Karıncaların Özellikleri? Karıncalar Hakkında Bilgi?

Karıncaların Özellikleri? Karıncalar Hakkında Bilgi?

Karıncaların Özellikleri? Karıncalar Hakkında Bilgi? Katil Karıncalar hakkında ilginç bilgiler!

Katil Karıncalar, dünyamızın en vahşileridir. Görevleri sadece yakmak, yıkmak ve yok etmek. Bir örümcek yalnız olduğunu düşündüğü bir karıncaya saldırırsa ölümcül bir hata yapar fakat, doğada hataya yer yok.

Karıncaların Özellikleri? Karıncalar Hakkında Bilgi?

Şu anda gezegenin en güçlü ordularından biri Katil Karıncalar’ dır. Hiçbir canlı onların yolunda duramaz. Aslan, yılan, boğa, hatta insan bile. Güney Amerika’nın ordu karıncalarının evleri yok. Hayatları göç etmek ve katliam yapmakla geçiyor. Büyük bir ordu halinde ilerliyorlar ki sayıları bir milyonu bulabiliyor. Zaman zaman bu ordu iki yüz metre uzunluğa, yirmi metrede genişliğe ulaşıyor. Karşılarına çıkan her şeye toplu saldırılar düzenlemelerini sağladığı için ordu karıncalarının geldiğini hisseden bütün canlılar hızla kaçıyor.

Karıncaların Özellikleri? Karıncalar Hakkında Bilgi?

Onlar kör ama buna rağmen ne bir uçurum nede karşılarına çıkacak olan nehirler bu katil karıncaları durdurmaya yetmiyor. Eğer bir uçurumla karşılaşırlarsa bazıları uçtan uca tutunarak arkadan gelenlerin geçebilmesi için köprü oluyor. Eğer bir nehir karşılarına çıkarsa birbirlerini, gövdelerinden kavrayarak yüzen adacık halinde yollarına devam ediyorlar. Katil ordu karıncalarının böylesine ilginç özelliklerini nasıl geliştirdikleri hala tam olarak anlaşılamadı. Ama tek sırları da bu değil. Belirli bir yuvaları olmadığı için buldukları uygun ortamlarda kısa süreliğine konaklıyorlar. Koloninin tam ortasında ise her an doğurmakla meşgul olan kraliçe bulunuyor. Sürünün geleceği garanti altına alınması için kraliçeyi korumak en büyük amaç. İlginç bir şekilde bu karıncalar yağmur yağacağını anladıklarında sudan uzak durabilecekleri korunaklı bir yere geçiyorlar. Bu dev ordu yolculuklarını tamamlayıp birkaç günlük dinlenmeye çekildiklerinde arkalarında bıraktıkları tek şey sadece büyük bir sessizlik. Diğer bir ilginç karınca türünün ise insanlarla ortak bir özelliği var. Onlar doğada insanoğlunun dışında evcil hayvan besleyen tek canlı. Katil karıncalar isminin hakkını verecek derecede garip huylara sahipler.

Karıncaların Özellikleri? Karıncalar Hakkında Bilgi?

Bazı yaprak bitleri vücutlarından tatlı sıvılar salgılıyor. Bu sıvıyı çok seven karıncalar yaprak bitilerini başka böceklere karşı koruyor. Gidecekleri yere başlarının üstünde ya da dikkatle ağızlarında taşıyor hatta bu bitilerin sırtını okşayarak tatlı sıvıdan çıkarmasını sağlıyorlar. Yaprak bitlerini korumak, onları yuvalarında barındırmak da çoban karıncalarının görevi. Çoban karıncalarının ilginçlikleri bitmedi. İnsan dışında bir binek hayvanı kullanan tek canlı da onlar. Bazı tırtılların da bıraktığı sıvıyı çok seven bu karıncalar. Onların sırtına binerek ömürlerini geçirebiliyor. Bunun karşılığında da tırtılı düşmanlara karşı korumak önemli vazifeleri. Karıncalar, bilim insanlarının en çok üzerinde durduğu canlı türlerinden biri. Hiçbir yönetici olmadan milyonlarca karınca ortak bir amaca odaklanıp bunu en iyi disiplinle gerekirse canını vermek koşuluyla gerçekleştirebilir.

Karıncaların Özellikleri? Karıncalar Hakkında Bilgi?

Yılmak bilmeyen ve geri adım atmayan bu küçük canavarlar Yakından bakıldığında pek de hoş görünmüyor. Ki zaten öylesine büyük bir yok etme gücüne sahipler ki eğer boyutları birkaç santim daha büyük olsaydı dünyada hiçbir canlı ayakta kalamazdı. Buna insanlar da dahil. Askerler yuvalarını korumak için saldırıya geçtiklerinde yüz binlercesi ölümü göze alarak hücum ediyor. Evleri ise büyük bir mimari ustalığı. Karınca yuvasının içinde kraliçe için özel bir oda var. Burası kraliçenin birkaç saniyede bir doğum yaptığı, sürünün devam ettiği odacık. Yuvanın diğer odaları ise sıcak mevsimlerde topladıkları, yiyecekleri stoklamak için depo ve kış aylarında dinlenmek amacıyla kullanılıyor. Peki bu organizasyonu nasıl öğrendiler? Yüz binlerce karınca böylesine kolektif bir çalışmayı nasıl yürütüyor? Bu da hala cevabı bulunamamış sorulardan biri. Ancak karıncaların arkalarından gelenlerin onları takip edebilmesi için kimyasal işaretler bıraktığını biliyoruz.

Karıncaların Özellikleri? Karıncalar Hakkında Bilgi?

Bu işaretler geridekilerin takip etmesi gereken yolu gösteriyor. Daha da ilginci, son yıllarda yapılan araştırmalarla aslında karıncaların insan kulağıyla duyulamayan sesleri iletişim amacıyla kullandıkları ortaya çıktı. İç güdüsel olarak yapılması gereken bir inşaat ya da bulunan bir yiyecek olduğunda, karnından bir takım sesler çıkaran karınca diğerlerine uyarı gönderiyor. Her tür farklı amaçlar için kendilerine has seslere sahip. Eğer insanlarda bir karınca yuvasını duyabilecek kulaklara sahip olsaydı, yeryüzünün bu tür seslerle inlediğini işitiyor olacaktık. Karıncaların ısırığının ne denli can yaktığını herkes bilir. Fakat bir de zehirli türlerinin verdiği acı dayanılmaz seviyede. Üzerine üstlük, yüzlercesinin ısırdığını hayal edin. Güney Amerika’daki bazı ilkel kabileler çocukluk döneminden çıkan genç erkeklerin kendilerini kanıtlamaları için karıncaları kullanıyorlar hem de korkunç bir yöntemle. İçi yüzlerce ateş karıncasıyla doldurulmuş eldivenleri ellerine geçiren gençler bu şekilde dakikalar hatta saatlerce dayanmak zorunda ve hiçbir acı ifadesi göstermemeli, eğer başaramazsa erkekliğe adım atmış olamaz. Sitemizde diğer hayvan türleriyle alakalı daha fazla ilginç ve her yerde olmayan bilgileri bulabilirsiniz…

Sıradaki içerik:

Karıncaların Özellikleri? Karıncalar Hakkında Bilgi?