Matild Manukyan Kimdir? Matild Manukyan Serveti?

Matild Manukyan Kimdir? Matild Manukyan Serveti?

Matild Manukyan Kimdir? Matild Manukyan Serveti?

Bu makalemizi ayrıntılı olarak Matild Manukyan, a ayırdık.

Matild Manukyan, ı tanımıyorsanız bile mutlaka ismini duymuşsunuzdur. Size mesleğe ilk başladığı otuzlu yaşlarından başlayalım. Yaşadığı süre boyunca ünü ülke sınırlarını bile aştı. Herkes ticari sırrını öğrenmek istiyordu, sonuçta bacasız bir fabrika işletiyordu. Kadınların bedenini satıp para kazanıyordu. Peki dedikleri kadınlarla birlikte olmak için kapısında kavga eden adamlar olmasaydı Matild Manukyan bu işi yapabilirmiydi?

Yani hem desteklediler hem de korktular. 1992 yılında ayşe Arman belgeselini yapana kadar yüzünü gören bile çok azdı. Tabi belgesellere konu olduğunda bir filmi yapmaya cesaret edemediler. 2008 yılında hülya avşar’ın canlandıracağı konuşuldu. Hatta kadıncağız, haftada 3 gün genel eve gidip rolüne çalışmış. Gelin görün ki böyle bir film çekilmedi zaten. Sizlere Matild Manukyan ölene kadar neler yaşadığını anlatacağım. Nasıl vergi rekortmeni olduğunu, iş insanlarıyla neden kıyaslandığı nı? Neden bu yolu seçtiğini ve çıkarı uğruna iki yüzlülük yapanları anlatacağım?

Belki birçok kadının hayatını kurtardığı için yaptığı doğruydu, belki de hayatları kararttığı için yanlıştı. Bunun kararını siz verin istiyorum. Matild Manukyan, ın hikayesi 1914 yılında istanbul pera’da başladı. Ermeni kökenli aristokrat bir aileydi, annesi piroza’ la hanım babamsı manuk efendisiydi, 4 kardeşti Matild Manukyan, tek kızdıve babası sultan hamam da manifaturacılık yapardı. Matild Manukyan ise o sırada hem okuluna gider hem piyano çalar hem de dikiş dikerdi. Oradan bakınca güzel bir hayatı var gibi görünüyor olabilir ama kardeşlerimden birini hastalıktan, diğerini ise pencereden düştüğü için kaybetti. Böyle acıları anlatmak kolay değil, acıyı bastırmak için kendii dikişe verdi ve baktım güzel şeyler diküyor devam etti.

Notredamedesion’ u bitirdikten sonra sosyeteye elbise dikmeye başladı ve daha sonra yakışıklı bir mühendis ile evlendi. Evlendikten sonra dikişi bıraktı ama ikinci Dünya Savaşı sırasında kocasının işleri bozuldu, üstüne hasta oldu, ne yapacaktı, ah vah edip kaderine boyun mu bükecekti? Aldı, eline iğne ipliği tekrar dikmeye başladı. İşleri iyi gidiyordu ama müşterilerinden behice hanım parasını ödemiyordu. Ne yapsak ne etsek diye düşünürken işlettiği geneleve ortak ol demesin mi? Tabii bunu duyar duymaz, evet demedi böyle bir şeyi kabul edemezdi. Kocası onu terk eder, ailesi de evlatlıktan red ederdi ama behice aklını çeliyordu, sen işlerle ilgilenmeyeceksin deyince tamam dedi.

Matild Manukyan Kimdir? Matild Manukyan Serveti?

Genel evi abonoz sokaktaydı, kimse Matild Manukyan, ı tanımasın diye yüzünü kapatır, ay sonunda parasını almaya giderdi ama bu gitmeler gelmeler sonunda tamamen benim oldu. Eşim ölünce terziliği bıraktı, kazanın başına geçti ve ilk işi kızların sağlık kontrollerini yaptırmak oldu. Sonra da onları vizite ücretine ortak etti. Kızların ne hikayelerle çalışmak zorunda olduğunu duysanız şaşarsınız. Evsiz kalanlar tecavüze uğrayanlar, evlatlıktan reddedilenler. Tabii bu yaptıklarımı haklı çıkarmaz, belki şimdi olsa bu yolu seçmezdiler. Çok dayak yediler, Matild Manukyan, dan çok azar işitti ler. Bazılarına çok kötü davrandı, bazılarını el üstünde tuttu, başka işi yoktu, yapılacak bir iş değil diyebilirsiniz işte onunkide böyle bir işti.

Kısa sürede ev sayısını dörde çıkardı. 1963 yılında abonoz sokakta tam 25 tane evi olmuştu. 17 numaralı oda özel ofisinde geç saatlerde oraya gidiyor, sabaha kadar da çıkmıyordu. Diğer evlerdeki sorumlular kazandıkları paraları Matild Manukyan, a getirirdi. Tüm evlerin gelirini hesaplardı, kızlara kazandıklarını üçte birini verirdi. Matild Manukyan elinden geldiğince kızlarla muhatap olmazdı. Dediğine göre onları kaderlerine terk etmişim diyordu. Çok para kazandığı doğruydu ne evler, ne arabalar, oteller yatlar, katlar aldı. Kazandıklarını mala mülke yatırıyordu.

Ne iğrenç bir kadın diyorsunuz belkide? Peki o kapıda sıra olanlar, Matild Manukyan, ın mülkün de kiracı olan belediyeler, emniyet müdürlükleri işte bir zaman sonra bir buçuk metrelik kasaya paraları saldıramaz oldu. Para insanın ruhunu bir kez ele geçirince ondan kurtulması çok zordur. Genç yaşına geri dönse belki de bu yola hiç girmezdi ama öyle olmadı. Ödediği vergiler milyonları buldukça devlette halinden memnundu. Hem gayrimenkul yatırımlarının hem de genelevlerin kazancı kapıma kilit vurulmasını engelledi. E para sıcak gelmiş olacak ki kapatalım da bizi mi sevsinler diyen bir Başbakanımız bile vardı ama 1992 yılında işler tersine döndü.

Küçük yaşta kız çalıştırdığı iddia edilince Matild Manukyan, ı kolundan tuttukları gibi karakola götürdüler. 19 eylül’de bir güzel kapattılar, kapattılar da ne oldu? Yine kaldığı yerden devam etti. O ödediği vergilerle ünlü iş insanlarını bile geçti. Yağlı kapı öyle çat diye kapatılmıyordu üstelik kendi markası bile vardı artık. Şişli, de olan her bina Matild Manukyan, ındı ve çok kıymetli kiracıları vardı. Şişli belediye binası, şişli adliyesi, emniyet Müdürlüğü, bunlardan en önemlileri idi. Tabii bu binalara zaman zaman tutuklu olarak getirildi. Amiller bana hanımefendi, memurlar da bana ana derdi, bir kahve içer, sonra da giderdi.

Bir işte hiçbir zaman tek taraf suçlu olmaz. Siz söyleyin şimdisuç Matild Manukyan, damıydı yoksa sistemde mi? Hadi onu da geçtik en fazla vergi veren kişi diye beni yere göğe sığdıramadılar. Törenler düzenlediler, ödüller verdiler ama 1995 yılında işler yine değişti. Bombalı bir suikasta kurban gidiyordu. ve onun yerine koruması Mehmet Turhan ve şoförü Necati akçay öldü, Matild Manukyan, ise ağır yaralandı.

Polis uzaktan kumandalı bomba kullanıldığını açıkladı ama olay kayıtlara doğal gaz patlaması olarak geçti. Ne para çantası ne de suçlular bulundu, bu işin üzeride kapatıldı, ,işte memleketin hali böyle, iş yapıyorsanız başınız beladan kurtulmuyor. Çünkü sokak temizliğini, çetelere yaptırıyordu, onlara çok para ödüyordu. Borçlanan kadınlarla ve genel evin düzeniyle de başka bir çete ilgileniyordu. Bazen diyordu ki nasıl bu belaya bulaştım ama bulaştım. Bir kere illegal araçları legal gösterip beladan uzak kalmaya bile çalıştım ama daha da bataklığa düştüm. O saatten sonra eğitimle ve hayır işleriyle ilgilenmeye karar verdim.

Matild Manukyan Kimdir? Matild Manukyan Serveti?

Birçok insana yardım etti, bir nevi günah çıkardı, tabi ne kadarı temizlendi ise artık, ama bu noktada da Matild Manukyan, ı şaşırtan bir şey oldu. Cerrahpaşa tıp fakültesi tarafından manevi anne ilan edildi. Bunun üzerine kartal eğitim hastanesine de büyük bir bağış yaptı, tabi bir de cami yaptırayım dedi, cami yapımına tapıyorlardı sonuçta ama Matild Manukyan, cami yaptırmak isteyince istanbul müftüsü bundan rahatsız oldu ama Matild Manukyan, sonuçta Ermeni asıllı da olsa müslümancıydı tabi, bu konu çok tartışıldı ama bu tartışmayı Diyanet işleri başkanı, müslüman olan herkesin günahları silinir diyerek sonlandırdı. Çok da fazla bir şey söylemeye gerek yok galiba ama yolun sonuna doğru vergi rekortmeni falan değildi artık yorulmuştu. Matild Manukyan, a layık görülen ödülleri hakkında çıkan yazıları bir müzede sergilemek istiyordu ancak bu işlemi gerçekleştiremedi.

17/2/2001 de kalp krizi geçirdiği için hayatını kaybetti. Müslüman olduğunu söylemiştim değil mi? Ama cenaze töreni klisede yapıldı. Bu tuhaf bir durum tabii ama asıl tuhaf olan tüm hayat kadınlarının da benim yanımda olmasıydı. Tabii bu kadar da değil mirası da paylaşılmadı. Matild Manukyan her şeyini oğluna bıraktı ama 36 kişi daha mirascı çıktı. Hani bir laf vardır, kominizm parayı buluncaya kadar diye işte öyle iki yüzlülerle doluydu dünya ve ne yazık ki Matild Manukyan, da onlardan biriydi, şimdi neden size bu işe ilk başladığı günlerden bahsettiğini anladınız mı ve müşterisinin ikna etmeye geldiği güne geri dönebilseydi bu hayat seçmezdi.

Genelevlerin açılışı Matild Manukyan, dan olmadı ama kapanışını o yaptı. Peki bu olay nasıl başlıyordu? Osmanlı döneminde istanbul bir liman kentiydi. 1850 li yıllarda yabancı tacirlere paralı seks hizmeti verilmeye başlandı, ilk başlarda genel evler azdı ama kırım savaşı’nda bu sayıda bir artış meydana geldi. O dönemlerde ingiltere ve Fransa ile olan ilişkilerden dolayı istanbul’daki yabancı sayısı artmıştı. Bu durumda başka bir sektörün doğmasına neden oldu.

İlk resmi düzenleme 1884 yılında yapıldı. Osmanlı devlet şurasının onayladığı beyoğlu’ndaki genelev dışındakiler yasaklandı ama 1910 yılında istanbul’da 175 genelev vardı. Bu evlerde 5.000 seks işçisi çalışıyordu. Genel evlerin sayısının önüne geçilemeyince vesika sistemine geçildi. Hatta bu furya öyle bir hale geldi ki, ümit Yaşar oğuzcan, Necati, cumalı, Atilla ilhan gibi şairlerin şiirlerine bile konu oldu. 1946 yılından ölümüne kadar genel ev deyince akla gelen tek isim Matild Manukyan, dı. Kimileri için bir bataklık, kimileri için bir kurtuluş, kimileri için de cinsel tatmin sağlayan bir alışveriş merkezinin işletmecisi Matild Manukyan, ı bir kenara bırakalım ve bir düşünelim, artık madalyon çift taraflıdır…

Sıradaki içerik:

Matild Manukyan Kimdir? Matild Manukyan Serveti?