Kurdeşen Neden Olur Nasıl Geçer!

Kurdeşen Neden Olur Nasıl Geçer!

Kurdeşen Neden Olur: Halk arasında kurdeşen olarakta bilinen ürtiker hastalığı kısaca, ciltte görülen farklı reaksiyonlardan kaynaklı kabarık, kaşıntılı ve kızarık lekeler oluşturan bir çeşit cilt hastalığıdır.

Tıp dalındaki uzmanlar genellikle kronik olan ürtikerin nedenini veya akut bölgelerdeki ürtikerin bazen neden kronik bir hal aldığını belirleyemezler. Ancak deride görülen kurdeşen dökülmesinin tetikleyici nedenlerinin bir kısmının aşağıda yazanların olduğu bilinmektedir.

Ağrı kesici ilaçlar
Alkol kullanımı
Böcekler veya parazitler
Çeşitli gıda türleri
Cilt üzerinde uzun süreli baskı, lastik şerit gibi
Çizilme
Egzersiz
Enfeksiyon
Güneş Işığı
Soğuk
Stres
Yüksek ısı

Bu haricinde bazı vakalarda kronik ürtiker rahatsızlığı, tiroid hastalığı veya nadiren kanser gibi nedenlerde altta yatan başka bir tıbbi durum olabilir.

Kurdeşen Neden Olur Nasıl Geçer!

Kurdeşen Nasıl Tedavi Edilir: Kurdeşen hastalığı için etkili ve çeşitli tedaviler mevcuttur. Kurdeşen tanısı koyan doktor, muhtemelen hastalığın belirtilerinin ardından tedavi edilmesi hakkında kişisel bakım önlemlerinin alınmasını tavsiye edecektir.
Bu yöntemler işe yaramazsa reçeteli ilaçlar ile kişiye en uygun tedaviyi belirlemek üzere yine doktora başvurulması gereklidir.

Antihistam içerikli ilaçları doktor dan habersiz almak yan etkilere yol açabilir. Özellikle hamile ya da emziren kadınlarda, kronik tıbbi durumu olan bireylerde ya da başka ilaçları kullanan bireylerde istenmeyen yan etkilere yol açabilir. Bu sebeple herhangi bir ilacı kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kurdeşen’nin Yaşam Tarzı’nı Değiştirmesi:
Ürtiker hastalığının kronik olanı aylarca veya yıllarca devam edebilir. Kişinin uyku düzenini bozabilir ve günlük hayatı çekilemez bir hale gelebilir. Alınacak bir kaç basit önlem kronik ürtikerin tekrarlayan cilt reaksiyonlarını yatıştırmaya yardımcı olabilir:
Bol, Gevşek ve hafif giysiler giymek.
Derinin çizilmesinden kaçınmak.
Etkilenen bölgeyi yıkayarak, serin ve nemli bir bez kullanarak, ya da losyon veya kaşıntı önleyici krem ile rahatlatmak.
Güneş kremi kullanmak
Sert sabunları kullanmamak

Sıradaki içerik:

Kurdeşen Neden Olur Nasıl Geçer!