Karaciğer Yağlanması Neden Olur? Belirtileri nelerdir?

Karaciğer Yağlanması Neden Olur? Belirtileri nelerdir?

Son yıllarda en büyük sağlık sorunlarından birisi karaciğer yağlanması olarak karşımıza çıkıyor. Peki ya karaciğer sağlığı için ne yapabiliriz diye soracak olursanız, onu da sizler için araştırdık. İşte karaciğer yağlanması olanlara ilaç gibi reçete ve öneriler.

Karaciğer Yağlanması Neden Olur? Belirtileri nelerdir?

Sağlıklı bir karaciğere sahip olmak istiyorsanız ilk olarak alkol gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmalı, beslenmenizi düzene sokmalı ve az yemek yemelisiniz. Karaciğer yağlanması daha çok kilo sorunu olan kişilerde görülüyor. Bunun yanında şeker hastaları hızlı bir şekilde kilo alıp verenlerde ve genetik hastalığı olanlarda karaciğer yağlanması sık görülüyor. Karaciğer yağlanmasına karşı alınabilecek önlemleri sizlere şöyle sıralayabiliriz.

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Günde mutlaka 30 dakika tempolu yürüyüş ve egzersizler yapın. Ağırlıkla egzersizlerle birlikte kas egzersizleri de yapabilirsiniz. Mutlaka çok hafif bir diyet yapın. Günde iki öğün yemeğin üzerine çıkmamaya özen gösterin. Doymamış yağ asitleri içeren zeytinyağı, balık ve sebze tüketin. Yağdan, şekerden ve undan uzak durun. Mümkünse hazır ekmeği hayatınızdan çıkarın. Evde tahıllı ekmek yapabilirsiniz. Abur cubur u tamamen bırakmalısınız. Benim gibi kahve severseniz yaşadınız. Günde iki fincan kahve içmek karaciğer yaşlanmasının yanında karaciğer kanserine de iyi geliyor. Karaciğeri en çok temizleyen ve hızlı bir şekilde gerçekleştiren en önemli bitki demirhindi bitkisidir. Bu bitki aynı zamanda sinir sistemini korur ve safra kesesi problemlerini çözmeye yardım eder.

Karaciğer Yağlanması Neden Olur? Belirtileri nelerdir?

Yağlanmış ve içi zehir dolmuş karaciğeri demirhindi bitkisi ile kısa sürede eski sağlığına kavuşturabilirsiniz. Bunun için demirhindi çayı hazırlayabilirsiniz. Hazırlamak oldukça basittir. 1 litre suyu kaynatın ve içine 20 gram demirhindi meyvesi ekleyin. 5 dakika kaynattıktan sonra soğumaya bırakın. Çay soğuduktan sonra sabah ve akşam olmak üzere günde iki bardak için. Tatlandırmak için doğal bal kullanabilirsiniz.

Karaciğer Yağlanması Neden Olur? Belirtileri nelerdir?

Karahindiba da karaciğer yağlanmasına en iyi gelen bitkilerden biridir. Karaciğerde biriken yağın detoksifikasyon da yardımcı olan karahindiba, karaciğer sağlığı için çok yararlı bir bitki. Bir fincan sıcak suya aktarlarda bulabileceğiniz kurutulmuş hindibağ dan bir tatlı kaşığı ekleyin. 5, 10 dakika demlenmeye bırakın ve sonrasında afiyetle için. Bu bitki çayını birkaç hafta boyunca her gün içmelisiniz. Ancak uyaralım. Hamile ya da diyabet hastası iseniz Karahindiba dan uzak durmalısınız. Yeşil çay da karaciğerde depolanan yağ miktarını bloke ettiği ve karaciğer fonksiyonunu geliştirdiği için karaciğer yağlanması için oldukça faydalıdır. Her gün düzenli olarak içeceğiniz iki bardak yeşil çay, alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasına iyi gelecektir. Bunların yanı sıra karaciğer yağlanmasına kurtulmak için haftada iki kez oruç tutmak sizlere muhteşem bir fayda sağlayacaktır.

Yorum yazmayı unutmayın. Sağlıcakla kalın.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Karaciğer Yağlanması Neden Olur? Belirtileri nelerdir?