Kahve ve Türk Kahvesi Kalp Krizi ve Tansiyon Yaparmı?

Kahve ve Türk Kahvesi Kalp Krizi ve Tansiyon Yaparmı?

Kahve ve Türk Kahvesi Kalp Krizi ve Tansiyon Yaparmı?

Kahve, kalp krizi veya tansiyon yaparmı? Kahve Sağlıklı’mı Sağlıksız’mı? Sizler için araştırdığım bu günkü konumuz bu. Şimdi sizlere kahve yada türk kahvesi ve diğer kahveler ile ilgili size birşeyler söyleyeyim…

Kahve’ nin içerisinde kafein diye bir madde var, dolayısıyla kafein tüketen bir gençle ilgili çalışma yapmışlar. Kahve hatta gazetelere de çıkmıştı çok fazla tükettiği için vefat etti, dediler ki kahve zararlı olabilir mi dediler, çünkü kahvenin içerisindeki kafeinin damarları daraltıcı etkisi var, dolayısıyla damarları daralttığı içinde tansiyon yapabilir.

Acaba kahve tansiyon yapar mı, kanser yapar mı, şeker hastalığı yapar mı diye 2009 – 2019 yılında bir çalışma yaptılar. Şimdi bu şunu gösterir, hakikaten de kahve damarları daraltır, ama şunu fark etmişsinizdir kahve içen herkes idrara gider değil mi? O halde idrar söktürücü olduğu için kahve bilakis tansiyonu yükseltmez, tansiyonu düşürür. Bu güzel etkilerindendir, ikincisi için bu çalışmada şunu göstermişler: Eğer günde iki buçuk bardak kadar kahve içecek olursanız kalp krizinden korunuyorsunuz!! Fakat iki buçuk bardağı geçtiğimiz zaman içerisindeki idrar sökücü etkisinden daha fazla damarları daraltıcı etkisi açığa çıkıyor. Bu da kalp krizine ve tansiyona sebep ama iki buçuk bardak kadar bilakis insan ömrünü uzatıyor.

Kahve ve Türk Kahvesi Kalp Krizi ve Tansiyon Yaparmı?
Kahve ve Türk Kahvesi Kalp Krizi ve Tansiyon Yaparmı?

Şeker hastalarında şunu yapmışlar. Şeker hastaları eğer kahve içecek olurlarsa damarlarında meydana gelen iltihap azaltıyor iltihabı azalttığı için tavsiye ediliyor. Şeker hastalarının en büyük sıkıntılarından bir tanesi diyabetik yaralar oluşur, ayak yaraları falan oluşur, işte onun sebebi oradaki damarların bozulmuş olması ve türk kahvesi damarın bozulmasını da engelliyor. Dolayısıyla sizi aslında vücudunuzdaki iltihap atan, şeker hastalığına bağlı komplikasyonlardan ve tansiyondan koruyor.

Kanserle ilgili araştırmaya geldiğimiz zamanda, bu çalışmada özellikle iki buçuk bardak içenlerde kanser ihtimali %30 azalmış ama 3 buçuk bardağın üzerine çıkanlarda ise artmış. Sebebide şu aslında, çünkü kahve ile tütün ürünlerinin tüketimi arasında çok yakın ilişki var, özellikle çok tüketenler. Türk kahve’ sini iki buçuk bardaktan çok tüketenlerde tansiyon yapıcı etkisi var ve iltihapları artırıcı etkisi var.

Kahve ve Türk Kahvesi Kalp Krizi ve Tansiyon Yaparmı?
Kahve ve Türk Kahvesi Kalp Krizi ve Tansiyon Yaparmı?

Peki buradaki önemli bir soru şu, hangi kahve? Filtre’ li kahveler var, Türk kahvesi var, onun haricinde ekspres olanlar var, hazır kahveler var. Kahvenin içerisinde sadece kafein yoktur. Onun içerisinde 15, 20 tane daha molekül var, bunlardan en önemlisi de kafecola. Bu madde vücuttaki yağı, kolesterolü yükseltiyor. Dolayısıyla siz eğer kahveyi böyle kaynatarak aşırı sıcak içecek olursanız, Türk kahvesi gibi, bu dolayısıyla vücuttaki yağları arttırıyor.

Kahve yada türk kahvesi, şeker hastalığında ki etkisi ile damarları daraltıyor, damarları daralttığı için şeker hastalığında bu sefer diyabetik yaralar oluşmaya başlıyor. Gözde retinopati denilen göz damarlarında bozukluklar meydana getiriyor. Ama kahve içmek hem göz damarlarında hem ayak damarlarında dolaşımı düzelttiği için artı etkisi vardır. O yüzden de kahve belli düzeye kadar, herşeyin azı yarar, çoğu çoğu zarar, azı karar dediğimiz gibi ortada kaldığımız zaman, iki buçuk bardak da kaldığınız zaman çok pozitif etkileri var.

Birde şu varki, saat iki buçuk saati dönem, öğleden sonra üçten sonra kahve yada türk kahvesi, içmemek lazım. Çünkü üçten sonra içilirse ve kahve fazla içilirse, insan istesede çok istesede uyuyamaz.

Kahve ve Türk Kahvesi Kalp Krizi ve Tansiyon Yaparmı?
Kahve ve Türk Kahvesi Kalp Krizi ve Tansiyon Yaparmı?

Kahve kanser yapar mı? Kahve yada türk kahvesi kanser yaparmı?

Kahve bilakis kanseri önler. 3.8 milyon insan üzerinde çalışma yapıldı. 3.8 milyon insan üzerinde ki yapılan çalışmada kanser içen birisi, yani iki buçuk bardak kahve içenlerde içmeyenlere göre yüzde otuz kanser ihtimali azalıyor. Dolayısıyla özellikle ramazan aylarında ya da diğer mevsimlerde mutlaka bir bardak iki bardak kahve içilmesi lazım.

Peki Kahve yada türk kahvesi şekerli mi şekersiz mi içilmeli? Kahve yada türk kahvesi şekerli içilirse ne olur şekersiz içilirse ne olur bunun önemi var mı?

Kahve yada türk kahvesi, nin etkilerini tam olarak görmek istiyorsak şekersiz içeceğiz. Biliyorsunuz şekerin en büyük sıkıntısı, özelikle ramazan ayında kandaki insülin düzeyi arttığı için sizin şekerinizi düşürüyor ve bu sefer siz aç hissediyorsunuz. Mesela ramazanda sahur zamanında en iyi örneklerden bir tanesi beyaz ekmek. Beyaz ekmeğin içerisinde nişasta vardır, nişasta da glikoz, dan oluşur ve siz beyaz ekmekle sahur yapaacak olursanız, beyaz ekmek yiyecek olursanız vücuda direk şeker sokuyorsunuz. Şeker soktuğunuz zamanda insülin artıyor, insülin kandaki şekeri çekiyor bu sefer aç hissediyorsun. O yüzden sahurda muhakkak mümkünse protein ağırlıklı en güzeli ise yumurta ve yumurta, dan vazgeçmemek lazım.

Kahve ve Türk Kahvesi Kalp Krizi ve Tansiyon Yaparmı?
Kahve ve Türk Kahvesi Kalp Krizi ve Tansiyon Yaparmı?

Kahve yada türk kahvesi, nin ne kadar içilmesi gerekiyor?

65 yaşa kadar, üç buçuk bardak içerseniz ve saat üçten önce öğleden önce içerseniz hiç bir sıkıntı çıkmaz. Ama 65 yaşın üstündeki insanlar iki buçuk bardağın üzerine çıkarsa kan damarlarını daraltıyor, öbür taraftan idrar söktürücü etkisi var. Damar daraltıcı ise etkisi daha fazla olduğu için tansiyon ve kalp krizine sebep oluyor. 65 yaş üstü iki buçuk bardağı geçmemesi gerekiyor ve 65 yaşına kadar ise üç buçuk bardağı geçmemesi lazım, geçerse eğer sıkıntılar çıkabiliyor.

Sağlık konuları ile alakalı sorularınız olursa sizler için araştırıp yayınlarım, sadece yorumlarda belirtin yeterli olacaktır. Sağlıklı günler dilerim….

Sıradaki içerik:

Kahve ve Türk Kahvesi Kalp Krizi ve Tansiyon Yaparmı?