Falih Rıfkı Atay Kimdir? Falih Rıfkı Atay Atatürk’ün Bana Anlattıkları?

Falih Rıfkı Atay Kimdir? Falih Rıfkı Atay Atatürk’ün Bana Anlattıkları?

Falih Rıfkı Atay’ ın kitabından heryerde göremeyeceğiniz veya bulamayacağınız Atatürk ile ilgili bazı önemli notları sizlere aktarıyorum…

Bizi dinleyenlere söylüyorum, etrafınızda atatürkçüler varsa şimdi not edin dediğimi, bir kağıt kalem alın veya cep telefonuna mesaj kısmına yazın. Bir Atatürkçü tanıdığınız varsa hemen ona sorun nutuk okudun mu? Cevap, evet diyecek muhtemelen yalan söylüyor, Bir: Sor kaç cilttir kaç cilt nutuk’un orijinali kaç cilttir? İki: nutuk kaç yılında yazılmıştır? 1927 evet demek ki osmanlıca. Nerede bu osmanlıca el yazısı bide o acaba osmanlıca el yazısı olan nutuk parçaları ile daha sonra yapılan nutuk arasında farklılık var mı? Bunu sorun sorun başka şunu sorun, Atatürk nutuk ta nasıl başlıyor?

Falih Rıfkı Atay Kimdir? Falih Rıfkı Atay Atatürk'ün Bana Anlattıkları?
Falih Rıfkı Atay Kimdir? Falih Rıfkı Atay Atatürk’ün Bana Anlattıkları?

Benim bunu sorma hakkım yok mu ya kur-an neyle başlıyor? İlk emri nedir? Kuran’ın bizim elimizdeki kuran Fatiha ile başlıyor ve ‘elhamdülillahi rabbil alemin’ doğru mu? Evet, Peki allah’ın indirmeye başladığı kuran’ın ilk ayeti ne? Alak suresi bir ve beşinci ayet ilk ‘rabbike elleziy halâl olarak devam ediyor, üçe kadar okudum.

Peki nutuk’un ilk başlangıç cümlesi nedir bu soruyu bilen bir tane bile atatürk’e ben denk gelmedim. Nutuk nasıl başlıyor söyleyeyim mi? 19/5/1919 da samsun’a çıktı.

Atatürk nutuk’ a göre samsun’a çıkmış mı yoksa zorla gönderilmiş mi? Nefsi tehdit edenler nefrete bit kavramını göreceksin. Hemen yaz googla, nefrete, bit ne demektir. Cevap zorla gönderilmek demektir.

Atatürk diyor ki ben samsun’a zorla gönderildim, evet, birileri göndermiş.

Bir de şunu sorun en önemli soruyu soruyorum, Atatürk’ün kaç kardeşi var? Ben daha bu soruya cevap verebilen bir tane Atatürkçü görmedim, göremedim yada bilmiyorlar. Atatürk’ün kaç kardeşi var? Cevap 2 diyecekler Mustafa Kemal ve Makbule diyecekler. Ey kemalist, atatürk’ün sırtından inin artık atatürk’ün mirasını yemekten artık yeter bıkmadınız utanmadınız mı ya.

Atatürk kaç kardeşi var? 6 sayım mi? Ahmet, Fatma, ömer, naciye, Mustafa, makbule, kendisini Atatürkçü olarak tarif etmeyen ben atatürk’ün 6 kardeşini en tepedeki ahmet’ten en alttaki makbule kadar sırayla saydım.

Falih Rıfkı Atay Kimdir? Falih Rıfkı Atay Atatürk'ün Bana Anlattıkları?
Falih Rıfkı Atay Kimdir? Falih Rıfkı Atay Atatürk’ün Bana Anlattıkları?

Bir daha sayayım: Ahmet. Fatma, ömer, naciye, Mustafa, makbule, sırayla saydım. Ben Atatürkçü olarak kendimi ifade etmiyorum. Atatürk imzasını şurasına burasına dövme yaptıran sen eğer bunu sayamıyorsan ve beni Atatürk düşmanı olmakla suçluyor olsan seni ben tıbba emanet ediyorum çünkü senin çaren maren yok.

Ben atatürk’ün doğumundan ölümüne kadar hemen hemen her gününü biliyorum, bilmediğim günü var mıdır? Tabii ki vardır ama hemen hemen her gününü biliyorum.

Askeri okula gittiğinde nasıl yastığa yüzünü vurduğunu, nasıl annesini ve kardeşlerini özlediğini, mahallesini özlediğini, nasıl hıçkıra hıçkıra ağladığını, hafta sonları çarşı iznine askeri öğrenciye bu arkadaşlarının çıktığında onun parasının olmadığı için çıkamadığını. Tek başına askeri okulun bahçesinde cumartesi pazar diyelim, bugünkü kavramda o gün de cumaydı, hafta sonu tatilini nasıl tek başına gezerek geçirdiğini, bir öğün bile yemek parasının olmadığını, o yüzden mecburen yemeklerini okulda yemek zorunda kaldığını ben biliyorum. O niye bilmiyor, Atatürk, çü neden bimiyor?

O Atatürkçü var ya o bak şu an bizi dinliyor not alıyor. O niye bilmiyor? Sol Atatürkçü bilmek zorunda o bilecek o, ben biliyorum ama o bilmiyor ondan sonra o bana afra tafra yapıyor, o beni beğenmiyor.

Yav arkadaş en çok bilen adamdır Atatürk’ü seven. O halde en çok ben layığım atatürk’ün hakkında söz etmeye diyorsun ve sen onun üzerinden geçiniyorsun, ben onu anlatmaya çalışıyorum.

Atatürk’ ün 6 kardeşini olduğunu sorun bakayım kaç Atatürkçü bilir?

Sıradaki içerik:

Falih Rıfkı Atay Kimdir? Falih Rıfkı Atay Atatürk’ün Bana Anlattıkları?