Küçük Emrah Kimdir? Küçük Emrah Kaç Yaşında?

Küçük Emrah Kimdir? Küçük Emrah Kaç Yaşında?

Küçük Emrah Kimdir? Küçük Emrah Kaç Yaşında?

Henüz çocuk yaşta söylediği türküler ve acılı arabesk şarkılarla ünlenen Emrah Erdoğan ipek, namı diğer küçük emrah, ın meşhur olmasında korsan satıcıların büyük payı var.

Arabesk müziği türkiye’de 1980 li yıllarda zirveye çıkarken en tepede ibrahim Tatlıses, ferdi Tayfur, Müslüm gürses gibi isimler vardı. Sonrasında küçücük bir çocuk bu devlerin arasına girdi. Hatta albüm satış rakamlarında hepsini geride bırakıp rekorlar kırdı. O çocuk Emrah Erdoğan ipek di.

Daha çok bilindiği ismiyle küçük Emrah, emrah’ın ilk albümü ağam ağam 1983 yılında piyasaya çıktığında sanatçı henüz 12 yaşındaydı, hemen arkasından bir yıl sonra gülo albümü geldi. Küçük Emrah hiç dur durak demeden albüm yapmaya devam etti ve sırasıyla her yıla bir albüm yetiştirerek yaralı, boynu bükükler ve ayrılamam a imza attı.

Emrah’ın büyük rekorları 1988 yılındaydı selam sevdiklerime ve es deli rüzgar, neşeliyim olmak üzere iki albüm yapmayı başardı. Sevdim, hoş geldin gülüm ve sen gülünce yi yapan Emrah, böylece profesyonel kariyerinin ilk 8 yılında 10 albümü geride bıraktı. Küçük emrah’ın albümlere inanılmaz ilgi görüyordu. Öyle ki ayrılamam albümüyle hiç kimsenin ulaşamadığı satış miktarına ulaştı ve 2.5 milyondan fazla kaset satmayı başardı. Bu rekoru 1993 te kırdı ve haydi şimdi gel albümüyle 3 buçuk milyona ulaştı.

Bu albüm ayrıca onun tarzını değiştirmeye başladığı biraz daha pop müziğe yaklaştığı bir çalışma oldu. Bu dönüşüm Emrah hayranların da bir kırılma yaratmadı. Hatta sanatçının hayran kitlesinin artmasını sağladı. Bugünkü Vodafone park’ta yani zamanın inönü stadyumunda 1994 senesinde verdiği konserle ilk kez bir türk sanatçının 50000 kişi karşısında sahne alması ayrıcalığına ulaştı.

Küçük Emrah Kimdir? Küçük Emrah Kaç Yaşında?

Ergani den başlayan yolculuk tüm bu süreçte Emrah türkiye’nin en ünlü isimlerinden biri haline geldi. Fakat işin ilginci odağı ilk albümü ama 12 yaşında çıkartmadan bile, belli çapta ünlü olmayı başarmış bir isimdi.

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde 1971 yılında doğmuştu, Terzi olan babası Elyasa Erdoğan, Emrah henüz bir buçuk yaşındayken hayatını kaybetti. Annesi Ayten erdoğan’ın işi nedeniyle Elazığ a taşındılar maden ilçesindeki galam köyünde ilkokula başlayan emrah’ın sesinin güzelliği bir süre sonra kendini göstermeye başladı. Yine Diyarbakır ergani’ ye döndüler. Emrah artık ortaokul öğrencisiydi. Sesinin güzelliği okulda ve çevrede dillere destan hale gelmişti. Okulda müsamere ye çıkıyordu. Geceleri de çağrıldığı düğünlerde sahne alıyordu. Ergani bu yanık sesli çocuğu konuşmaya başlamıştı. Teybe kaydedilen albümleri bir video kaset dükkanı işleten eniştesinin dikkatini çekti.

Bir gün eniştesi madem sana bu kadar ilgi var, seni seviyorlar, bir tane kaset yapalım dedi. Emrah da tamam diyerek bu öneriyi kabul etti. Son derece ilkel şartlarda bir kaset doldurdular ve Emrah yıllar sonra TV ye çıktığı bir programda bu kaydı şöyle anlattı. Ortada bir tane teyp var kaydı onunla yapıyoruz. O zamanın ünlü şarkılarını hit olmuş parçalarını okudum. Böyle bir kayıt gerçekleştirdik. Bu kaset çıktı ve doğrudan müthiş sattı, sonra buna devam ettik, ikiyi üçü veya dördü çıkarttık, tamamen korsan kayıt şeklinde yapılan bu albümler yörede büyük bir ilgi gördü, insanlar emrahı konuşmaya başladılar. Albümü yapan eniştesi senin yaşın da küçük sana artık küçük Emrah diyelim deyince. Sahne adını da aldı.

Seyyar satıcılar emrahı türkiye’ye tanıtıyordu. Zamanla küçük emrahı bu albümleri türkiye’nin batısında da dinlenmeye başladı. İstanbul’da seyyar arabayla kaset satan satıcılar unkapanına gidip emrah’ın albümlerini alıyor. Bunlardan yirmişer kopya çıkarttırıp sokaklarda satıyordu. Kasetleri bitiren tekrar geliyor. Yine 20 kopya alıp satmaya gidiyordu. Bu durum unkapanı ndaki plakçılardan Mustafa güneş’in ilgisini çekti. Kaset piyasasının çok durgun olduğu o günlerde böylesine satışları merak edip ne olup bittiğini satıcılara sordu. Onlardan peynir ekmek gibi satıyoruz yanıtını alınca bir kaset alıp dinledi ve çok beğendi. Emrah’ ın diyarbakır’da olduğunu öğrenince diyarbakır’a gitti. Eniştesini buldu ve görüştü, üç gün diyarbakır’da kalan Mustafa güneş, bir yandan emrah’ın istanbul’da bulunan abisiyle de anlaştı.

Küçük Emrah Kimdir? Küçük Emrah Kaç Yaşında?

Diğer taraftan da emrah’a çağırıp onu istanbul’a götüreceklerini, bunu isteyip istemediğini sordu. Emrah bu teklifi kabul etti, ortaokulu bıraktı ve 1983 yılında istanbul’a gitti. Emrah’ın ergenlik korkusu vardı, küçük Emrah istanbul’a oldukça hızlı bir giriş yaptı, ilk 8 yılında 10 albüm doldurdu. 17 tanede filmde oynadı. Gece gazinoda çalışırken gündüz sette film çekiyordum diyen Emrah, o dönemde bir sorunla karşılaştı.

Yaşı itibarıyla ergenliğe giriyordu, sesi değişmeye başladı, yüzü de farklılaşıyor, boyu uzuyordu. Küçük Emrah büyüyordu. Bu dönemde o çok beğenilen sesini kaybedeceği korkusuna kapıldı fakat korktuğu başına gelmedi. Sesinde kötü bir değişim yaşamadı ve şarkılarını söylemeye devam etti. Küçük Emrah zamanla büyüdü, Emrah oldu arabeskin yanına pop müzik şarkıları filmlerinin yanına da diziler ekledi.

Sadece türkiye’de değil Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya, Avustralya, Azerbaycan, Belçika, Hollanda, Yunanistan, yugoslavya, isveç, isviçre, Fransa, Danimarka ve kırgızistan’da birçok konser verdi. 2001 birde özbekistan’da düzenlenen zaman yıldızları festivalinde ödül aldı. Tüm bu kariyer bir teybe kaydedilen dört albümün korsan şeklinde kopyalanıp seyyar satıcı arabalarında sokak aralarında satılmasıyla başladı. Bir buçuk yaşında kaybettiği babasının anısına 2011 de yaptırdığı terzinin oğlu albümünden anlaşılacağına göre de Emrah, o günleri hiç unutmadı.

Sıradaki içerik:

Küçük Emrah Kimdir? Küçük Emrah Kaç Yaşında?