e

Askere Gidecekler İçin Önemli Kanunlar Getirildi?

40 Okunma
Askere Gidecekler İçin Önemli Kanunlar Getirildi?
avatar

Admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Askere Gidecekler İçin Önemli Kanunlar Getirildi?

Sıradaki makalemiz vatani görevini tamamlamak isteyen binlerce asker adayını ilgilendiriyor. 2019 yılında yapılan değişiklikle askerlik süresi 12 aydan 6 aya indirildi. Ancak zorunlu askerlik hizmetini tamamlayan er ve erbaşlar isterlerse fazla görevyapacaklar, hemen ayrıntılara bakalım.

Askerlik süresi 2019 yılında 12 aydan 6 aya düşürülmüştü, ancak yapılan düzenleme içerisinde 6 ayı tamamlandıktan sonra ikinci 6 aylık yani askerlik süresini 12 aya tamamlamak isteyenlere 6 aylık süre içerisinde önemli imkanlar sağlamakta.

Askerlikte ilk 6 ay zorunlu ancak ikinci 6 ay tercihe bağlı yürütülüyor. Zorunlu hizmet bitmesine rağmen devam edenlere devlet tarafından pek çok alanda destek sağlanıyor. Görevlerini tamamlandıktan sonra kendilerine bir takım imkanlar da sunulmakta. Peki bu imkanlar neler?

2022 yılında asgari ücrete yapılan artışla birlikte ikinci 6 aylık dönem için askerliğini devam etmek isteyen er ve erbaşlar için hudut bölgelerinde yaklaşık 36264 lira, yani asgari ücretten yaklaşık olarak 10 kat daha fazla ücret ödenmesi söz konusu olacak. Verilen destek bununla da sınırlı değil, Toki’den ev alma talebinde bulunduklarında kendilerine öncelik tanınıyor, iş kurma ihtiyacı duyanlar yani iş kurmak isteyenlere de devlet bankalarından uygun kredi sağlanıyor. Bu kişiler Milli Savunma bakanlığı’nın personel alım sınavlarında da avantaj sağlıyor. Milli Savunma Bakanlığının memur alımlarında yaklaşık 15, 20 puanlık bir avantaj kendilerine sağlanıyor, daha sonra da eğer uzman erbaş olarak görev yapmak isterlerse kendilerine de öncelik tanınıyor. Sivil hayatta zorluk çekeceğine maddi olarak askerde kalmak daha mantıklı gibi görülüyor şimdilik…

Sıradaki içerik:

Askere Gidecekler İçin Önemli Kanunlar Getirildi?