e

Cem Uzan Kimdir? Cem Uzan Nereli? Biyografi!

54 Okunma
avatar

Admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Cem Uzan Kimdir? Cem Uzan Nereli? Biyografi!

1990 ların döneminin en önde gelen isimlerinden cem uzan, iş adamı ve siyasetçi kimliğiyle türkiye’nin en büyük güçlerinden biriydi. Türkiye’nin ilk gsm operatörlerinden birini kuran gazete ve televizyon kanallarıyla milyonlara ulaşan iş adamının hayatı, başbakan olma hayaliyle siyasete atılmasıyla alt üst oldu. Milyonlarca lira harcayarak %7 lik oy elde eden uzanın tüm kirli çamaşırları bir anda ortaya döküldü. Hakkındaki yolsuzluk soruşturmalarından kurtulabilmek için 2009 yılında yurt dışına kaçan uzan, son dönemde sosyal medyayı kullanarak bir kez daha sesini yükseltmeye çalışıyor. Peki bir dönemin en güçlü isimlerinden biriyken ne olduğu da cem uzan fransa’ya kaçmak zorunda kaldı.

Şimdilerde sosyal medyada oldukça aktif olan cem uzan’ la tanışmamız, 1990 lı yıllara dayanıyor. Cem uzan ticareti. Tren istasyonunda sakız satarak başlayıp yıllar sonra ülkenin en zengin iş insanlarından biri olan Kemal uzan’ın büyük oğlu olarak dünyaya geldi. Baba Kemal uzan, inşaat sektörünün önde gelen isimlerinden biri olduktan sonra yeni istanbul gazetesi hayat ve ses dergilerini de satın alarak medyaya giriş yaptı. Medya sektörüne doğal bir yatkınlığı bulunan cem uzan’a ilk kez 1990 yılında kardeşi Hakan uzan ve Ahmet özal’la birlikte oluşturduğu star1 kanadıyla karşımıza çıktı.

Daha sonra cep telefonlarının hayatımıza girmesiyle birlikte türkiye’nin ilk gsm operatörlerinden olan telsim’i yaratıp cem yılmaz’dan fatih terim’e kadar bir sürü ünlü ismin reklamlarında oynadığı telsim bir anda ülkenin en büyük firmalarından birine dönüştü. Sonradan telsim aracılığıyla motorola firmasını dolandırdığı ortaya çıktı. O dönem türkiye’nin büyük futbol kulüplerinden biri olan istanbul sporu satın aldı. İnanılmaz yatırımlarla ülkenin en ünlü futbolcularını takıma kazandırdı. El attığı her işi gibi futbolda da sansasyon, büyüklük ve kitleleri etkileme yöntemini izliyordu.

Sahibi olduğu imar bankasıyla yaptıkları ise belki de en çok tartışılan işlerinden biriydi. Dolara, marka yüksek faiz veren banka sloganıyla milyonlarca insandan para toplayan bankanın içini boşalttıkları sonradan anlaşılacaktı.

cem uzan kimdir? cem uzan nereli? biyografi!

2003 te binlerce insanın tüm birikimiyle birlikte batan bankanın zararını devlet karşıladı. Cem uzan hayatındaki tüm bu çalkantılı süreçlerden kurtulabilmek için 2002 yılında siyasete giriş yaptığı ve genç partiyi kurdu. 34 ay gibi kısa bir süreçte herkesi şaşırtan bir sonuç ortaya çıkartıp cem uzanın partisi oyların %7.5 ini almıştı.

Birçok kişinin çok uçuk bulduğu ve dalga geçtiği vaatleri karşılığını bulmuştur. Cem uzan seçimi kaybetmesine rağmen çalışmalara hız kesmeden devam ederken, şirketleriyle yolsuzluk dedikoduları ayyuka çıkmış, resmi soruşturmalar hızlanmıştı.

2004 yılında şirketlerine TMSF tarafından el konuldu. Sonraki süreçte tüm mal varlığına el konuldu. Motorola firması alacağını tahsil edemediği için cem uzan’a dolandırıcılık suçlamasında bulunarak dava açtı. Bu dava cem uzan’ın çöküşünü daha da hızlandıracaktı. Eylül 2009 da gizli yollardan ülkeyi terk etti.

Aynı yılın ekim ayında fransa’ya yaptığı siyasi sığınma talebi kabul edildi. Cem uzan, o tarihten beri fransa’da yaşıyor. Türkiye’deki tüm mal varlığına el konulan cem uzan, yurt dışına kaçırdığı paralar sayesinde oldukça lüks bir yaşam sürmeye devam ediyor. Siyasete geri dönmeyi planladığını belirten cem uzan. 2023 için adaylığını koyacağını söyledi. Bakalım ilerleyen zamanlarda cem uzan’ın dediği gibi tekrar siyasette görecek miyiz? Bekleyip görelim.

Sıradaki içerik:

Cem Uzan Kimdir? Cem Uzan Nereli? Biyografi!