktora eğitimi görürken 1982 senesinde babası Mehmet Kavala’nın ölümü sonrası İstanbul’a döndü ve babasının işlerini devraldı. Ailece zengin bir kökenden gelmektedir.

Osman Kavala Kimdir:

Osman Kavala davası nedir:

Osman Kavala, 1 Kasım 2017 senesinde TCK’nın 309. ve 312. maddelerinden tutuklandı. Bu maddelerin açılımı şöyle: 309. madde “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs” demektir. 15 Temmuz darbe girişimi, 312. madde “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti’ni ortadan kaldırma veya görevini engellemeye teşebbüs” dair soruşturma ise Gezi Parkı protestolarıyla ilişkilidir.

Osman Kavala, 11 Ekim 2019 senesinde TCK’nın 309. maddesinden İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından resen tahliye edildi. 18 Şubat 2020 senesinde ise TCK’nın 312. maddesinden ”kamuoyunda bilinen adıyla Gezi Parkı Davası’ndan” beraat etti. Tahliyesinden kısa bir süre sonra TCK’nın 309. maddesinden gözaltına alındı ve bir gün sonra, 19 Şubat 2020 günü aynı maddeden tutuklandı. 9 Mart 2020 senesinde ise TCK’nın 328. maddesinden “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askerî casusluk maksadıyla temin etmek” ten tutuklandı. 20 Mart 2020 tarihinde TCK’nın 309. maddesinden beraat etti.

1 Kasım 2017 tarihinden itibaren kesintisiz olarak Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan Osman Kavala, 20 Mart günü beraat kararıyla aynı dosyadan üç kez tutuklanıp iki kez’de tahliye edilmiş oldu. İnsan Hakları İzleme Örgütü Genel Direktörü Kenneth Roth’un yaptığı açıklamada ”Osman Kavala’nın Gezi Davası’ndan beraat ettikten sonra yeniden tutuklanması olayını “Türkiye’nin ceza yargılama sistemi, siyasi olarak manipüle edildiğini, savcılık soruşturmalarının ve tutuklama kararlarının Cumhurbaşkanı tarafından verildiğini gösteriyor” sözleriyle yorumladı.

Osman Kavala Kimdir:

Osman Kavala Meral Akşener akrabamı:

Meral Aksener’in iddiasına göre: Pkk ile olan yakınlığıyla bilinen ve gezi olaylarının planlayıcılarından olan ”kızıl soros” lakaplı Osman kavala ile kuzenmiş.

Türkiye’nin milliyetçi oylarına talip bir siyasi partisinin lideri ile hdp, anadolu kültür gibi kürtçü organizasyonların destekçi ve kurucusu bir şahsın kuzen olması oldukça şaşırtıcı. Osman kavala’nın soros bağlantıları da dikkatele incelenmeli. kaynak:

Osman Kavala Ermeni mi? Osman Kavala Kökeni?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Osman Kavala’nın arkasında Macar Yahudi’si Soros var” açıklamasında bulundu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, halihazırda tutuklu olan Osman Kavala’nın gezi olaylarını finanse ettiğini, onun arkasında ise “Macar Yahudi’ si olan George Soros’un” olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı muhtarlarla yaptığı toplantıda isim vermeden Osman Kavala’yı işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

“Gezi olayları tıpkı CHP’nin başındaki zatın kendisi gibi bir projeydi. Bu projenin adı Türkiye’nin ayaklarına yeniden pranga vurma, milletimizin kutlu yürüyüşünü engelleme ihanetidir. Milletimize biçilen kefeni nasıl birliğimizle, kardeşliğimizle parçalayıp attığımızı tarih yazacak. Dün Gezi olaylarını öven, Gezi’ci vandalları yücelten, bunun üzerinden bizi itham eden zırvalar beyan etmiş, Gezi olaylarında teröristlerin finans kaynağı olan bir kişi şu anda içeride. Onun arkasında meşhur Macar Yahudi’si Soros var.

Bu adam dünyada milletleri bölmekle adeta birilerini görevlendiren parası bol birisi. Türkiye’deki temsilcisi de aynı şekilde babadan zengin, bu imkanlarını bu ülkeyi parçalayıp bölen terör eylemlerine karşı her türlü desteği veren kişi. Şimdi içeride. Suçu olmayanı niçin kalksın da yargımız içeri alsın? “ kaynak:

Osman Kavala Ermeni mi? Osman Kavala Kökeni?

Osman Kavala Gezi Olaylarında ne yaptı:

Osman Kavala Gezi Olaylarında ne yaptı:

Gezi Parkı eylemlerini organize ettiği iddiasıyla hakkında dava açılan, aralarında Osman Kavala’nın da bulunduğu 16 kişi, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandı. Gezi Olaylarını organize ettiği iddiasıyla açılan davada, savcılık Osman Kavala, Yiğit Aksakoğlu ile Mücella Yapıcı’nın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını, diğer sanıklara 15-20 yıl arasında hapis cezası verilmesini talep etmişti.

Davanın tek tutuklu sanığı olan ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM), tahliyesini talep ettiği Osman Kavala, kararın üstünden üç aydan uzun süre geçmesine rağmen cezaevinde tutulmaya devam ediyordu. AİHM, Kavala’nın yargılanmasının ve tutuklanmasının politik saik taşıdığına, “Kavala ve onunla beraber tüm insan hakları savunucularını susturmak amaçlı” olduğuna hükmetmiştir.

Gezi Parkı davasında, 18 Şubat 2020 tarihinde görülen altıncı ve son duruşmada tüm sanıklara beraat kararı verildi. Aynı şekilde 3 yıldan fazla süredir cezaevinde bulunan Osman Kavala’nın da tahliye edilmesine karar verildi. kaynak:

Osman Kavala 15 Temmuz ilişkisi:

15 Temmuz soruşturması kapsamında yeniden gözaltına alındı ve sevk edildiği nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği tarafından tutuklandı. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırma veya bu düzen yerine başka bir düzen getirme veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemekle, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemekle” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti’ni ortadan kaldırma veya görevlerini yapmasını tamamen engellemekle” suçlanmakta ve hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıla kadar hapis cezası istenmektedir.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 11 Şubat 2021’de Osman Kavala’nın derhâl serbest bırakılmasını talep etti. Ayrıca Henri Barkey’ye yöneltilen suçlamaların asılsız olduğunu, davanın hızlıca sonuçlandırılmasını istedi. kaynak:

Osman Kavala 15 Temmuz ilişkisi:

Sıradaki içerik:

Osman Kavala Kimdir, Gezi davası, Neden hapiste!