e

Dünyanın En Sıcak 9 Yeri Ve Derecesi?

311 Okunma
Dünyanın En Sıcak 9 Yeri Ve Derecesi?
avatar

Admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yaz mevsimini sevenlerin bile sıcağına tahammül etmekte zorlanacağı ve hatta hiç hoş karşılamayacağı Dünya, da aşırı sıcak bazı yerler var. Dünyanın pekte yaşanılabilir olmayan bu yerleri, canlılar karşısında sanki sınırları test ediyor. İşte sırasıyla dünyanın en sıcak yeri tam on tağne.

9: İran: Lut Çölü, nde canlı barındırmıyor ve geniş bir tuz çölüdür. Dünya üzeri üzerindeki en sıcak yerlerdendir ve boşluk çölü de deniliyor. Modis uydusunun yaptığı çalışma sonucunda 2007 senesinde dünya üzerindeki en yüksek sıcaklık burada görüldü. 2007 senesinde 70 dereceyi gören Lut Çölü, dünyanın en sıcak bölgesi olarak resmen onaylandı.

8: Muğla Milas: Muğla, da ölçülmüş 45,6 derecesiyle listede ikinci sırada yer alıyor. Toprak yapısından dolayı sıcaklığın daha fazla etkili olduğu Milas’ta ise, vatandaşlar özellikle nemden çok şikayet ediyorlar. Milas gibi sıcak olan diğer şehirler listesi ise şöyle: Şanlıurfa, Adana, Antalya ve diğer güneydoğu illeri olmak üzere bu iller, kendi yerlerinde sıcak rekoru kırmaya devam ediyor. Bu arada ufak bir hatırlama yapmakta fayda görüyorum, Şanlıurfa geçen sene 59,7 dereceye ulaşınca Türkiye’nin en sıcak yeri oldu.

7: İsrail: Deniz seviyesinden yaklaşık olarak 120 metre yükseklikte bulunan İsrail yaz aylarında sıcağın altında resmen kavruluyor. 1945 senesinin haziran ayında 54,6 derece ile o güne kadar Asya kıtasında ölçülen en yüksek sıcaklık değeri olarak listeye girdi. Isıdan korunmak isteyen insanlar, evlerinde havuzlar yapıyorlar ve her evde bir gölgelik yapıtı bulunuyor.

6: Tunus: İstikrarlı artan bir nüfusa sahip ve Sahra Çölü, nün sınırlarını aşmaya başladılar. Tunus için çölleşme şu sıralar büyük bir endişe kaynağı oluyor, çünkü büyük kum tepecikleri kentin hemen yanından uzanıyor ve kimi zaman sokaklar rüzgar sayesinde kuma gömülüyor. Hava sıcaklıkları burada da çok yükselebiliyor ve tam olarak 54,7 dereceyi görebilir. Bu hissedilen sıcaklığı hafifleten tek şey ise Nijer Nehri’nin suları, yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta.

5: Tunus Kebirli. Kebirli çöl ovası içinde yer alıyor ve Kuzey Afrika sıcağından kaçmak isteyen insanların gittiği bir yerdir. Çünkü en azından burada gölge sağlayan palmiye ağaçları ve kendinizi içine atıp serinleyebileceğiniz havuzlar ile su kaynakları bulunuyor. Bununla birlikte yüksek sıcaklıklara hiç yabancı olmayan Kebirli’de görülen 56 derecenin üzerine çıkan sıcaklıklar, Afrika’da kaydedilmiş en yüksek değerlerdir.

4: Arabistan Yarımadası: Dünyanın en büyük kum çölü olan Rubal Kaali, Suudi Arabistan, Umman, Yemen ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden oluşan Arap Yarımadası’nın yaklaşık 3/2 sini kapsıyor. Hem buradaki sıcak kupkuru hemde 57 dereceyi geçen yüksek sıcaklıkların olduğu bölgede yıllık yağış miktarı ise 3 santimden daha az. Rubal kentinde yaşamak o kadar zor ki yüksek sıcaktan yürümek bile çok zor.

3: Amerika: Kaliforniya, da bulunan Mojova çölünde ölüm vadisi, Kuzey Amerika’nın en alçak, en kurak ve en sıcak bölgesidir. 1911 senesinin Temmuz ayında 57,7 dereceyle, şu ana kadar ölçülmüş en yüksek hava derecesi rekorunun sahibidir.

2: Çin: Tians Şansra Dağlarında bulunan kırmızı kum taşları sıcaktan cızırdıyor. Yaz aylarında güneşin en kızgın olduğu zamanlarda dağların en yüksek noktasında sıcaklık bazen 65 dereceye kadar çıkabiliyor.

1: Avustralya yeryüzündeki en kurak kıtadır ve büyük bir kısmı çöldür. Bu bölgelerde çok az insan yaşıyor. 2002 de 68 derecelik en yüksek ısı buraya ait.

Sıradaki içerik:

Dünyanın En Sıcak 9 Yeri Ve Derecesi?