Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov Kimdir?

Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov Kimdir?

Vahşi hayvanlarla pozlar veriyor. Lüks ve gösterişli hayatının yanı sıra acımasızlığıyla tanınıyor. Onun adına Rusya Ukrayna savaşı başladıktan sonra daha sık duymaya başladık. Karşınızda çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan kadirov’un profili.

Ramazan kadirov 5/10/1976′ da çeçenistan’ın merkez şehrinde doğdu. Annesi Ayman kadirov, babasıyla çeçenistan’ın ilk Cumhurbaşkanı olan Ahmet kadirov oldu. Lan ve zargan adında 2 ablası zalim adında da bir abisi vardı. Babası Ahmet kadirov aynı zamanda müftüydü. Soyları, 1951 de stalin, ikinci dünya savaşında sürgüne yolladığı çöken ailelerine dayanıyordu. Babası onun için bir idol öldü. Babasının kişisel şoförlüğünü ve korumalığını yapıyordu. 1996 ya gelindiğinde metni musa nın kızıyla evlendi. Bu evlilikten 8 çocuğu oldu.

Çeçenistan’ın ilk Cumhurbaşkanı olan Ahmet kadirov, birinci Çeçen savaşında ruslara karşı savaşıyordu. Ahmet kadirov, çeçenistan’ın 1994 ile 1996 yıllarında rusya’ya karşı mücadele verdiği birinci Çeçen savaşında baş müftü olarak görev yapıyordu. Baba oğul rusya’ya karşı savaşıyordu, hatta Ahmet kadirov her bir çetenin 150 rus öldürülmesi için fetva vermişti. Bu dönemde Rusya Boris yeltsin yönetimindeydi ve yeltsin çeçenistan konusunda başarısız olmuştu. 31/8/1996 da Rusya, çeçenistan’a masaya oturmak zorunda kaldı. Böylece çeçenistan’ın statüsünün 5 yıl içinde kararlaştırılması kararı alındı.

Rus birliklerine ait savaş uçakları çeçenistan dan çekilirken, başkent grozni yi ağır bombardımana tuttu. Bu bombardımanda binlerce Çeçen sivil hayatını kaybetti. 1999 un ekim ayında dağıstan’da direniş başladı. Rusya bu direnişi Çeçenlerin başlattığını öne sürerek çeçenistan’a yeniden savaş açtı. Ama bu defa rusya’da Putin dönemi başlamıştı ve Putin, çeçenistan’ın rusya’nın bir parçası olduğunu savunuyordu. Kadirov, ailesi de ikinci Çeçen savaşında saf değiştirerek Rusların yanında yer aldı. Babası Ahmet kadirov, Rusya desteğiyle Putin tarafından bu ülkedeki yönetimin başına getirildi. Bu esnada Ramazan kadirov 24 yaşındaydı. 1500 kişilik paramiliter ordu kurmuştu ve bu orduyla Çeçen direnişçilere karşı savaşıyordu.

Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov Kimdir?

Aynı zamanda Rusya adına müzakereleri yürüten isimdi. Bu süreçte kadirov’un rusya’yla yakınlaşması ve bağlılığı arttı. Tarihler 9/5/2004 ü gösterdiğinde ise Ramazan kadirov için bir dönüm noktası yaşandı. Bu tarihte babası Ahmet kadirov, zafer günü kutlamalarında ayrılıkçılar tarafından bombalı suikasta uğrayarak hayatını kaybetti. Babasının öldürülmesinden saatler sonra Putin, Ramazan kadirov’ u yanına alarak devlet televizyonuna çıktı ve Rusya Federasyonu kahramanı unvanı vererek, onu çeçenistan’ın yeni lideri ilan etti.

Babası öldüğünde kadirov, başkanlık için yasal sınır olan 30 yaşını henüz doldurmamıştı. Bu nedenle kadirov, 30 yaşını doldurana kadar başkanlığa çeçenistan içişleri bakanı ali akkanat getirildi. Yaşı nedeniyle başkan olamıyordu ama 10/5/2000 dörtte yani babasının ölümünden sadece bir gün sonra Başbakan Yardımcısı oldu. Kremlin, bu süreçte kadirovu, çeçenistan’da geleceğin lideri olarak hazırladı. 30 yaşına kadar geçen kısa sürede bu görevi yaptı ve başkanlık için yaş sınırını karşıladığını da Başbakan oldu.

Şubat 2007 de ise Rusya Devlet Başkanı putin’in de desteğiyle çeçenistan’ın devlet başkanı oldu. Böylece Ramazan kadirov, Rusya federasyonuna bağlılık yemini etmiş ve çeçenistan’ın üçüncü devlet başkanı olarak tarihe geçmişti. Kadirov’un siyasi politikalarının gerçek mimarı moskova’da oturuyor, bu isim Vladimir putin’den başkası değil. Peki Putin, kadirov’un neden bu kadar destekledi?

Cevabı, basit putin’in tek amacı Çeçen halkının rusya’ya karşı direncini kırmaktır. Putin halkının neredeyse tamamı Müslüman olan çeçenistan’da bağımsızlık yanlarıyla tek başına mücadele edemeyeceğini çok iyi biliyordu. Bu nedenle böl ve yönet politikası izledi. Rusya’nın tam göbeğinde bağımsız Müslüman bir ülke istemiyordu. Bu nedenle bağımsızlık yanlılarını bertaraf etmek için kadirov ailesiyle ittifak yaptı. Diğer amacı ise zengin petrol yataklarına sahip olan çeçenistan’a Rusya federasyonu’nun bir parçası olarak tutmaktı. Bunun için en uygun isim Ramazan kadirov’du. Kadirov’un amacı ise. aralıkta olan siyasi rakipleri zayıflatmaktadır.

Kadirov, 2 savaş gören ve harabeye dönen grozni şehrinin yeniden imarı için büyük çaba harcadı. Şehre 40 katlı şaşalı gökdelenler inşa ettirdi. Sultanahmet camii’nden esinlenerek brownie rusya’nın en büyük camisini yaptırdı. 2 binli yıllarda çeçenistan’da istikrar sağlanırken, insan hakları konusunda büyük ihlaller yaşandı. Kadirov, 5000 kişilik ordusuyla adeta bir korku imparatorluğu kurmuştu. Hatta bazı muhaliflere bizzat kendisi işkence yapıyordu. Sadece çeçenistan daki muhalifleri öldürmekle kalmadı, onları yurt dışında da takip ettirerek öldürüyordu. Kadirov, sık sık vahşi hayvanlarla poz veriyor. Hatta evinin bahçesinde aslan ve kaplan beslenmesiyle uzunca bir süre adından söz ettirmişti.

Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov Kimdir?

Anıldığı bir diğer şey ise gösterişli doğum günü partileri, 35. doğum gününde hollywood’a adeta para yağdırdı. Davetliler arasında Kevin costner, hilary swank, Jean Claude van damme gibi isimler vardı. Ünlü keman virtüözü vanessa mae nin ise bu gece için 500000 $ aldığı iddia edildi, lüks yaşam biçimi de kadirovu özdeşleşen şeylerden biri. Her biri milyonlarca değerde olan onlarca lüks arabası ve malikaneleri nedeniyle sıkça eleştiriliyor. Dubai’deki malikanesinin değerinin ise 7000000 $ olduğu iddia ediliyor. Eşine ve kayınvalidesine hediye ettiği pahalı evlerin yanında adı yolsuzluklara karışmış durumda. Bu denli gösterişli bir hayat elbette arkasından soruları da getirdi.

Bir gazeteci kadirova bu paranın kaynağını sorduğunda paranın nereden geldiğini ben de bilmiyorum demişti. Ancak paranın kaynağı apaçık kremlin’de hatta kadirov’un putin’den 17 milyar dolar mali destek istediği de iddialar arasında. Kadirov, ile ilgili bir diğer önemli noktaysa Rusya, Ukrayna savaşında saldırıların ilk gününden beri putin’e verdiği destek, hatta resmi telegram hesabının profiline putin’in fotoğrafını koyduğu putin’e senin için ölmeye hazırım dediği ve 14 yaşındaki oğlunu da yanına alarak poz verdiği biliniyor.

Ramazan kadirov’un ukrayna’daki bir ruh ve sinir hastalıkları hastanesini ele geçirerek içerideki akıl hastalarına ve personeli rehin aldığı da bilinenler arasında. Putin, Ukrayna savaşı sırasında kadirov’a Korgeneral rütbesi verdi. Böylece kadirov’un ukrayna’daki birlikleri komuta etmesi bekleniyor. Rusya, Ukrayna savaşında tarih hangi yönde yazılacak bilinmez ama Ramazan kadirov’un bu savaşla birlikte tarih kitaplarında adının geçeceğide beklenen bir gerçek.

Sıradaki içerik:

Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov Kimdir?