Lenovo kullanıcıları dikkat! Üç güvenlik açığı tespit edildi

Lenovo kullanıcıları dikkat! Üç güvenlik açığı tespit edildi

Lenovo marka laptoplar için önemli bir güvenlik açığı tespit edildi. Üç farklı modelde bulunan bu yazılım açığı milyonlarca kullanıcıyı riske atıyor.

Siber güvenlik şirketi olan ESET’te görev alan siber güvenlik uzmanları, laptop pazarında önemli bir pazar payına sahip olan Lenovo’nun üç laptop modelinde önemli bir güvenlik açığını tespit ettiler. Bu güvenlik açığının milyonlarca Lenovo laptop kullanıcısını risk altında bırakabileceğini söylediler.

ESET güvenlik uzmanları, CVE-2021-3970, CVE-2021-3971 açılımı (Secure Back Door veya Secure Back Door Preim), olan ve CVE-3972 açılımı (SMM hafıza bozma) olarak bilinen bu güvenlik açıklarının, siber suçluların kişisel bilgisayarlarına erişmesine olanak sağlıyor.

Bu güvenlik açıkları sayesinde hacker’ ler daha başlatma sırasında bilgisayara sızabiliyor. Bunun da kötü amaçlı yazılımları engelleyecek tüm savunma yazılımlarını ”Windows Defender ve diğer anti-virüs yazılımlarını” etkisiz hale getirebileceğine dikkat çekiliyor. Yani bu açıklıklar var olduğu sürece, lenovo laptoplar için en güçlü anti-virüs yazılımları bile çaresiz kalabiliyor.

ESET’te siber güvenlik uzmanları, Lenovo laptop kullananların yukarıda yazılı olan listeyi kontrol ederek, Lenovo laptop modeli var ise bu açıklıktan etkilenmemek için son güncellemeleri kurmaları gerekiyor.

Sıradaki içerik:

Lenovo kullanıcıları dikkat! Üç güvenlik açığı tespit edildi