Bernard Baruch kimdir, hayatı, biyografisi? Bernard Baruch soğuk savaş’mı istedi?

Bernard Baruch kimdir, hayatı, biyografisi? Bernard Baruch soğuk savaş'mı istedi?

Bernard Baruch kimdir, hayatı, biyografisi? Bernard Baruch soğuk savaş’mı istedi?

Baba Simon barut’un 4 oğlu vardır. Bunlardan ikincisi benmert mansbaruk 19/8/1870 te güney karolina’da hayata gözlerini açtı. O dönemde amerika’da yahudi bir ailede dünyaya gelen, özellikle oğlan çocuklarında olduğu gibi, bernard ve diğer 3 kardeşi de hayatta kalabilmek, maddi özgürlüğünü elinde tutabilmek ve toplum içinde kabul edilebilmek için çok çalışkan olmaları gerekiyordu ki öyle de oldu.

Dünyayı yöneten birkaç aile olduğu iddia ediliyor artık bunu yurt dışı kaynaklı komplo teorileri kanallarından da duyuyoruz. Yeni birşey değil. Yani bunların en bilinenleri elbette ki Rockefeller ailesi ve bir önceki makalemde de bahsettiğim Rockefeller ailesi nin elindeki en büyük güç paraydı. Ancak şimdi anlatacağım aile parayla değil savaşla bu unvanı aldılar.

Rockefeller ailesi atom bombasının kullanımından, soğuk savaşın çıkmasına neden olacak kadar silahla ve savaşla uğraştı. Amerika başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinin silahlanmasın da büyük rol aldı ve sonunda tüm yaşananların ardından sessizliğe gömüldü. Kendileri hakkında hiçbir şeyin kayıt altına alınmasıyla bu komplo teorilerine daha çok konu oldular. Buyurun Rockefeller ailesinin bir dönem saman alevi gibi parlayıp yakıp yıkan sonrada gizem içinde havada kalan hayatı.

Bu esrarengiz ama bir o kadar da güçlü ailenin doğuşu ne gariptir ki şimdi dünya düzenini yönettiği söylenen ailelerin çoğunda olduğu gibi yine fakir bir yahudi ailede.

Baba Simon barut’un 4 oğlu vardır. Bunlardan ikincisi benmert mansbaruk 19/8/1870 te güney karolina’da hayata gözlerini açtı. O dönemde amerika’da yahudi bir ailede dünyaya gelen, özellikle oğlan çocuklarında olduğu gibi, bernard ve diğer 3 kardeşi de hayatta kalabilmek, maddi özgürlüğünü elinde tutabilmek ve toplum içinde kabul edilebilmek için çok çalışkan olmaları gerekiyordu ki öyle de oldu. Ailenin 4 oğlu da hem çalışkan hem de zeki bireylerde ancak aralarından sadece Bernard çok daha büyük bir güce sahip olacaktı. Bernard’ın ilk ergenlik yılları, iç savaş sonrası bir suç dalgası ve siyahi isyanların yayıldığı yeniden yapılanma dönemine denk geldi. Ancak aile bu karışıklık içinde yaşamak istemiyordu. Topluca new york’a yerleşmeye karar verdiler ve mansbaruk ailesi, hanedanlık başrolünde olacaktı.

Bernard Baruch kimdir, hayatı, biyografisi? Bernard Baruch soğuk savaş’mı istedi?

Oğulları Bernard burada üniversite hayatına başladı. Bu sayede Amerikalı finansçı borsa spekülatörleri, devlet adamı ve siyasi danışman sıfatlarının sahibi de oldu. Ama tabi kolay olmadı. Bernard mezuniyetinin ardından ilk çalıştığı aracılık firmasında haftada sadece 3 $ kazananmaktaydı. Burada çalışırken borsayla ilgilenmeye başladı. Acemice alım satım yapmaya başladı ve elbette ki başarısız oldu ama hırslıydı da pes etmedi. Ailesinden ve arkadaşlarından borç olarak borsaya yatırmaya devam etti. Uzunca bir süre bu borçlarını ödeyemedi. Babası da artık borç istemesinden sıkılmıştı ve verdiği son 500 doların devamının gelmeyeceğini söyledi. İşte bu hamle bernard’ın Wall Street te baş döndürücü kariyerinin başlamasına vesile oldu. O andan sonra abartılı çalışmalar riskli sözleşmeler yaptı ve spekülasyonlara daldı.

Klasik borsacılardan aksine kendine özgü bir yol izledi ve en alttan başladığı bu işte zamanla kendi yatırımlarını başlatacak kadar kazanmaya başladı. 1900 lerin başında ona özgü bu çalışma sistemiyle new york’un tüm finans bölgesi artık onu tanıyor. Hatta Bernard’ ın artık adını duyanların tüylerini ürpertiyor, iş hayatında başarıya ulaşmıştı. Artık borsa ve ticarette önemli başarılar elde edince bu sefer de siyasetle uğraşmaya karar verdi. Bunu o zamanlar başkanlık kampanyası yürütenlere destekte bulunarak yapacaktı. 1912 de demokratik fona 50000 $ katkıda bulunarak woodrow wilson’ın yanında durdu. Yarıştan wilson galip çıkınca da onun bu bağışına karşı bernarda Milli Savunma Bakanlığına atadı. Burada askeri emirlerin dağıtımından sorumluydu. Fakat borsa sayesinde kazandığı parayla girdiği siyaset hayatı için bir seçim yapmak zorundaydı. Ya borsadan ayrılacaktı ya da siyasetten. Çünkü önüne hukuki sorunlar çıkmıştı işte bu kadar gücü elinde bulunduracak tercihi buydu siyaseti seçti artık.

Borsada alım satım yapmamaya karar verdi. Lakin bu yatırım yapmayacağı anlamına gelmiyordu. Çeşitli silah ve mühimmat üretimi yapan şirketlere para akıtmaya başladı. Öte yandan, Amerikan endüstrisinin tam ölçekli olarak savaş ürünlerine yönelmesinde büyük rol oynadı. Tabi devlet bütçesinden askeri tesislere giden dolar arzının bir kısmı da onun cebine akıyordu. Resmen, savaşa ve savaş oyuncaklarına ilgisi vardı. Bu ilgisini devlet için kullandı, devletin bu savaş oyuncaklarına daha fazla yatırım yapmasını teşvik etti. Bunu sadece Amerika için de değil, birçok Avrupa ülkesi için hem Birinci Dünya savaşı’nda hem de ikinci dünya savaşında silahlanma larında büyük rol aldı. Birinci Dünya Savaşı sırasında wilson’a ulusal güvenlik konusunda danışmanlık yapmaya başladı.

Aynı dönemde savaş öncesi birliği kurulunun da başkanlığını elinde tutuyordu. Silah fabrikaları kurmaya başladı. Hatta öyle ki 1914 te amerika’da 246 adet silah fabrikası vardı ve bunların 243 ü Bernard’ a aitti. Bu onu yirminci yüzyılın en büyük silah tüccarlarından biri yapıyordu. Hal böyle olunca 1916 da Milli Savunma konseyi danışmanlık kuruluna atandı. Hem Amerika hem de dünyada büyük söz hakkına sahip oldu. Çünkü savaşlar hiç bitmeyecekti hepsi silaha ihtiyaç duyacaklardı.  Baruk ailesi bu silahları üretmekten hiç vazgeçmeyecekti. Barukların işi sıcak savaş için silah üretmekti ama geliştirilen atom bombası, nükleer enerji, kana kan dişe diş savaşın yerini alacak gibi duruyordu.

Bernard Baruch kimdir, hayatı, biyografisi? Bernard Baruch soğuk savaş’mı istedi?

İkinci Dünya Savaşı da son bulmuştu ve o zamanlarda Amerika nükleer silahların teknik bilgisi ve ham maddeler üzerindeki tekeyi elinde tutuyordu. Bernarnard barut, kendi soyadını taşıyacak barış planını ortaya attı. 1946 da bu planı önermeden önce 1945 te japonya’ya atılan atom bombasının üretiminden patlatma anına kadar her aşamaları idare ve finanse etmiş, kendine göre şovu yapmıştı. 1946 da önerdiği planda onun önderliğinde ABD tarafından Birleşmiş Milletler atom enerjisi komisyonu’na sunulan atom silahının yayılması ve atom enerjisinin kontrolüyle ilgili bir teklifti plana göre önce atom enerjisi üzerinde etkili bir denetim kurulacak, sonra da nükleer stokların tümü yok edilecekti çünkü Sovyetler Birliği de kendilerince nükleer denemeleri yapmaya başlamıştı, bunu kontrol altında tutmak istiyorlardı. Bunun için uluslararası atomu geliştirme örgütü kurulup, dünyanın güvenliği için tehlike temsil eden tüm atom enerjisine bu örgüt sahip olacaktı.

Örgütün güvenlik konseyinde de hiçbir ülke veto yetkisini kullanamadı. Buradaki en önemli ülke elbette ki Sovyetler Birliği idi. Onların bu planı kabul etmesi için bernard’ın sözde dahiyane fikri şuydu. Eğer Sovyetler Birliği bu örgütün kurulmasını kabul ederse, ABD elindeki tüm atom silahlarına ve bunların yapılması için gerekli bilgiyi bu örgüte teslim edecekti. Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı. Örgüte karşı güven geliştiremeyen Sovyetler Birliği plan teklifini reddetti ve bu plan ne yazık ki ABD ve Sovyetler Birliği arasındaki gerginliğin tırmanmasına, hatta soğuk savaşın başlamasına neden oldu. Hatta soğuk savaş terimini ortaya atan ve ilk kullanan kişi de buna neden olan kişi yani, Bernard barut’ tu. Tüm silahlanma ve nükleer enerji gücünü elinde tutmak isterken ABD önderliğinde batı bloğu ve Sovyetler Birliği önderliğindeki doğu bloku arasında 1947 den 91 e kadar devam eden uluslararası siyasi ve askeri gerginliğe neden olmuştu. Çünkü gözden kaçırılan bir şey vardı aslında. Amerika, Sovyetler birliği’nin 1950 lerin ortasına kadar nükleer silah değiştiremeyeceğini düşünüyordu.

Oysa Sovyetler Birliği ilk atom bombasını 1949 da patlattı. Batıda bu büyük şimşek diye geçer. Belki bu kadar sert kuralların koyulmaya çalışıldığı barış planı ortaya atılmasaydı bu atom bombası ve nükleer enerji kullanma hırsı bu kadar ayyuka çıkmayacaktı. Yıllarca yapılan denemelerde binlerce kişi hayatını kaybetmeyecek, sözde boş alanlara atılan bombalarla 10 binlerce canlı telef olmayacaktı. Tek bir adamın silah ve silahlanma akabinde savaş merakı uluslararası bir gerginliğe neden olabilecek kadar tehlikeliydi. Evet, belki şimdi rockefeller ve rotschild ailesi kadar zengin olan bir aileden bahsetmiyoruz.

Ancak şimdiye kadar anlatımlarımdan da anlaşılabilir ki paradan daha çok güce sahiptiler. Barut ailesi deyip tek birisinden bahsetmemin de bir nedeni var. Her ne kadar zamanla hanedanlığına dönüşselerde, hatta bazı insanlar tarafından dünya hükümetlerini yöneten kişiler olduğuna inansalarda da, Barut imparatorluğu’nun varisi hakkında çok az bilgi ve kayıt var.

20/6/1965 te hayatını kaybeden Bernard barut’un 2 kızı ve oğlu olduğu biliniyor. Oğulları doksanlı yıllarda hayatını kaybetti ama ailenin torunları nerede yaşadıkları, ne iş yaptıkları hala sır gibi saklanıyor. En çok da zamanında bu kadar aktif olan ailenin bu gizliliğinden dolayı hâlâ Amerikan hükümetini kontrol altında tuttuğu iddia ediliyor.

Dünya’da bu gibi ailelerin olduğu bir gerçek fakat karanlık taraftan müdahale ettiklerini açıkça söyleyen bir çok kaynak bulunuyor. İstek ve önerilerinizi bekliyorum…

Sıradaki içerik:

Bernard Baruch kimdir, hayatı, biyografisi? Bernard Baruch soğuk savaş’mı istedi?