En İyi Bilimkurgu Film Önerileri 2022 Tam 10 Adet!

En İyi Bilimkurgu Film Önerileri 2022 Tam 10 Adet!

En İyi Bilimkurgu Film Önerileri 2022 Tam 10 Adet!

En İyi Bilimkurgu Film Önerileri 2022 Tam 10 Adet!

En İyi Bilimkurgu Film Önerileri 2022, senesi bilimkurgu açısından yoğun bir yıl olmasa da önemli eserlere ev sahipliği yapacak gibi. Örnek olarak uzun bir hazırlık zamanından sonra Avatar 2’yi izleyebileceğiz. Jurassic World: Dominion, yeni üçlemedeki oyuncuları bir araya getirecek. Büyük bütçeli filmlerin yönetmeni olan Roland Emmerich, Moonfall ile Ay’ın karanlık yüzünü bizlere gösterecek. Son Predator filmi Prey ise bizleri 300 yıl öncesinin Amerika’sına götürecek.

Pandemi döneminde çoğu sektör ve sinema sektörüde doğal olarak etkilendi. Sinema sektörü, pandemiden yara almamak için dijital yayın yapan platformlar ile işbirliğine gittiler. Artık A sınıfı filmler, gösterime girdikten kısa bir süre sonra digital pilatformlarda gösterime giriyorlar. Sinema sektörünün bu yaptığı anlaşmaların ne kadar süreceğini zaman gösterecek.

Şimdi ise hep beraber 2022 senesinin öne çıkan en iyi bilimkurgu filmlerine bir bakalım.

film önerileri bilimkurgu

Spaceman: ”Walking Dead, Bloodline, Breaking Bad, Chernobyl” gibi yüksek gişe yapmış projelerde çalışmış olan Johan Renk, ilk uzun metrajılı filmi ile beklentileri yükseltiyor. Başrollerinde Sandler’e, Carey Mulligan, Paul Dano ve Isabella Rossellini gibi isimler yer alıyor. Kaliteli oyuncu kadrosu ile dikkat çeken film, 2022 yılının merak uyandıran filmlerinden birisi. Gösterime giriş tarihi henüz belli olmayan bu filmi takibe almak iyi olacaktır.

film önerileri bilimkurgu

Distant: Bu bilimkurgu filmi komedi unsurları da içermekte ve “hayatta kalma öyküsü” nü bizlere anlatacak. Usta oyuncu Zachary Quinto, yapay zekâyı seslendirecek. Josh Gordon ve Will Speck yönetmenliğini üstlenen ikili bakalım yılın iddialı gişelerini yakalayabileceklermi?

film önerileri bilimkurgu

Prey: Amerika kıtasında yaşayan Komançiler’in döneminde geçen film, dünya dışından olan Avcı’nın da yeryüzüne ilk gelişini gözler önüne serecek. Oldukça yetenekli kadın savaşçı olan ”Naru” güçsüz kabilesini bu çok gelişmiş yırtıcıdan korumak için savaşmak zorunda kalacaktır. Filmin kadrosunda ”Dane Diliegro, Stefany Mathias ve Stormee Kipp” gibi usta oyuncuların olduğu film, Hulu ve Disney Plus gibi platformlarında gösterime girecek. Predator’ın bu bilinmeyen hikâyesi, hayranları tarafından merakla bekleniyor.

film önerileri bilimkurgu

65: Uzay aracıyla bilinmeyen bir gezegene düşen astronot Adam Driver, bu gizemli topraklarda yalnız olmadığını keşfeder. Film hakkında resmi kaynaklar ve yönetmenler fazla detay vermiyorlar. Fakat bir şekilde bu gezegene hapsolmuş başka türde olan varlıkların veya insanların önünüze çıkma ihtimali oldukça yüksek gibi görünüyor.

film önerileri bilimkurgu

The Adam Project: Walker Scobell, başrollerini payalştığı The Adam Project yapımı filmde Zoe Saldana, Jennifer Garner, Catherine Keener ve Mark Ruffalo, projede Reynolds’a gibi yıldızlar da eşlik edecek. Yapımcılık ve yönetmenlik işinde uzun bir kariyere sahip olan yönetmen Shawn Levy, Stranger Things 2016 yapımı filmde önemli bir çıkış yakaladı. Sanal gerçekçilik konusu olan Free Guy yapımı film ile hem eleştirmenlerin hem de izleyicilerin yüzünü güldürdü. Dolayısıyla yeni proje için beklentilerde olumlu oldu.

film önerileri bilimkurgu

The Flash: Annesi cinayete kurban giden ve zamanda geriye giderek Ezra Miller, farklı evrenlerin kapılarını aralar. Zaman çizgisinde bozulmalara neden olan, geçmiş ve geleceğin tutarlı bir çizgide kalması için diğer evrenlerdeki süper kahramanlardan yardım istemesi kaçınılmazdı. Supergirl (Sasha Calle) bu süreçte onun yanında olacak diğer kahramanlardan birisidir.

Usta oyunculardan Temuera Morrison, Kiersey Clemons ve Maribel Verdu gibi isimler bu filmde yer alıyor. Filmin senaristliğini ise Bumblebee ve Birds of Prey‘de gibi başarılı yapımlara imza atan Christina Hodson üstleniyor. Yapım 2022 senesinin ortalarında beyazperdede olması bekleniyor.

film önerileri bilimkurgu

Moonfall: Ay’ın yörüngesinden çıkıp Dünya’ya çarpacak şekilde harekete geçmesinden sonra 50 senelik bir sır da ortaya çıkacaktır. Ay göründüğü gibi bir uydu değildir ve aslında gelişmiş bir medeniyet tarafından tasarlanmış ve yörüngeye yerleştirilmiştir. Dünya yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalınca, NASA astronotlarından olan Brian Harper (Patrick Wilson), Jo Fowler (Halle Berry) ve KC Houseman (John Bradley), Ay’a doğru imkânsız bir göreve çıkmak zorundadır. Eski NASA çalışanı olan Holdenfield (Donald Sutherland), Harper’a Dünya’nın daha önce beş kere yok olma tehlikesi yaşadığını ve şimdi de altıncı tehdidin kapıda olduğunu açıklarlar.

Dünya’nın yok olma tehlikesini anlatacak felaket içerikli yapım, Emmerich’in 2012 ve The Day After Tomorrow filmlerine oldukça fazla benziyor. Yönetmen ve senaristlik işini Spenser Cohen ve Harald Kloser ile paylaşıyor. Yeni yılın ilk aylarında gösterime girmesi beklenen yapım, bilimkurgu türünün meraklılarına hitap ediyor.

film önerileri bilimkurgu

Aurora: Şimdilik bir erteleme haberi açıklamayan film, Lazar Bodroza’nın A.I.Rising’den (2018) sonra ikinci bilimkurgu denemesi, ancak önceki işlerinin pek de pırıltılı olmaması, yapıma karşı duyulan beklentileri yükseltmiyor. Son kararı, gösterime girdiğinde bilimkurgu meraklıları verecek gibi…

film önerileri bilimkurgu

Jurassic World Dominion: Jurassic World: Fallen Kingdom’da adadaki volkan patlaması sırasında gemilerle tahliye edilen dinozorlar doğaya yayılmaya başlamıştr. Bu süreçte yaşanacak olayları konu edinen Jurassic World Dominion filmi, etolojist Owen Grady ve yitip giden tema parkının sorumlusu Claire Dearing’in, Dr. Alan Grant ve paleobotanist Ellie Sattler ile olan işbirliğini gösterecek. Geçtiğimiz günlerde ilk beş dakikası çeşitli platformlarda yayımlanan film, 65 milyon yıl önceki dünya ile günümüz arasında bir köprü kurmuş olacak.

film önerileri bilimkurgu

Avatar 2: İlk filmin sonunda bilincini avatarına aktaran Jake Sully, Neytiri ile birlikte Pandora gezegeninde artık bir aile olmuştur. Ancak eski düşmanları Albay Miles Quaritch ve ordusunun tekrar çıkagelmesiyle evlerini terk etmek ve gezegenin farklı bölgelerine kaçmak zorunda kalırlar. Büyük bir zorlukla karşı karşıya kalan Sully ve ailesi, düşmanın başladığı işi bitirmek için geri döndüğünün farkındalardır.

2022 Aralık ayında gösterime girmesi beklenen yapımının kadrosuna Michelle Yeoh, Kate Winslet, Jemaine Clement ve Cliff Curtis gibi ünlü oyuncularda kadroya eklendi. Sigourney Weaver ise Dr. Grace Augustine tekrar kaldığı yerden rolüne tekrar geri dönüyor. Devam yapımı olan Avatar 2, Cross-eyed olarak bilinen gözlüksüz üç boyut teknolojisi ilede perdeye gelecek. James Cameron, gene üç boyut teknolojisinde bir devrim olacağı haberini aldık.

Sıradaki içerik:

En İyi Bilimkurgu Film Önerileri 2022 Tam 10 Adet!