Kuzey Kore’nin Lideri Kim Jong-un Hayatı Kimdir Boyu Babası?

Kuzey Kore'nin Lideri Kim Jong-un Hayatı Kimdir Boyu Babası?

Kuzey Kore’nin Lideri Kim Jong-un Hayatı Kimdir Boyu Babası?

O dünyanın kapalı kutusu olan kuzey kore’nin diktatörlükle anılan lideri biz onu tuhaf davranışları, garip kararları, birbirinden ilginç yasakları ve etrafındaki kadınların nedense sürekli ağlamasıyla tanıyoruz. Hatta o kadar enteresan kararlar veriyor ki bu yaşananlar gerçek mi sorusunu sormaktan kendimizi alamıyoruz. Karşınızda Kuzey Kore lideri Kim Jong un’un profili.

Kim Jong un, Güney Kore kayıtlarına göre 1983 te Amerikan kayıtlarına göre ise 1984 te kuzey kore’de köklü b ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Dedesi kim il sung, kuzey kore’nin kurucusu ve ilk lideriydi. Babası Kim Jong ise, kuzey kore’nin ikinci lideriydi. Kim özel bir eğitim aldı. Önce isviçre, de ardından international school da eğitim gördüğü okulda kimliğini gizlemek zorundaydı. Arkadaşları ve öğretmenleri onu yıllarca piccola adıyla tanıdı. Utangaç bir çocuktu sınıf arkadaşlarıyla arası çok iyiydi ve tam anlamıyla bir basketbol tutkunuydu. Kim, Beatles dinliyor, Jean Claude van dam, me hayranlık duyuyordu. Uzun yıllar boyunca isviçre’de yaşamayı sürdürdü. Babası kuzey kore’nin lideri olduğu için büyük abisi varisi olarak görülüyordu. Ta ki 2001 in Mayıs ayına kadar.

Bu tarihte abisi sahte pasaport kullanarak 2 kadın ve 1 çocukla birlikte japonya’daki disneyland ı ziyaret etmek istedi. Bunu öğrenen babasıyla arası açıldı ve gözden düştü. Bu durum kim yong’un için bir dönüm noktasından başka bir şey değildi çünkü yeni varis kim, olacaktı. Babası Kim Jong il, 17/12/2011 de hayatını kaybetti. Kim yong’un 19/12/2011 de kuzey kore’nin lideri oldu. Böylece ailesinin hanedan yönetimini üçüncü nesle taşıyarak dünyanın en genç ikinci devlet başkanı olarak tarihe geçtim. Aynı zamanda Cumhuriyet mareşali Kuzey Kore işçi partisi başkanı ve birinci sekreteri, devlet işleri Komisyonu Başkanı, ulusal savunma Komisyonu Başkanı ve kuzey kore’nin yüksek komutanı olarak görev yapıyor.

Kuzey Kore'nin Lideri Kim Jong-un Hayatı Kimdir Boyu Babası?
Kuzey Kore’nin Lideri Kim Jong-un Hayatı Kimdir Boyu Babası?

Kim yong’un hem karakteri hem de görünüşü itibariyle babasının bir kopyası gibi. Sosyal ilişkiler açısından baktığımızda garip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sadece kendisinin yaşadığı bir adası var. El sıkışırken göz teması kuramıyor. Kimin Kuzey Kore lideri olmasının üzerinden 11 yıl geçti ama bu 11 yıla pek çok enteresan olay sığdırdı. 13/2/2017 de tüm dünyayı hayrete düşüren bir suikast yaşandı. Kimin üvey abisi kim yong nam kuala lumpur havalimanı’nda vahşice öldürüldü. Havaalanında biri herkesin gözü önünde yüzüne sinir ajanı olarak bilinen ölümcül bir gaz sıktı. Önce titremeye başlayan abisi birkaç dakika içinde hayatını kaybetti. Kardeşinin ülkeyi bir hanedan gibi yönetmesine karşı çıkıyordu. Hatta kardeşinin liderlik özellikleri olmadığını söylemişti. 12/12/2013 te amcası için idam emri verdi gerekçesi ise ihanetti. Onun zaafı güçlü ve amcası dahil ondan güçlü kim varsa tek tek ortadan kaldırdı. Bu acımasız adımlarla gücünü hızla pekiştirdi.

Aynı yıl eniştesini de aynı gerekçeyle öldürmüştü. 2019 da darbe girişiminde bulunan bir generali. Pirana dolu bir akvaryuma atarak infaz ettiği de iddialar arasında. Eğitim bakanını da yeterli görüntülü aramayı yapmadığı gerekçesiyle idam ettirmişti. Kendisine yüce lider, büyük, başarılı ve maraşal dedirten kim, in gariplikleri bunlarla da sınırlı değil. Kim, le ilgili bir diğer detayda tuhaf güvenlik önlemi seyahatlerinde yanında seyyar tuvalet götürüyor. Bu tuvaletler farklı boyutlarda ve her türlü hava koşuluna uyum sağlayabiliyor.

2022 aralıkta bir apartmanın duvarına kim yong, un, hakaret ve küfür içerikli bir yazı yazıldı. Bunun üzerine resmen ülke karıştı. Bölgede yaşayan binlerce insanın el yazısına bakılarak yazının sahibi arandı. Kısa süre önce popüler olan speed game dizisiyle ilgili de bir trajedi yaşandı. Bir lise öğrencisi dizinin kopyasını çin’den kuzey kore’ye getirdi ve arkadaşlarıyla izledi. Durumu fark eden 109 sangmu adlı gizli servis öğrenciyi yakaladı ve kurşuna dizilerek öldürülme cezası verdi. Diziyi izleyen 6 arkadaşıyla 5 yıl hapis cezası aldı.

Kuzey Kore'nin Lideri Kim Jong-un Hayatı Kimdir Boyu Babası?
Kuzey Kore’nin Lideri Kim Jong-un Hayatı Kimdir Boyu Babası?

Yine yakın zaman önce yaptığı bir konuşmada toplumun ideolojik bilincinin dönüştürülmesi yönündeki çağrısı pek çok kişi tarafından eleştirildi. Rusya’nın ukrayna’yı işgalinin ardından komutanlarına üçüncü dünya savaşına hazırlık yapmaları için verdiği talimatta konuşulmasına sebep olmuştu. Özel hayatı zaten bir muamma. Kendisinden yaşça küçük olan resource ile evli 2009 da evlendiği eşine sık sık yanında görmek mümkün. Çiftin bir kızı olduğu bilinse de kim yong un’un birçok çocuğa sahip olduğu düşünülüyor, bazılarıysa çiftin 3 çocuğu olduğunu iddia ediyor.

Dünyanın en baskıcı ve kapalı ülkesinin lideriyle evli olan bu kadının kim olduğunu merak edilse de. Bu konuda pek bilgi yok çünkü kim yong’un eşinin geçmişine dair her şeyi yok ettirmişti ama eşinin geçmişiyle ilgili bazı bilgiler ortaya çıktı. Ponpon, kızlık ve şarkıcılık yapan eşiyle sahnedeyken tanışmıştı. Kim yong evlendikten sonra eşiyle ilgili hiçbir bilginin ortaya çıkmasını istemiyordu. Bu yüzden bütün görüntü ve kayıtlara el koydurdum. Kim o kadar baskıcı ki bir süre ortadan kaybolan eşini öldürttüğü bile düşünülmüştü. Kimin fotoğraflarına baktığımızda bir şeyin dikkatinizi çekmemesi mümkün değil. O da ağlayan kadınlar. Peki bu kadınlar neden sürekli ağlıyor? Sebebi belli propaganda bu bir sevinç gösterisi yani kadınlar aslında mutluluktan ağlıyor. Bu da dünya basınına kim jong u ne kadar sevildiğini göstermek için yapılmış bir propagandadan başka bir şey değil ülkesine tam anlamıyla dünyadan izole etti.

Devlet televizyonu ve radyosu dışındaki tüm kanallar yasak, Güney Kore kanallarını izleyenler ise idam ediliyor. İnternet yasak din seçimi yasak, gece elektrik kullanmak yasak parti kurmak yasak yabancı gazetecilerin ülkeye girişi yasak. Yerlere sigara dışındaki bütün sigaralar, yasak, dar kesim pantolon, markalı, tişört, dövme, belli saç modelleri dışında saç kestirmek bile yasak, şarkıların sözleri ciddi bir denetimden geçiyor ve mevcut rejimi öneriyorsa o da yasak, yurt dışına çıkmakta çok zor dedesinin ölüm yıl dönümü olan ulusal yaz gününde gülmek alışveriş yapmak ve boş zaman aktivitelerine katılmakta yasak. Tüm bu yasaklar ve benimsediği diktatör yönetim dışında kim jong un bazı başarılı adımlar da attı.

Kuzey kore’nin nükleer kapasitesini kat ve kat artırdı. Bu gücünü de dünya liderlerini tehdit etmek için kullanmaktan çekinmedi. Zira onun için süper güç olmanın ve dünya liderlerini dize getirmenin en güçlü yolu buydu. Ülkesinin kaynaklarının çoğunu amerika’ya ulaşabilecek bir nükleer uçlu füze inşa etmek için harcadı. Bu dönemde kuzey kore’yi sıkça nükleer füze denemeleriyle duyduk ama bu testler kuzey kore’ye birleşmiş milletler’in yaptırımlarıyla karşı karşıya bıraktı. Bu yaptırımlarda ülkeyi ekonomik dar boğaza soktu. Güney kore’ye uzlaşma yönünde adımlar attı ve devlet başkanıyla görüştü. ABD başkanıyla görüşen ilk Kuzey Kore lideri oldu. Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri ile yaptığı görüşmeler olumlu sonuçlar verdi.

Kuzey Kore'nin Lideri Kim Jong-un Hayatı Kimdir Boyu Babası?
Kuzey Kore’nin Lideri Kim Jong-un Hayatı Kimdir Boyu Babası?

Nükleer test sahaları yıkıldı ve dış politikada ılımlı adımlar atıldı. Güney kore’ye, ABD ordusunun kuzey kore’ye karşı yaptığı düzenli tatbikatların bazıları bu olumlu tablo nedeniyle iptal edildi ama bu durum kısa ömürlü oldu. Özellikle Amerika Birleşik devletleriyle ilişkiler tekrar gerildi. Son dönemde ise ülkesinin kötü giden ekonomisini canlandırmak için mücadele ediyor. Kuzey Kore özellikle ciddi bir kıtlıkla karşı karşıya. Durum o kadar ciddi ki halka sadece günde bir öğün yemek yemeleri için çağrı yapılıyor. Kimin yanında sıkça gördüğümüz bir diğer kadın da kız kardeşi kim yo jong, Kız kardeşi Kuzey Kore için kilit isimlerden biri. Hatta ona akıl hocalığı yaptığı da iddialar arasında. Bu yüzden kim onu asla yanından ayırmıyor? Hem yorgun bir sigara tiryakisi aynı zamanda diyabeti ve hipertansiyonu da var. 2014 bir buçuk ay boyunca halkın karşısına çıkmamıştı. Bu durum sağlığıyla ilgili endişelere yol açmıştı. Medya da rahatsız edici bir fiziksel durumu olduğu yazıldı. Ortaya çıktığında oysa artık baston kullanıyordu.

Kim yong un’un başının dertte olduğu bir diğer sağlık sorunu da fazla kiloları 2015 kim 130 kiloya ulaşmıştı. Kim, nisan 2020 de 3 hafta boyunca tekrar ortadan kayboldu. Bu durum sağlık sorunları olduğu yönünde dedikoduları tekrar gündeme getirdi. Bitkisel hayatta olduğu hatta öldüğü bile iddia edildi. Ardından bu fotoğraf paylaşıldı. Fotoğrafta cam tabutun içindekinin kim yong un cansız bedeni olduğu söylense de bu karenin fotoshop olduğu düşünülüyor. Bazı yetkilerini kız kardeşine devrederek onu ikinci komutanı yapması ve Güney Kore ile Amerika Birleşik Devletleri ilişkilerinden sorumlu kişi ilan etmesi hasta olduğu söylentilerini güçlendirdi. Son dönemde yaklaşık 20 kilo veren kim, hiç olmadığı kadar zayıf görülüyor. Kimin 12000 $ değerindeki saatinin kayışından bileğinin inceldiği bu fotoğraflarda net bir şekilde görülüyor.

Hükümet yetkilileri kim jong un sağlık sorunu olmadığını, kilo vermesinin sebebinin ise gıda kıtlığına karşı. Ülkesine yardım etmek için daha az yemek yediğini söylüyor. Kim Jong un, kuzey kore’nin başına geçtiğinde onun için silinir gider diyen de vardı. Kuzey kore’yi değiştirir diyen de son tabloya baktığımızda 10 yılı aşkın bir süredir kuzey kore’yi izole ederek yöneten bir diktatör lider görüyoruz. Bu süre zarfında nükleer hedefler dışında beklentilerin hiçbirinin gerçekleşmediğini söylemek mümkün. O da bu durumu kabul ettiği bir konuşmasında ağlayarak her alanda başarısız oldum. Yeterli olamadım demişti.

Sağlık sorunlarıyla ilgili iddialar sonrasında kim jong un yerine kim geçecek? Sorusunu gündeme getiriyor. En güçlü adayı ise, kız kardeşi kim yo jong, bu aynı zamanda ailesinin hanedanlığını devam ettirmesinin mevcut koşullar göz önüne alındığında en güvenli yolu.

Sıradaki içerik:

Kuzey Kore’nin Lideri Kim Jong-un Hayatı Kimdir Boyu Babası?