Deniz Gezmiş Nereli? Deniz Gezmiş Kimdir?

Deniz Gezmiş Nereli? Deniz Gezmiş Kimdir?

Deniz Gezmiş Nereli? Deniz Gezmiş Kimdir?

Deniz Gezmiş. 1947 senesinde Şubat ayının 7’sinde Ankara’nın Ayaş ilçesinde doğdu. Annesi ve babasının öğretmen olması nedeniyle ilk ve orta öğrenimini Sivas’ta yaptı. Ardından liseyi İstanbul’da okudu. Deniz Gezmiş henüz lise yıllarındayken tanıştığı sol görüş ile genç yaşta kendini eylemlerin ortasında buldu. 31 Ağustos 1966 tarihinde, Ankara’dan İstanbul’a yürüyen Çorum Belediyesi temizlik işçilerinin
Anıtı’na çelenk koymaları sırasında tutuklanarak gözaltına alındı. Bu olay Deniz Gezmiş’in ilk gözaltına alınmasıydı. Deniz Gezmiş, 1966 yılının kasım ayında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi.
Ardından 19 Ocak 1967′ de Türkiye Milli Talebe Federasyonunda çıkan olaylarda arkadaşlarıyla gözaltına alındı, ancak kısa bir süre sonra serbest bırakıldı.
22 Kasım 1967′ de öğrenci örgütlerinin düzenlediği Kıbrıs Mitingi sırasında Aşık İhsani ile birlikte Amerikan bayrağının yakılması nedeniyle tekrar gözaltına alındı. 30 Ocak 1968′ de Hukuk fakültesindeki arkadaşlarıyla birlikte devrimci hukukçular örgütünü kurdu. Hemen ardından 7 Mart 1968′ de İstanbul Üniversitesi’nde düzenlenen bir genel kurul toplantısında konuşma yapan Devlet Bakanı Seyfi Öztürk’ü protesto ettiği için bir kez daha tutuklandı.

Deniz Gezmiş Nereli? Deniz Gezmiş Kimdir?


2 Mayıs 1968′ e kadar tutuklu kalan Deniz Gezmiş yargılama sonucu beraat etti. 12 Haziran 1968′ de İstanbul Üniversitesi’nin işgal edilmesinde önderlik etti.
İşgal konseyi adı verilen grubun lideri olarak Baltalimanı’nda yapılan görüşmelere katılan Deniz Gezmiş, öğrencilerin belli haklar elde etmesinde etkili oldu. 30 Temmuz 1968 Altıncı Filo’nun İstanbul’a girişini protesto etmek suçundan tutuklandı. 20 Eylül’de serbest bırakıldı.

Bütün bu olaylardan sonra öğrenci hareketinin efsane lideri haline geldi. Aynı yıl arkadaşlarıyla devrimci öğrenci birliğini kurdu.
1 Kasım 1968′ de Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı ve Devrimci Öğrenci Birliği’nde bulunduğu gruplarla Samsun’dan Ankara’ya Mustafa Kemal yürüyüşünü düzenledi. 28 Kasım 1968′ de elçisinin İstanbul’a gelişini protesto etmek amacıyla düzenlenen eylemde tutuklandı, ancak tekrar serbest bırakıldı. 16 Mart 1969′ da İstanbul Üniversitesi’nde düzenlediği öğrenci hareketleri nedeniyle 19 Mart’ta tutuklandı ve 3 Nisan’a kadar tutukluluğu devam etti. Ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinin düzenlediği protesto gösterilerini önderlik etti, çıkan çatışmalarda yaralandı. 23 Haziran 1969′ da Devrimci Milliyetçi Gençlik Kurultayı’ndan sonra hakkında tutuklama kararının olmasından dolayı Filistin’e kaçtı. 1 Eylül 1969′ a kadar Filistin’de kaldı. Bu dönemde üniversiteyi işgalden dolayı hukuk fakültesinden atıldı.

Deniz Gezmiş Nereli? Deniz Gezmiş Kimdir?


23 Eylül 1969′ da Hukuk Fakültesi’nde olduğu bir sırada polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı ve 25 Kasım’da serbest bırakıldı. Ancak okulda yapılan aramalarda Deniz Gezmiş’e ait olduğu öne sürülen silahların ele geçirilmesi üzerine hakkında tekrar tutuklama kararı çıkarıldı. 20 Aralık 1969′ da tutuklanan Deniz Gezmiş 18 Eylül 1970′ e kadar hapis yattı. Çıktıktan sonra arkadaşlarıyla Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nu kurdu.
Bu örgü Türkiye’de silahlı mücadele veren ilk siyasi örgüt olarak anıldı. Deniz Gezmiş, 11 Ocak 1971′ de Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu adına Ankara İş Bankası Emek Şubesi’nin soygununda yer aldı.
1971 yılında gerçekleşen 12 Mart darbesinin hemen ardından Yusuf Aslan ile birlikte Sivas’a giderken motosikletlerinin bozulmasıyla gelen ihbarla 16 Kasım 1971′ de tutuklandı.
Gemerek’te yakalandıktan sonra Kayseri’ye getirildi. Ardından Ankara’ya o dönem İçişleri Bakanı olan Haldun Menteşeoğlu’na götürüldü. 16 Temmuz 1971′ de Altındağ Veteriner Okulu binasında Tuğgeneral Ali El Verdi başkanlığında toplandı. 9 Ekim 1971′ de son bulan mahkemede TCK’nın 146. maddesinin ihlali gerekçesiyle 9 Ekim 1971′ de idama mahkum edildi. 10 Mart 1972′ de mecliste yapılan oylamada sadece 53 ret oyu çıktı. İdam kararı 238 oyla onaylandı. Çekimserlerin sayısı 6, katılmayan milletvekillerinin sayısı 124′ tü. 10 Mart 1972 gününü meclis tutanaklarına göre dönemin tanınmış siyasilerinden Süleyman Demirel kabul, Bülent Ecevit ret oyu vermiş. Necmettin Erbakan ve Alparslan Türkeş ise oylamaya katılmamışlardır.
Deniz Gezmiş 6 Mayıs 1972 tarihinde Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile birlikte Ankara merkez kapalı cezaevinde idam edildi. Ölümünden sonra kendisi gibi devrimci arkadaşı Özgür’ün yanına gömülmek istediği, babasına yazdığı mektupta yer almaktaydı.

Deniz Gezmiş Nereli? Deniz Gezmiş Kimdir?

Sıradaki içerik:

Deniz Gezmiş Nereli? Deniz Gezmiş Kimdir?